موسسه ماه مهر

۲۶ خرداد ۱۳۹۸

گفتگو با ریما اسلام‌مسلک در خصوص کلاس‌های مجسمه سازی

files_magazinContents_770504Screen_Shot_2018-05-22_at_11.55.41_PM[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].png

بر آن شدیم تا در خصوص دوره ‌های مجسمه‌سازی موسسه ماه مهر، گفتگویی با خانم ریما اسلام مسلک، مدرس مجسمه‌سازی داشته باشیم. وی از سال ۱۳۷۱ در دانشگاه تهران در رشته مجسمه‌سازی تحصیل کرده و از سال ۱۳۸۱ به مدت ۲ سال در دانشگاه هنر و تا به امروز در دانشگاه تهران به تدریس پرداخته است. اسلام مسلک حدود پنج سال سابقه تدریس در گروه مجسمه‌سازی موسسه ماه مهر را دارد.  
وی در خصوص کلاس‌های مجسمه‌سازی و سرفصل‌های آن به خبرنگار اختصاصی ماه مهر گفت: درواقع در این گروه که با همکاری خانم حریریان و دیگر مدرسین شکل گرفت، تصمیم گرفتیم دروس اصلی ای که در دانشگاه تدریس می‌شود را انتخاب کرده و با تعییراتی متناسب، در موسسه آموزش دهیم. این امر مستلزم این بود که از مبانی که درس بسیار مهمی است و سپس حجم عمومی آغاز کنیم. بدنبال این دروس پایه، دروس تخصصی را انتخاب کردیم که شامل "حجم تخصصی"، "طراحی تخصصی" و  "نقش برجسته"می شود. آشنایی با "مواد" نیز جزو دروس مهمی است تا هنرجویان بتوانند با استفاده از مواد مختلف ایده‌های خود را اجرا کنند.
اسلام مسلک در پاسخ به این پرسش که برای هنرجویان تازه وارد آیا از ماده خاصی شروع می‌کنید یا خیر، گفت: از جهت زمانی امکان آن نیست که هنرجو بتواند انواع مواد را تجربه کند. در این دوره هنرجویان با اصلی ترین موادی که در مجسمه سازی با آن سرو کار دارند، آشنا می شوند. چرا که برای کار با مواد خاص، دوره های تخصصی متنوعی باید تعریف شود که خوشبختانه برخی از آنها در این اموزشگاه، آموزش داده می شود. امروزه مجسمه هم با تاکید بر ایده و هم با تاکید بر مواد شکل می گیرد بسته به اینکه هنرمند در جستجوی چگونه بیانی است و در پروسه ی شخصی خود چه هدفی را دنبال می کند.در این دوره ی اموزشی اما هنرجویان پس از اشنایی با دروس پایه که در انتخاب ایده های شخصیشان بی تاثیر نیست، به انتخاب مواد مختلف می پردازند؛ هنرجو در انتخاب مواد متناسب با ایده اش آزاد است. در این روند مدرس در واقع نقش راهنمایی را بعهده دارد که هنرجو را به استفاده از مواد مورد نظرش هدایت می کند. 
اسلام مسلک درباره ترم های مجسمه سازی در موسسه افزود: ترم اول به مبانی حجم اختصاص دارد که متفاوت از مبانی سایر رشته هاست اگرچه می تواند برای رشته هایی که عموما با حجم سرو کار دارند نیز مفید واقع شود. حجم عمومی که در ادامه ی درس مبانیست، به اصول و مباحث اولیه ی حجم و نقش برجسته می پردازد. از این مرحله به بعد هنرجو به سمت نگاهی شخصی تر سوق داده می شود که در واقع در دروس حجم تخصصی و طراحی تخصصی مطرح می گردد. در فواصل بین دروس تخصصی ، درس آشنایی با مواد نیز ارائه می شود که هنرجو بتواند ایده های خود را با انتخاب مواد مناسب به شکل جدی تری ارائه دهد. بنظر می رسد تاکید بر متریال برای افراد مبتدی در ابتدای دوره شاید موجب کند شدن روند خلاقیت گردد که البته این هم امری همگانی و عمومی نخواهد بود. 
وی در توضیح اینکه منظور از ایده چیست، افزود: ایده در واقع آن حرف اولیه، نگاه خاص و دغدغه ی شخصی افراد است که می تواند از راههای مختلفی مطرح شود. در اینجا راه بیانی افراد ، حجمی است و به کمک حجم و چیدمان آنچه را که می خواهند بیان کنند، نمایش می دهند. البته این به این معنی نیست که ایده هایشان فقط باید از طریق حجم بیان شود ، بلکه هر جا، هر مقدار که نیاز باشد می توانند از تصویر، صوت ، نور و غیره کمک بگیرند. حال هنرجو چگونه می تواند به موضوع شخصی خود دست یابد، روندی شخصی است که می تواند با مراجعه به خود، و تامل در علاقمندیها، باورها، بایدها و نبایدها و دغدغه های شخصیش شکل بگیرد. برای رشد و توسعه ی این مضامین نیاز به گفتگو، مراوده و معاشرت با متخصصینی داریم که دسترسی به  آرائشان از طریق مطالعه و آشنایی با آثار هنری مختلف امکان پذیر است.

در ادامه استادیار دانشگاه تهران گفت: دوره مجسمه سازی حدود پنج تا شش ترم است که بهتر است هنرجویان از ترم اول شروع کنند. ولی گاهی اتفاق می افتد که برخی از هنرجویان به علت داشتن سابقه ی هنری و با مشورت با مدرس در ترم بالاتر قرار می گیرد.
اگر بخواهم به روند دوره به شکلی  خلاصه اشاره کنم، باید بگویم که هنرجویان پس از گذراندن دروس مبانی و حجم عمومی، که بیشتر به مباحث عمومی حجم یعنی بررسی و شناخت احجام اولیه و روابط آن با فضا می پردازد، با مباحثی چون نقش برجسته، حجم تخصصی و طراحی تخصصی آشنا می شوند. نقش برجسته با ساخت صورت آغاز می شود و در ترکیب با عناصر دیگر، در قالب سلف پرتره ارائه می گردد. در طراحی تخصصی که به طراحی ایده تا اجرا اطلاق می شود، از طراحی با مداد، رنگ، کلاژ و مواد مختلف  شروع شده و به ارائه ی مدلهای حجمی مختلفی منجر می شود. حجم های تخصصی، با بررسی احجام انتزاعی آغاز می شود و با مطالعه احجام فیگوراتیو ادامه می یابد. ارائه ی موضوع شخصی و تحقیق و تفحص در موضوع مورد نظر در قالب چیدمان، ترم سوم حجم تخصصی را تشکیل می دهد. ارائه ی اتود های حجمی،  بررسی آنها و نهایتا پیشنهاد مواد مناسب برای ارائه ی نهایی و نحوه ی ارائه ی اثر، بخش نهایی دوره را تشکیل می دهد. در حجم تخصص هنرجو می تواند با تصویر فکر کند، ذهنیتش را در غالب کلاژ پیش ببرد و ایده ی اولیه ی خود را در غالب اتود های متنوع ارائه دهد. توجه به پروسه ی شکل گیری بخش مهمی از این دوره بشمار می آید..