موسسه ماه مهر

۲۸ تير ۱۳۹۸

گفتگو با مونا پاد درباره کلاس‌های مجسمه سازی


 به واسطه برگزاری کلاس های مجسمه سازی در موسسه ماه مهر، بر آن شدیم که ضمن آشنایی بیشتر با این دوره گفتگوی کوتاهی با سرکار خانم مونا پاد داشته باشیم.
خانم پاد که از سال 85 دستیار استاد پرویز تناولی است، درغیاب استاد به آموزش پیش نیازهای تکنیکی مجسمه سازی به هنرجویان ایشان می‌پردازد.
وی ضمن توضیح اینکه  دانش‌آموخته رشته طراحی صنعتی بوده و سالها در کارخانه ها و کارگاه های مختلف کار می‌کرده،  گفت: کار و تحصیل در این رشته علاوه بر شناخت مواد و طیف گسترده ایی از روشهای ساخت، مرا با تفکر سیستماتیک در ساخت آشنا کرد که برای یک مجسمه ساز بسیار مهم است.
 وقتی استاد تناولی پس از سالها، دوباره آموزش مجسمه را در ایران از سرگرفت، دوره ایی به نام "معکوس" را  در موسسه ماه مهر برگزار کرد.  خوشبختانه توانستم وارد این دوره  شوم. معکوس روشی بود که تناولی در سالهایی که در مینیاپولیس به تدریس مشغول بود، ابداع کرد. روشی که به لحاظ تکنیکی بسیار اکسپرسیو بود و با حذف بسیاری از مراحل مجسمه سازی، به سریع ترین روش ساخت مجسمه  تبدیل شد. 
در مجسمه سازی به شیوه معمول، ابتدا مدل  مجسمه ساخته می‌شود. طی مراحلی مدل اولیه، قالب گیری شده و از قالب، نسخه المثنی برداشته می‌شود. ازروی نسخه المثنی  قالبی برای ریخته گری برداشته می‌شود و پس از ریخته گری، قطعات با جوشکاری به هم متصل  شده و پرداخت می‌شوند. این در حالی است  که در مجسمه سازی به روش معکوس،  تنها  قالب ریخته گری ساخته می‌شود و پس از ریخته گری در اغلب موارد نیازی به جوشکاری نیست و مجسمه یکپارچه از قالب بیرون می‌آید.  
در این روش علاوه بر تفکر سه بعدی، باید نگاتیو هر حجم را نیز تصور کرد. چون در واقع مجسمه ساز به جای مدل، یکباره خود قالب ریخته گری را می‌سازد.
 روش معکوس مرا با دنیا و تفکری چنان بدیع آشنا کرده بود که زندگی حرفه ای خود را رها کرده ومجسمه ساز شدم.
 پس از اتمام دوره، با هم کلاسیها گروهی را درست کردیم به نام "معکوس" (این گروه جزو معدود گروههای هنری است که بیش از10 سال عمر دارد).

123987

پاد در بیان تنوع دروس و تکنیکهای آموزش مجسمه سازی در این موسسه گفت: کلاسهای های استاد تناولی، دوره‌های  پیشرفته‌ مجسمه سازی است. یعنی شخص باید در ساخت مهارت داشته باشد تا بتواند در طی پروژه تعریف شده به عنوان موضوع کلاس، فارغ از شیوه ساخت اثر، ظرایف تفکر، نوع نگاه و جسارت بیان را در کنار ایشان تجربه کند. از جمله این کلاسها میتوانم به «ارزش اشیاء»، «سه بعدی بردیوار»، «یادمانی برای شاعر»، «ماشینهای عبث»، «عالم پیشگامان»، «مجسمه های نرم»، «مجسمه‌ی بازیافت» و... اشاره کنم. 
از همین رو آقای تناولی  آموزش مهارتهای تکنیکی هنرجویانی که در ساخت،  تجربه چندانی ندارند را به بنده سپرده است.  
آموزش این تکنیکها در کلاسهایی با عنوان دوره فشرده مجسمه سازی، مجسمه های کوچک،  معکوس، سرامیک، مجسمه های پوشیدنی (جواهر سازی)  و مدال برگزار می‌شود .
 دردوره های آموزش این مهارتها، به طور معمول  جلسه اول با حرفها و توصیه‌های ضروری استاد تناولی آغاز می‌شود. از جلسه دوم بنا به موضوع کلاس، آموزش انواع تکنیکهای مدل سازی، کار با گچ، کار با موم، قالبگیری، معکوس و انواع روشهای پرداختکاری را تدریس می‌شود. در پایان هر دوره، استاد  ژوژمانی برگزار می‌کنند و نقاط قوت و ضعف  آثار هنرجویان را بررسی می‌کند.
مونا پاد در پاسخ به این که آیا ریخته گری هم تدریس می‌شود، گفت: حجم ریخته گری که در این دوره‌ها باید انجام شود بیش از آن است که بتوان امکانات را به موسسه منتقل کرد. بنا براین  ما هنرجویان را به کارگاهی خارج از شهر می‌بریم و آنها از نزدیک با مراحل ریخته گری آشنا می‌شوند. 
در مورد ریخته گری جواهر، یک بار جلسه ریخته گری را در کارگاه شخصی استاد برگزار کردیم و برای بچه ها ریخته گری کردم. ولی معمولا به کارگاه های حرفه ایی جواهرسازی می‌رویم.  
پاد در مورد حداقل توانایی و دانش لازم برای شروع مجسمه سازی گفت: معتقدم اگر کسی ذات هنرمندی دارد، یعنی حرفی برای زدن دارد، باید به او کمک کرد تا هرچه سریع تر راه بیان شخصی وهنری خود را از میان انواع روشهای ساخت و متریال متنوع پیدا کند. اصولا لازم نیست که یک نفرسالهای ارزشمند زندگی را صرف مشق فیگورسازی و صورت سازی کند، تا  بعد راه شخصی خود را دنبال کند. چرا که در این مسیر به طور قطع حرفهای شخصی و دغدغه‌هایش را از یاد می‌برد و یا سالها طول می‌کشد تا زنگار سنگین مشقها را از روح خود پاک کند. این دیدگاهی است که از استادم آموختم و همواره سعی می‌کنم به هنرجویان، با هر سابقه تحصیلی و توان مجسمه سازی کمک کنم تا به بیان سه بعدی مسلط شوند. در کلاسهای استاد، بسیار هنرجویانی را دیده ام که از رشته های مختلف و حتی غیر هنری وارد مجسمه سازی شدند، ازبازیگر ونقاش و گرافیست تا مهندس کشاورزی و مترجم و میکروبیولوژیست،  و به طور شگفت آوری پس از چند ماه از هم کلاسیهای مجسمه ساز خود پیشی گرفتند و امروز مجسمه سازان موفقی هستند. 
پاد در پاسخ به این که آیا از متریال سنگ هم استفاده می‌کنید یا خیر گفت: کار با سنگ فضای باز و بزرگ می‌خواهد. صدای ابزار، سنگینی قطعات و گرد و خاک این کاربه حدی است که نمی‌توان آن را داخل موسسه تدریس کرد. 
پاد در انتها یاد آور شد: کلاسهای پیشرفته استاد تناولی به طور معمول در بهار و پائیز برگزار می‌شوند و کلاسهای آموزش تکنیک‌های مجسمه سازی، مثل دوره های فشرده مجسمه سازی و جواهر سازی،  درتابستان و زمستان برگزار می‌شود. 2018_01_31_14.31.02