موسسه ماه مهر

۰۴ اسفند ۱۳۹۸

تاریخچه مدال هنری در ایران

files_magazinContents_Screen_Shot_2018-10-09_at_6.43.22_PM[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].png

  در اواخر دوره رنسانس پیسانلو که مدال های خود را، به جای ضرب کردن نقش، و همانند مجسمه های برنزی ریخته گری می کرد، آغاز شد. تعداد قابل توجهی از نقاشان و مجسمه سازان دوره ی رنسانس از جمله لئونو لئونی، بنونوتو سلینی و آلبرت دورر  نیز به عنوان سازندگان مدال در این دوره مشهوراند .  
    مدال (نشان ها): معمولا به عنوان جایزه، تشویق و قدردانی به اشخاص یا موسسه ها در پی فعالیتی ورزشی،علمی،  ارتشی اهدا می گردد. نشان ها ممکن است به خاطر یادبود واقعه ای؛ یا شخصی طراحی و ساخته می شده . 
     مدالِ هنری:  قطعه ایست یاد واره ، که به صورت معمول ، برای ثبتِ احساسی خاص، نسبت به شخص و یا واقعه ایی ، درمقطعی از زمان ساخته و نگهداری میشود. 
     پرویزتناولی بنیانگذارمدال هنری ایران ساخت جواهرات  را از سال1349 آغاز کرد،  نامبرده برای خلق آثار  هیچ محدویت و مقیاسی نداشته آثاری با ابعاد متفاوت  خلق کرده، تنها مدالهایِ هنری، که جامعه ی هنر، از ایران دیده بود، آثار استاد بود و ایشان ، اولین هنرمند ایرانی است، که مدال را به عنوان شیوه ای از بیان، به کار گرفته و این شیوه را به نسل جوانِ ایران فرا داده است.  
     درسال2006 آقایPhilip Attwood رئیس بخش مدال موزه بریتانیا به پرویز تناولی پیشنهاد ساخت مدال را داد. تناولی آن  را پذیرفت و به اجرا در آورد، برای اولین بار در ایران تناولی در سال1386 ، اولین  دوره آموزش مدال هنری را در موسسه ی ماه مهر تهران تدریس کرد .این کلاس با حضور35هنرجو شروع به کارکرد و آثار15تن از این هنرجویان به نمایشگاه بین المللی رقابت دانشجویی مدال راه یافت، نتیجه ی کلاس پرویز تناولی، برتر شدن موسسه ی ماه مهر به عنوان مدرسه ی برتر در مسابقه ی ملی موزه ی ملی انگلستان درسال2007  میلادی شناخته شد. در بین این گروه سه تن از هنرجویان تناولی به نام های یاشارصمیمی مفخم، لیلا خرازی و عادله فرزین در به عنوان هنرمندان برگزیده معرفی شدند و موسسه ی ماه مهر به عنوان مدرسه ی نمونه به خارج معرفی شد، این امتیاز در دوره های قبلی بی سابقه بود، که در یک مدرسه ی خارجی بتوان بیش ترین جایزه ها را دریافت کرد. درسال1389با حمایت پرویز تناولی اولین نمایشگاه مدال هنری ایران در موسسه ی ماه مهر برگزار گردید. پرویزتناولی اولین هنرمند ایرانی است که مدال را به شیوه ای از بیان به کارگرفته و این شیوه را به نسل جوان هم آموزش داده است. پرویز تناولی بیش تر برای طراحی مدال و ساختار تمام تکنیک های ریخته گری،کار باموم، معکوس، سرامیک، وتمام تکنیک های مربوط به مجسمه سازی و جواهرسازی را به کارآموزان و هنرجویان آموزش داده است. 
      از سال1390تا به امروز آموزش مدال هنری توسط خانم مونا پاد که دستیار آقای تناولی و نماینده ی  FIDEMدر ایران است، ادامه دارد. و  این دوره ها در موسسه ی ماه مهر برگزارمی شود، تمام تکنیک های مربوط به ریخته گری و قالب گیری، استاندارد ها برای ساخت، آشنایی با برنز، انواع ریخته گری، قالب گیری و تکنیک معکوس تدریس می شود. درسال1393 درموسسه ی ماه مهر انجمن مدال هنری ایران تشکیل شد. در مهرماه1394همزمان با رونمایی آثار پرویز تناولی بعد از14 سال، در موزه ی هنرهای معاصراصفهان، باشگاه مدال و مجسمه توسط پرویز تناولی پایه ریزی و رونمایی گردید. درسال 1395 فراخوان دومین نمایشگاه مدال هنری در ایران داده شد.  
     در سال1396 نمایشگاه یادبود هشتاد سالگی پرویز تناولی و به نمایش گذاشتن آثار ایشان وتعدادی از شاگردان منتخب استاد در مجموعه ی گلد اسمیت سنتر لندن(Goldsmiths 'Center) توسطBAMS این نمایشگاه برگزار شد. 
     از زمان پایه گذاری مدال هنری توسط پرویز تناولی تا به حال افکار و ایده های، جهانی، خلاقیت و ریشه داربودن با تاریخچه و فرهنگ ایرانی با مفهومی رسا سعی بر این داشته تا نقش مدال هنری را در جامعه هنری ایران پررنگ تر کند. 
     پرویز تناولی با آموزش انواع تکنیک های ریخته گری و کار با مواد و مصالح راه های رسیدن به یک مفهوم قوی در مدال هنری برای جوانان ایرانی باز کرده است. جمعی از شاگردان پرویز تناولی توانسته اند به کمک تجربیات استاد، کارگاه های کوچکی را برای ساخت تخصصی مدال با تکنیک ها و روش هایی  با کیفیت بالا راه اندازی کنند. من از سال 1390 تا به حال، توانسته ام برای ساخت مدال هنری، فعالیت خود را شروع کنم، با تجربیات پرویز تناولی و دستیار شان خانم مونا پاد ، کارگاه کوچکی در اصفهان، که تمام تکنیک ها و روش های ریخته گری، ساخت و قالب گیری را راه اندازی کنم. با معرفی من توسط پرویز تناولی به انجمن مدال بریتانیا دریچه ای برای پیشرفت کار من باز شده است، درسال 1394 با سفر به اصفهان خانم مارسی لویی بورنه رئیس انجمن مدال بریتانیا و معرفی آثارم به ایشان، FIDEM را به من معرفی کردند، حاصل این عضویت شرکت در سی و چهارمین نمایشگاه FIDEM در بلژیک شد، هدف من از برای فعالیت مدال هنری، نشان دادن فرهنگ ایران است. 
     با برگزاری نمایشگاه های جواهر و مجسمه در ایران توسط شاگردان پرویز تناولی ، مدال های هنری هم به چشم می خورند. و این رویکرد مدال هنری را،  ایران و هنرجویان استاد،  مدیون ایشان می باشند که به راستی نقش به سزایی در انتقال مفاهیم ریشه ای، فرهنگی، تاریخی، خلاقانه برای حال و آینده را داشته است. 

یاداشت ها 

1- مقدمه ای بر اولین نمایشگاه مدال (دکتر حمید کشمیر شکن) ص 2 سال 1389 (2011) 
2- مقاله تاریخ ضرب مدال و نشان ایران( اکبر قوامی) ص2 
3- فراخوان دومین نمایشگاه در ماه مهر (مونا پاد) 1395 (2017) 
4- جواهرات پرویز تناولی  (دکتر حمید کشمیر شکن) ص 9 سال 1389 (2011) 
5- گفتگو با پرویز تناولی (مارسی لویت بورن) ص65  1385  (2006) 
6- نشستی با برندگان مدال 2008 (مژگان والی پور) 1387(2008)
 مسیح احمدی