موسسه ماه مهر

۰۴ اسفند ۱۳۹۸

مروری بر نمایشگاه دوره ی "پیشگامان"، "زیگماتور : مجسمه های کوچک" و " دات : مجسمه های پوشیدنی" از مجموعه دوره کلاس های استاد تناولی در ماه مهر

files_magazinContents_2-s[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

اردی بهشت 1395، موسسه ی فرهنگی هنری ماه مهر، نمایشگاهی از آثار هنرجویان مجموعه دوره های استاد پرویز تناولی برگزارکرد. این نمایشگاه نتیجه ی سه دوره ی "پیشگامان"، "زیگماتور : مجسمه های کوچک" و " دات : مجسمه های پوشیدنی" از مجموعه دوره کلاس های استاد تناولی در ماه مهر است.افتتاحیه این نمایشگاه در  10اردی بهشت ماه در مجموعه فرهنگی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار شد. گزارش حاضر ضمن ارائه تصویری از آن رویداد، نقطه نظرات برخی از هنرجویانی که در دوره "عالم پیشگامان"  شرکت کرده بودند را انعکاس داده است.

DSC091261

مهروز بلادی یکی از هنرجویان استاد تناولی که در رشته ی نقاشی تحصیلات خود را به پایان رسانده می گوید:
"من در مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد دوبعدی کار کردم . وقتی با آقای تناولی اولین بار سه بعدی کار کردن را شروع کردم برایم خیلی هیجان انگیز بود؛ بخصوص که هر دوره ای عنوان و موضوع خاص و خط ومش خودش را داشت .و من فرصت پیدا کردم  تصاویری را که روی  بوم با ابزاری مثل قلمو و رنگ می کشیدم اکنون آنها رابا ابزارهای گسترده تری در سه بعد انجام دهم .در دوره حاضر با الهام گرفتن از آثار هنرمندان پیشگام ، به خلق اثر شخصی خود می پردازیم .چالش من بعد از چندین سال کار حرفه ای و یافتن خط مشی شخصی ،ترکیب کردن آن با ایده های یک هنرمند مطرح در دنیای سه بعدی بود. انتخاب من هنرمندی کره ای به نام دو هو سو(DO ho suh) بود.

IMG_3851


بعلاوه، یکی از خوبی های کارگاه های آقای تناولی این است که همیشه طرح ها به اجرا می رسند. بدین ترتیب می توانیم ثمره کارمان را ببینیم و نظر مخاطبان را بشنویم. من تصویری که همیشه دوبعدی می دیدم را حالا سه بعدی اجرا کنم و مخاطب را در مواجه با این اثر به چالش می کشم و با یکدیگر گفت وگو کنیم. نکته دیگر آنکه ایشان در کلیت این دوره ها برنامه ریزی خاصی را مدنظر دارند. یک برنامه ریزی غافلگیرانه؛ و من همیشه منتظرم در دوره بعدی چه" اتفاقی" قرار است بیافتاد . در کل شاید الان چون درگیر قضیه هستم نمی توانم نظری بدهم اما احساس می کنم همه چیز خوب پیش می رود!"

DSC091131


فوژان امیری اما جزو هنرجویانی است که برای نخستین بار در یکی از کارگاه های استاد تناولی شرکت کرده است و از تجربه اش چنین می گوید:" به نظرم مزیت کلاس آقای تناولی در آزاد گذاشتن هنرمند در انتخاب متریال و مواد بود .این تنوع استفاده از متریال ویژگی منحصر به فرد این دوره هاست. جاهای دیگر اینطور نیست مثلاً اگر استاد از چوب استفاده میکند، شاگردان همه باید از چوب استفاده کنند. استاد تناولی در ایده پردازی هم دست آدم را خیلی باز میگذارد. خط فکری را میدهد و بقیه اش خلاقیت خودت است باید بروی و ببینی چه هست و چه اتفاقی میافتد."

DSC090281

فریش البرزکوه هم  درباره ی دلایل خود برای شرکت در این دوره می گوید: "طبق صحبتی که پیش از دوره با استاد داشتم متوجه شدم در این دوره قراراست با تاثیر گرفتن از هنرمندان پیشگام و استفاده از زبان شخصی خودمان ، اثر خلق کنیم .وبه نظر من این از جالبترین دورهایی بوده که تا به حال برگزار شده است .من اندی وارهول را انتخاب کردم که پدر پاپ آرت است. آن هم به خاطر این که زمینه کاریام مجسمه سازی، جواهر و نقاشی ِپاپ است."
DSC091981


 او همچنین تاکید می کند که یکی از ویژگیهای خوب این دورهها کار کردن گروهی است. از نظر او این کارگاه ها فرصتی فراهم می کند تا هنرجویان حرفه ای شدن را تمرین کنند و از مرحله کار کلاسی عبور کنند. بدین ترتیب هنرجو می آموزد چطور بیان فردی داشته باشد. همین به روند کاری شان  شکل میدهد. افرادی تصمیم میگیرند روند این هنرمند را دنبال کنند و درباره آثارشان نظر بدهند . افزون براین‌ها در طول دوره هنرجویان به یکدیگر هم مشاوره میدهند بدین ترتیب ضمن این همفکری ها همزمان چندین شیوه ی اجرا را به طور ضمنی تمرین میکنند و این  به او  انگیزه می دهد تا  دوباره بخواهد در این دوره ها شرکت کند.

DSC092691
زهرا محسنی که تحصیلات مجسمه سازی داشته است و در تمام دوره هایی که استاد تناولی در ماه مهر برگزار کرده است شرکت کرده، تجربه خود را چنین بیان می‌کند:" داستان من از آنجا شروع شد که اولین دوره مجسمه سازی را با استاد تناولی شروع کردم و متوجه شدم که شیوه کار ایشان بسیار متفاوت است . اینطور نبود که بخواهید با دست کار کنید یا یک حرفه بیاموزیم، بلکه قرار بود فکر کردن را و چطور ایده پردازی بیاموزیم. مثلاً من از کودکی مجسمهسازی را شروع کرده بودم و همیشه با دست هایم مشغول ساختن بودم.  روز اول کلاس با لباس کار نشستم و منتظر شروع کلاس شدم .این کلاس نظری بود یعنی ما تمام مدت مشغول به گفت و شنود بودیم. در این مدت بیشتر از مهارت های تکنیکی، طرز فکر ما تغییر کرد. من فارغ التحصیل مجسمه سازی هستم و فرصت رفتن و بازدید از گالریهای هنری زیادی در داخل و خارج را داشتم. در آن زمان تفاوت را میدیدم اما متوجه نمیشدم چه چیزی باعث تفاوت در سطح کار می شود . در کلاس های آقای تناولی آموختم که در دانشگاه طی کلاس های ساخت و ساز، تکنیکت قوی می شود اما کاری برای فکر و اندیشه ات صورت نمیگیرد.  بنابراین اوایل برایم کنار آمدن با این روش نو دشوار بود چون فکر میکردم قرار است یک چیز زیبا بسازم، هر چه زیباتر بهتر! ولی اولین تجربه من همزمان شد با پروژه مجسمه های بازیافتی، با زباله ها که اصلاً چیز قشنگی نداشت.  بعلاوه همه افرادی که در آن دوره شرکت میکردند مجسمه ساز نبودند بلکه شاید بتوان گفت که صاحبان اندیشه و ایده پرداز بودند. این تجربه اینقدر برای من باارزش بود که از ترم بعد از همسرم که او هم مجسمه ساز است خواستم تا باهم ثبت نام کنیم و از آن موقع تمام دوره ها را شرکت کردیم. در آغاز هر دوره هم اول تردید می کنیم که آیا این دوره چیزی برای آموختن به ما دارد؟ و هر بار طی دوره میبینیم که چطور مسیرهای تازه ای برایمان باز می شود و متوجه می شویم که چطور تا امروز به این مسائل دقت نکرده بودیم.
DSC092791
در دوره پیشگامان ما هر کدام یک پروژه تحقیقی روی یک هنرمند معاصر پیشگام را آغاز کردیم و همین باعث شد که او را بهتر بشناسیم.  بدین ترتیب پژوهش در کنار خلاقیت و این فضا که اثر یک هنرمند دیگر را باید بازآفرینی کنیم ولی از آن کپی نکنیم همه این موارد برای ما چالش های عملی بود که پیشتر تجربه نکرده بودیم. امیدوارم در آینده که فرصت کار عملی کردن با استاد در یک کارگاه عملی را نیز داشته باشیم! "


DSC09116DSC09119.jpg DSC092801.jpg DSC09177.jpg