موسسه ماه مهر

۰۴ اسفند ۱۳۹۸

کارگاه سه روزه "گرایشات جهانی در جواهرسازی معاصر" در ماه مهر با استادی دکتر کوین مووری برگزار شد

files_magazinContents_IMG_6976a[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
موسسه فرهنگی هنری ماه مهر فعالیت های تخصصی خود در زمینه طراحی و ساخت جواهرات با مفاهیم نوین را با استادی آقای پرویز تناولی آغاز نمود و در این رهگذر به ارائه تعریفی معاصر از جواهرات در قالب مجسمه های پوشیدنی همت گمارد. در ادامه این مسیر کلاسهای تکنیکی متعددی توسط اساتیدی چون خانم پاد تشکیل شد و همزمان دوره هایی با شیوه های رایج و نگاهی جدید با حضور استاد گیو اجرا گردید. همچنین برگزاری نمایشگاه های متعدد از هنرجویان این رشته در داخل و خارج از کشور به معرفی نیروهای تازه نفس و تاثیر گذار این حوزه کمک شایانی نمود.
در ادامه این فعالیت ها و پس از پیوستن به کانون جواهرسازی معاصر AJF و در جهت تبادلات فرهنگی و آشنایی بیشتر هنرمندان کشورهای دیگر با قابلیت های بالقوه جواهر سازی معاصر ایران ماه مهر کارگاهی با عنوان  "گرایش های جهانی در جواهرات معاصر "  به استادی " دکتر کوین مووری " برگزار نمود.
akhar

"فرهنگ فقط میراث گذشتگان برای ما نیست بلکه پروژه ای است ما از گذشته می گیریم و برای آیندگان می سازیم ."

این کارگاه در روز نخست با محور معرفی گرایش های مختلف در زمینه جواهرسازی معاصر، تقابل ها و شباهت ها برگزار شد. دکتر مووری هدف نهایی این کارگاه را زمینه سازی برای انجام تجربیاتی دانست که طی آن نقش ایران در جواهرسازی معاصر جهان بیشتر روشن شود.
بدین منظور، وی در ابتدا مروری کوتاه بر تاریخچه جواهرسازی معاصر تا به امروز کرد و آغاز این روند را به آلمان و مکتب مونیخ پس از جنگ دوم جهانی نسبت داد و با نمایش نمونه هایی توضیح داد که چطور آلمانی ها به عنوان پیشگامان جواهرسازی معاصر،  با توجه به ریشه های پروتستانی و گرایشات رومانتیک-شان، نگرشی تازه ای به ظرفیت های بیان گری ماده و متریال در جواهرسازی ارائه کردند. 
پس از آن هلندی ها در جست وجوی آزادی از قید وبند ارزشمندی ماده اولیه، به تجربه با مواد مختلف برای کشف ظرفیت های کاربردی فراتر از ارزش های مادی جواهر پرداختند. از دل این تجربه ها کارهای متنوعی در زمینه ی جواهرسازی با دورریختنی ها، پلاستیک و .... شکل گرفتند.
 اگرچه این دو مکتب به عنوان پایه های اصلی و پیشرو در زمینه جواهرسازی معاصر شمرده می شوند اما در بخش های دیگر دنیا هم متناسب با فرهنگ آن کشور تجربیات جدید در حال رخداد است، مثل آمریکا و فرهنگ غالب فردگرایانه اش که باعث ظهور مجسمه های پوشیدنی و جواهرات در حوزه پاپ ارت شده است. جواهراتی که بامزه و سرگرم کننده اند و  قصه های شخصی را تداعی می کنند. یا اسپانیا بخصوص بارسلونا که پیشگام عرضه ی جواهر در مکان های جدید مثل خیابان و جشنواره ها شد در مقابل سنت عرضه جواهرات در نگارخانه ها و فروشگاه های مخصوص.

دکتر مووری در ادامه به نقش استرالیا در جواهرسازی معاصر با احیای روند Relational Art پرداخت و  اینکه چطور یک جواهر می تواند  بازتاب"ارزش اجتماعی" باشد و از طریق خوانش سنتها و آیین های قومی این جنبه از جواهرسازی را دوباره کشف و برای مفاهیم امروز بازآفرینی کنیم.  تا بدین ترتیب جواهر به مثابه پیوندی میان افراد در حل تعارضات و مسائل اجتماعی نقش موثری ایفا کند. 

IMG_6694

به عنوان جمع بندی، او با ذکر نمونه از فعالیت کشورهایی مانند شیلی، هند و تایلند که طی چندسال گذشته کوشش های موفقی در عرصه توسعه جواهرسازی داشتند پیش فرض های سنتی در رابطه بنیادین جواهر و ارزش مندی را به چالش کشید و اظهار امیدواری کرد که جواهرسازی معاصر بتواند سلطه مادی¬گرایی و سلیقه ی طبقه ی خاصی را بر دنیای جواهر بشکند و در جهت ارزش های طبیعی و پیوند میان انسان¬ها و فرهنگ ها حرکت کند.

روز دوم و روز سوم به انجام پروژه های عملی با جواهرسازان اختصاص داشت. بخش نخست هر روز به توضیح کلیدواژه های پروژه گذشت. ضمن آن روی تجربه ی پروژه های مشابه جواهرسازی مثالهای ملموسی زده شد. 

IMG_6712a

IMG_6839a

سپس، به شرکت کنندگان در قالب گروه های 5 نفره مدت سه ساعت فرصت داده شد تا با موضوع "قول" یک قطعه جواهر را با مواد ساده ای چون مقوا، مهره، نخ طراحی کنند که بیانگر یک تعهد انسانی یا اجتماعی در حوزه های مناقشه برانگیزی مثل تبعیض، محیط زیست، تفاوت های فرهنگی باشد. 

IMG_6886a

IMG_6857a

در نهایت، جواهرات طراحی شده توسط گروه ها ارائه و با توضیحاتی در مورد ایده، کانسپت، کاربرد و ایده های ترویجی کانسپ موردنظرشان پایان یافت. دکتر مووری و دیگر شرکت کننده ها ضمن پرسش و نظر دادن به غنای این ایده ها کمک می کردند.

IMG_6985aa

192029IMG_6695a.jpg IMG_7105.jpg