موسسه ماه مهر

۰۴ بهمن ۱۳۹۸

گزارش پایانی یازدهمین آرتیست تاک

files_magazinContents_Screen_Shot_2018-12-05_at_2.00.23_PM[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].png

نازگل انصاری نیا در یازدهمین آرتیست تاک از تحصیلات و تعلق خاطرش به شیوه بیانی اش گفت. وی بخشی از نگاهش را درقالب ویدیو آرت با نام"تخریب ساختمان، فروش ضایعات" به نمایش گذاشت و گفت که بر خلاف آنچه در تهران به چشم می آید که مدام در حال ساخت و سازیم، در پشت صحنه در حال تخریبیم، چرا که نمای جلوی ساختمان حفظ می شود و ظرف دو هفته ساختمانی سه طبقه ویران می شود. نازگل با واسطه دوستش توانسته با دوربین 16روز در سایت تخریب یک بنای سه طبقه حضور داشته باشد. او از تجربه حضورش در ساختمانی در جنت آباد گفت که 6کارگر با زور بازو در حال خراب کردنش بودند. به گفته نازگل انصاری او کوشیده تا در این ویدیو فضا، ارتعاشات، خشونت و صداها را بخوبی عیان کند. ناز گل انصاری‌نیا معتقد است کار عبثی است که چیزی که کار می کند را تخریب کنیم
کتاب لغت نامه آخرین پروژه ای است که درست کردم و خیلی متفاوت تر ازمجموعه کارهای پیشینم است. این پروژه جزو اولین کارهایی است که بعد ازبازگشتنم به ایران انجام دادم ، نقطه شروع این مجموعه وقتی که دانشجوبودم اغاز شد. من سپتامبر 2001 وارد امریکا شدم و کمتر از دو هفته بعداز حادثه 11 سپتامبر اتفاق افتاد و طبعا" این حادثه بسیار تاثیر گذار بود در نوع حضور من در امریکا به عنوان یک دانشجو ایرانی آن هم با ویزای دانشجویی. طبیعتا من در آن زمان به اتفاقات سیاسی و زبانی که برای سیاست در آن دوران استفاده می شد،بسیار حساس شده بودم . دوره ریاست جمهوری بوش را رقم میزد. البته من فکر می کنم الان هم دوباره ما شاهد بدتر از اون هستیم. من در آن زمان به یک سندی برخوردم که بر روی وبسایت رسمی کاخ سفید بار گذاری شده بود به اسم استراتژی امنیت ملی، این سند یک سند عمومی بود و به صورت یک پی دی اف وجود داشت و بعد از 11 سپتامبر این سند تولید شده بود که در واقع استراتژی بود که امریکا می خواست پیاده کند برای امنیت و این که امنیت رابیشتر کند. این سند یک نمونه خوبی بود از جنس زبانی که سیاستمدارهای آمریکا از آن استفاده می کردند مخصوصا خود رئیس جمهورکه بسیار ساده و به نوعی با کلمات محدود و تکراری شکل می گرفت . من تصمیم گرفتم که این سند را اساس یک لغت نامه قرار دهم یعنی این که یک لغت نامه بر اساس این سند استراتژی امنیت بسازم . بنابراین شروع کردم به مرتب کردن کلماتی که دراین سند استفاده شده بود به ترتیب حروف الفبا و چون خود این ترتیب تکرار را هم در بر می گرفت خیلی گویا تر بود برای اینکه شما می دیدید که چه کلماتی چندبار استفاده شده و تاکید روی چه کلماتی بیشتر است .این امر موجب شد تا خوانش جدیدی شکل بگیرد. در واقع گرامر در آن حذف شده بود و فقط محتوا را به صورت واژه نشان می داد و من هم در آن زمان یک ورژن از این کتاب درست کردم . بعد هم با بازگشتم به ایران مصادف شد که 4 سال بعد از اتفاق 11 سپتامبر این سندها تبدیل به 4سند شده بودند . یکی خود همان سند اول وسند آپدیت شده از همان و سند استراتژی مبارزه با تروریست و سنداستراتژی به اشتراک گذاشتن اطلاعات و 2 سند دیگر هم بودکه من شروع کردم به کار کردن روی یک مجموعه کتاب 4 جلدی که فصل به فصل این کلمات را مرتب می کردم و شاهد بودم که چندین بار از ایران نام برده شده بود و دورانی بود که به خاطر دارم همه ما از یک جنگ دوباره در هراس بودیم. اما یک نکته خوشحال کننده بود که تعداد دفعاتی که ایران در این متون تکرار شده ‌بود به مراتب کمتر از عراق و افغانستان بود که می شد نتیجه گرفت که نشانه خوبی است.
من تیتر هر فصل را برای هر بخش از کتاب نگه داشتم تا مخاطبان متوجه مفهوم بشوند و طرح روی جلد هم المانهای این سند بود چیزهایی مثل مهر ریاست جمهوری که قسمتی از آن را یک عقاب تشکیل می دهد من اجزا این المانها را تجزیه کردم و از آنها شکلی جدید پدید آوردم و طرح روی جلد این آثار را رقم زدم.
Screen Shot 2018-12-05 at 2.00.41 PM.png Screen Shot 2018-12-05 at 2.00.54 PM.png