موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

جلسه ی معرفی دوره جدید "آموزش مجسمه سازی "در ماه مهر

files_magazinContents_title[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

مؤسسه ماه مهر براساس نیاز هنرجویان و تجربه ی ده ساله ی برگزاری دوره های تخصصی مجسمه سازی،  "دوره ی آموزش مجسمه سازی: از پایه تا تخصصی"را طراحی کرده است تا علاقه مندان حوزه های دیگر هنری و فنی که مایلند در زمینه ی مجسمه سازی فعالیت کنند پس از گذراندن آن به آمادگی لازم برای شرکت در دوره های تکمیلی مجسمه سازی ارائه شده در مؤسسه ماه مهر و حضور موثر در این عرصه رسیده باشند. این دوره در چهار ترم پیش بینی شده است، ترم اول شامل کلاس حجم عمومی یک، مبانی یک و ترم دوم شامل حجم عمومی دو، مبانی دو و طراحی عمومی می باشد. هر کلاس این دو ترم طی 12جلسه ی سه ساعته برگزار خواهد شد.

جلسه ی پرسش و پاسخ با موضوع معرفی " دوره ی جدید آموزش مجسمه سازی" با حضور اساتید ترم یک و دو، خانم ها اسلام مسلک، حریریان و عناصری از بخش آموزش موسسه ی ماه مهر در حضور جمعی از علاقه مندان در تاریخ دوشنبه /7اردی بهشت در محل موسسه برگزار شد.

آنچه در ادامه ی این گزارش می خوانید خلاصه ای از مباحث مطرح شده در جلسه ی فوق است.

اسلام مسلک  

ابتدا لازم می دانم پیش از آنکه درباره ی اهداف و شرح درس کلاس های مبانی بپردازم،  به تکثر تصور از مجسمه سازی اشاره کنم. مجسمه سازی از دوران کلاسیک تا عصر معاصر  در شکل های متنوعی ظاهر شده است. در کلاس های عمومی شرح درس به گونه ای  تنظیم شده که جریانات هنر مجسمه سازی از میانه و هنر مدرن آغاز کند و در روند کلاس  به جریان های معاصر در مجسمه سازی نیز توجه داشته باشد. پیرو آن به اتفاقات  بینارشته ای که اکنون در هنر حجم سازی رخ می دهد نیز اشاره کند.


حریریان

در ادامه ی صحبت های خانم اسلام مسلک باید بگویم که مبانی حجم اصول مبانی  روی  حجم های مختلف در فضای سه بعدی تاکید دارد. در ادامه نیز هنرجو طراحی های فوق را  در قالب مواد سبک تجربه می کند. تاکید ما بر به کار بردن مواد سبک از این جهت است  که اولویت در این مرحله با ایده پردازی است و مواد سبک به هنرجو این امکان را می دهد  تا ایده های بیشتری را در رابطه ی با حجم و گسترش و نسبت آن در فضا اجرا کند.  همچنین ما در مبانی به دنبال تولید معنی یا رسیدن به یک شکل انتزاعی خاص نیز نیستم  بلکه دنبال مطالعه ی فرم های طبیعی مختلف در کنارهم قرار گرفتن حجم های اولیه  مانند کره، مکعب و ...... هستیم. پس در کلاس های مبانی اولویت به تمرین ایده پردازی و  مطالعه مبانی هنرهای تجسمی با تاکید بر حجم پردازی است. در طی سه ترم اول، آموزش  ها جنبه ی عمومی دارند و هدف این نیست که هنرجو وارد جزئیات شود مثلاً بخواهد با یک  متریال خاص تخصصی کار کند. در عوض تمام سعی براین است که هنرجو پس از این مدت  به آمادگی لازم برای انتخاب مسیر حرفه ای خود در مجسمه سازی رسیده باشد. 
2_1

اسلام مسلک 

بگذارید تا بحث را کمی به عقب برگردانم به این مسئله که از نظر شما مجسمه سازی چیست؟ ممکن است این سوال در ذهن شما تداعی کننده آثار میکلانژ باشد یا جاکومتی و هنری مور شاید هم رویکردهای معاصر چیدمانی به ذهن شما بیاید. هم چنان که می بیند دامنه ی مجسمه و حجم بسیار گسترده است. با توجه به این حجم گسترده از شاخه های مجسمه سازی و زمان اندکی که در اختیار است بهترین شیوه به نظر ما تاکید و تقویت نظام ایده پردازی شما است. مثلاً قصد دارید مجموعه ای را طراحی کنید. خوب بعد از چند طرح فرد به تکرار می رسد مگر اینکه سازوکار ایده پردازی را آموخته باشد. قصد ما در واحد حجم عمومی این است که فرد آن سیستم را بیاموزد و بوسیله ی آن ایده های خود را در حجم گسترش دهد. دیگر اینکه در این رویکرد ایده است که متریال را تعیین می کند. اینکه ایده باید با چه ماده ای ساخته شود؟ چوب یا مواد خوراکی یا فلز، همه در مراحل بعدی هستند که تعیین می شوند و بنا به ضرورت ایده ی هنرجو آموزش های لازم کار با آن متریال خاص در اختیارش قرار خواهد گرفت. اما نیاز از ایده شروع می شود نه از مواد.

در ادامه تعدادی از حاضران سوالاتی را درباره ی این دوره پرسیدند و اساتید به آنها پاسخ دادند. از جمله:

پرسش      آیا در کلاس های مبانی ترم اول ما حجم می سازیم؟ با چه موادی کار می کنیم؟

حریریان

بله حجم می سازیم. در طول ترم یادداشت های ذهنی خود را از احجام می سازیم که شامل احجام هندسی و غیر هندسی هستند که هیچ مفهوم یا موضوع خاصی را تداعی نمی کنند. توصیه ما این است که در این اتودها از مواد سبک در اندازه ی کوچک استفاده کنید تا بتوانید هرچه بیشتر تجربه کنید. در پایان ترم از میان کارهای هر هنرجو یک یا چند کار انتخاب می شود و هنرجو آن را در اندازه بزرگتر اجرا می کند. در این مرحله هنرجو چناچه بخواهد یا توان فنی آن را داشته باشد می تواند حجم هایش را با ماده خاصی اجرا کند. نتیجه کار به عنوان ژوژمان در معرض دید جمعی از متخصصان و خود هنرجویان قرار خواهد گرفت تا بهتر بتوانند تجربه ی خود را ارزیابی کنند.


پرسش         می دانید که تکنولوژی روز، مخصوصاٌ پرینترهای سه بعدی، اجرای نهایی حجم را بسیار ساده کرده است.آیا شما در این دوره چنین بخشی را در نظر گرفته اید؟

حریریان

در ترم های اول و دوم ما این تکنولوژی را آموزش نمی دهیم اما همچنان که عرض کردم اگر هنرجو پروژه ای را دنبال کرد، ایده را به سرانجام رساند و بعد از مشورت به این نتیجه رسید تا اجرای آن لازم است که با پرینتر سه بعدی باشد یا خواست آن را حتی با پارچه یا هر شیوه ی دیگری اجرا کند، می تواند یا از دانش فنی خود بهره ببرد و یا از تکنسین ها برای اجرایش کمک بگیرد.

پرسش    در مورد واحد حجم عمومی آیا شبیه سازی انسان یا آناتومی هم داریم؟

اسلام مسلک

سیستم آموزش آناتومی یا پرتره واحد تخصصی جداگانه ای است. در حجم عمومی یک و دو، نگاه ما کلی است و به شما نمی گوییم که یک پرتره بسازید. در این دوره روی یک ایده ی کلی کار می کنید و اینکه چطور ایده را بیان کنید. بخشی هم درباره ی مطالعه ی مبانی بصری در فضای سه بعدی است. ما از اینجا شروع نمی کنیم که پرتره دقیقی بسازید بلکه پرورش فکر پشت این سازه است که برای ما اولویت دارد.

حریریان

باید اضافه کنم که واحد تخصصی قالب گیری از پرتره ، دست و اعضای بدن و طراحی آن نیز در نظر گرفته شده است و چنانچه علاقه مندان به آموزش اعلام کنند در ترم های تخصصی ارائه خواهد شد.

پرسش   می توان اینطور گفت شما مجسمه سازی مدرن را آموزش می دهید؟
4-1_1
حریریان

       مجسمه سازی معاصر دقیق تر است.

عناصری 

         دوستان چنانچه سایت را مطالعه کرده باشید می بینید که ما علارغم برآورد حدودی چهار ترم تنها دروس مربوط به دو ترم را اعلام کرده ایم. صرف نظر از کلاس های مبانی و عمومی در دو ترم اول، کلاس های تخصصی که در ترم های بعد ارائه می شوند باز و انعطاف پذیر هستند. بنابراین چنانچه هنرجویان پس از طی کردن مبانی و از سرگذراندن تجربه های پایه بخواهند دوره ی تخصصی خاصی را بگذارند این ظرفیت در نظر گرفته شده تا درصورت به حدنصاب رسیدن از طرف موسسه برای هنرجویان این امکان فراهم آید. اولویت ما در ماه مهر با انتخاب هنرجویان است. پس شما هستید که تصمیم می گیرید به کدام سمت و سو حرکت کنید اما توصیه ما این است که از الان افق خود را محدود نکنید. مبانی ها فرصتی هستند تا جدا از پیش ذهنیت هایتان، توانایی و ایده های خودتان را بهتر بشناسید و این امر مشروط به گذراندن پیش نیازهاست. پس از طی این مدت، بسته به مسیر جریانات هنری، توصیه اساتید و تجاربی که کسب کردید می توانید برای گرایش های تخصصی خود تصمیم مناسب تری بگیرید.

5_1


اسلام مسلک

مهمترین وجه این شیوه در آموزش سیستمی است که توان ایده پردازی را افزایش می دهد و خلاقیت فرد را تقویت می کند. بدین ترتیب پایه ها را محکم می کند و هنرجو را برای مسیر حرفه ای خود آماده می کند. این شیوه اگرچه ابداع ما نیست اما چون ما خودمان به این شیوه تعلیم دیده ایم و چندین سال است که در دانشگاه آن را آموزش می دهیم، به اهمیت آن برای طی پیچ و خم های مسیر هنری مجسمه سازان واقف هستیم.


علاقه مندان برای کسب  اطلاعات درباره ی زمان شروع این دوره ها می توانند با موسسه تماس بگیرید و اطلاعات مربوط به هر کلاس را در بخش آموزشگاه سایت ذیل مجسمه سازی مطالعه فرمایند.