موسسه ماه مهر

۰۴ اسفند ۱۳۹۸

مرغ‌های ماهیخوار

files_magazinContents_98911Screen_Shot_2018-09-03_at_11.43.48_AM[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].png
مرغ‌های ماهیخوار 
هونامی کوئتسو (خوشنویس) تاوارایا سوتاتسو (نقاش) 
تکنیک: مرکب با رنگدانه های طلا و نقره روی کاغذ، 
موزه ملی کیوتو 
در امتداد ساحل دریا، دسته‌ای از مرغ های ماهیخوار نقره‌ای برای خوردن غذا و اندیشیدن به ادامه سفر، توقف می‌کنند. پیش از این در نقاشی طوماری، تمام پرندگان در امواج اقیانوس نمایان می‌شدند. در فرهنگ شرق آسیا مرغ‌های ماهیخوار معنایی مبارک و  فرخنده دارند.  تاوارایا سوتاتسو (نقاش)، زمانی که  این هنر ترسیم قصه گویی از نقشمایه ای منحصر به فرد را خلق می‌کرد از عرف زمانه‌اش فراتر رفت. او فرم پرندگان را ساده می‌کرد و برای همین، آنها تقریبا همه مشابه همدیگر ظاهر می‌شدند، اما بعد آنها را طوری مرتب می‌کرد که انگار از روی نشاط و زندگی تولیده شده و همیشه ضرباهنگ تصویری متنوعی داشته اند. 
تابلو ماهیخوارها هم چنین شروع همکاری موثری برای طراحی های سوتاتسو و خوشنویسی هونامی کوئتسو با  رونویسی از اشعار 36 نفر از مشهورترین شاعران کلاسیک ژاپنی به شمار می آید. 
استعداد نقاشی سوتاتسو در سبک خوشنویسی قوی کوئتسو هماهنگی پیدا می‌کند و این دو هنرمند در پروژه‌های دیگر که به واسطه زیبایی شناسی درباریِ دوره هیان تاثیری مشابه داشته، همکاری مشترک کرده‌اند. ضمن اینکه این دو هنرمند به عنوان بنیان گذاران مدرسه هنری رینپا و علاقمندان رویکرد به طبیعت و ادبیات بومی ژاپنی، به رسمیت شناخته شده اند. 

برگرفته از کتاب  10/000_years_of_art 
ترجمه معصومه_کلانتری