موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۸

آشنایی با دوره "مجسمه های کوچک" در ماه مهر.

files_magazinContents_250142[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].JPG

موسسه ی ماه مهر در نظر دارد تا با تهیه ی سلسله گزارش هایی از دوره های آموزشی مختلف در ماه مهر، این امکان را برای علاقه مندان فراهم سازد تا بیشتر و دقیق تر با فعالیت های آموزشی موسسه آشنا شوند. در این راستا گفتگویی با خانم مونا پاد درباره ی دوره ی "مجسمه های کوچک" انجام شده است که در زیر می خوانید:

جرقه برگزاری دوره آموزشی "مجسمه های کوچک" از کجا شکل گرفت؟ چرا عنوان دوره "مجسمه های کوچک" است؟
دوره های "مجسمه های کوچک" توسط استاد پرویز تناولی در این موسسه پایه گذاری شد . روش آموزش کلاسیک مجسمه سازی ، با توجه به گستردگی مطالب، آزمودن متریال و تکنیکهای ابتدایی، نیازمند زمان و تمرین زیادی است. خوشبختانه این آموزش اولیه و پایه در دانشگاه ها و آموزشگاه های مختلف و در ایران تدریس می شود. به این ترتیب، بسیار ی از مجسمه سازان تنها مدل سازی را می آموزند و به روشهایی که می توان مدل ساخته شده را تبدیل به فلز کرد، دستیابی ندارند .

با توجه به این کمبود ، استاد تناولی (که روش مجسمه سازی امروزی و برنز ریزی در ایران را، حدود 50 سال پیش در دانشگاه تهران پایه گذاری کرده اند) در موسسه ماه مهر و برای اولین بار پس از انقلاب به آموزش نسل جدیدی از مجسمه سازان جوان همت گماردند و تجربیات و تکنیکهای خود را در اختیار هنرمندان جوان گذاشتند. استاد که سالهای زیادی به آموزش مجسمه سازی مشغول بودند و خوب می دانستند که ابعاد مجسمه تا چه اندازه در روند یاد گیری موثر است، دوره "مجسمه های کوچک" را برنامه ریزی کردند .

17

وقتی ابعاد مجسمه بزرگ باشد، هنر جو برای آموختن هر تکنیک متحمل ، هزینه و زمان بیشتری خواهد شد. در حالی که بهتر است، فرد در ابعاد کوچک تر و در نتیجه سریع تر، مسلط تر و کم هزینه تر به ساخت ایده خویش بپردازد تا در فرصت محدود این دوره ، بتواند به مسایل بیشتری احاطه پیدا کند و از تجربیات بدست آمده بهره ببرد.

3


شرح درس و فعالیت ها ذیل دوره ی "مجسمه های کوچک" چیست؟

استاد پایه این دوره را بر مبنای دو تکنیک بنیادی ( مدل سازی و تکنیک معکوس) گذاشتند. مجسمه های کوچک 8 جلسه ( حدود 2 ماه ) است که با صحبتهای اولیه و نمایش اسلاید آغاز و در ادامه به ساخت مدل پرداخته می شود. این مدلها بنا بر اتود اولیه هر هنر جو، می تواند به کار با موم و در نهایت یک ریخته گری به روش موم سوزی ختم شود و یا با آرماتور بندی و گچ به یک ریخته گری ماسه ایی بیانجامد. در این جلسات قالب گیری با سیلیکون که در ساخت بسیاری از انواع مجسمه ها لازم است و یا به جهت تکثیر کار ، آموزش داده می شود.

4

سپس به آموزش تکنیک معکوس (تکنیک اختصاصی استاد تناولی) پرداخته می شود. در این تکنیک که توسط ایشان ابداع شده است، به جای مدل سازی ، قالب ماسه ایی مجسمه که بستر مستقیم ریخته گری است، ساخته می شود. در جلسه ایی که بسیار مهم، و جذاب است، هنر جویان با حضور در در یک کارگاه ریخته -گری حرفه ایی ، با روند ریخته گری آشنا شده و مجسمه های خود را مذاب ریزی می کنند و در نهایت به انواع پرداخت کاری مجسمه های فلزی ، انواع ابزارکار و پتینه کاری می پردازند.


آیا در این دوره محدودیتی از نظر تعداد کار در طول ترم برای هنرجو درنظر گرفته شده است؟

حداقل 2 کار لازم است که هنرجو  بتواند هر 2 تکنیک را تجربه کند. اما بیشتر از این به توان و علاقه هنر جو بستگی دارد و محدودیتی از نظرما در تعداد کار وجود ندارد. هر قردی می تواند در طول ترم، با هر تکنیک چند ایده را اجرا کند تا بر اصول تکنیک و اجرای آن مسلط تر شود. 

13

به نظر شما این کلاس برای چه افرادی مناسب است؟
این دوره ها، دوره تکمیلی مجسمه سازی محسوب می گردند و عموماً افرادی وارد این دوره می شوند که از قبل به نوعی به مجسمه سازی پرداخته اند یا لاقل به مبانی هنرهای تجسمی مسلط اند. اما گاهی دوستانی با تجربیات کاملا متفاوت جذب این کلاس ها شده و با علاقه و پشتکار به چنان تبحری رسیده اند که اکنون به عنوان یک مجسمه ساز موفق مشغول فعالیت هستند.


پس می توان اینطور برداشت کرد که افراد به صرف علاقه، بدون هیچ رزومه و نمونه کاری هم می توانند در این دوره شرکت کنند؟
خیر! ثبت نام هنرجویان توسط بخش آموزش موسسه ماه مهر انجام می شود. از لیست رزرو با افراد تماس گرفته شده و کسانیکه آمادگی بیشتری برای حضور در این دوره ها دارند برای کلاس ها ثبت نام می شوند. به هر حال باید در نظر داشت که این دوره ها ، دوره های پیشرفته در مجسمه سازی هستند و افراد را برای سطوح بالاتری از این رشته آماده می کنند.

البته در ماه مهر، دوره ای به نام دوره "مبانی مجسمه سازی" وجود دارد که طی آن اصول اولیه مجسمه سازی در یک دوره فشرده یک ساله به علاقه مندان آموزش داده می شود. بنابراین افرادی که وارد دوره ی "مجسمه های کوچک " می شوند باید با مبانی مجسمه سازی آشنا باشند. البته این به نفع هنرجو است؛ چرا که وقتی هنر جو با اصول پایه در مجسمه سازی آشنا نباشد، در طی این دوره، متحمل فشار زیادی می شود وچه بسا دلسرد شود. تصور کنید فردی طی دو جلسه بخواهد به کمپوزیسیون حجم و سواد بصری لازم و... برای طراحی مجسمه مسلط شود، درحالی که هنوز به ترکیب بندی دو بعدی هم آشنا نیست!

8

در مدت زمانی که در کلاس حضور داشتم، مشاهده کردم شما با تک تک هنرجویان مرحله به مرحله در مورد کارهایشان گفتگو می کنید. در شیوه تدریس تان بیشتر بر چه جیزی تاکید دارید؟
 به عنوان دستیار استاد، سعی می کنم شیوه تدریس ایشان را که بسیار هوشمندانه و پر بار است به کار گیرم. راهنمایی و آموزش هر فرد باید به نسبت توانایی ها، علایق و شرایط آن فرد تنظیم شود. چون فاصله هنرجویان از نتیجه نهایی یکی نیست و هر شخص، ضعف و قوت متفاوتی دارد. برای همین تک تک، تمام کارها و اتودها دیده شده و تکنیکی که باید بر اساس اتودشان به کار بگیرند توضیح داده می شود . دراین میان از هنرجو انتظار می رود ،که به تدریج با این روش اخت شده و به کار دیگران هم دقت کند و سعی کند از این فضا و سوالات متنوع برای بیشتر آموختن استفاده کند. در این شیوه برای هنر جو فرصت هست تا از توجه به پرسش ها و گفتگوها، به مسایل گسترده تری پی برده و جواب بسیاری از سوالات خود را بیابد.

6

نقش شما در مرحله ی ایده پردازی و اجرا تا چه اندازه است؟
 در ایده پردازی، هنرجو  در این حد راهنمایی می شود که بداند طرحهایش چقدر نو یا تکراری است. در نظر بگیرید، در یک کلاس گاهی دو –سه نفر ، طرحشان به هم شبیه است. باید در این مرحله دخالت کرد تا هرکدام سراغ طرحی بروند که شخصی تر و خاص تر باشد. ایده متفاوت تری که فرد در آن بهتر می تواند خود را نشان بدهد، باید تشویق شود و در واقع هر فرد را باید از طریق اتودهای خودش راهنمایی کرد. 

14

و در بخش تکنیک هم ضمن تشویق هنرجو به ابداع و آزمایش روش های ابتکاری، موثرترین اصول اجرایی به نسبت طرح هر شخص به او آموخته می شود . هنرجو را باید حمایت کرد تا در نهایت، ایده های خود را به بهترین شیوه موجود ارائه کند. باید نسبت به بیان فردی هر شخص حساس بود و بر خلاقیت و نکاتی که در هر طرح جذاب تراست ، تاکید کرد و در اجرای تکنیک جدی بود تا بهترین نتیجه بدست آید.

آیا برای "مجسمه های کوچک" تم خاصی در نظر گرفته می شود؟
خیر! تفاوت فکری و تجربیات و ذائقه متفاوت هنر جویان روندی زنده و چالش بر انگیز در کلاس ایجاد می کند که زیبا، پویا و خلاق است و یک تم واحد می تواند به آن صدمه بزند .

11

چالش شما در برگزاری این کلاس ها چیست؟ منظور مسائلی است که شما در مسیر تدریس با آنها رو به رو می شوید.

به صورت دوره ایی ، گاهی یک کلاس پر از افراد پر جنب جوش و فعال است و گاهی در یک کلاس افراد کم تحرکی دیده می شوند و این در شیوه تدریس ، زمان بندی و حجم کار تاثیر می گذارد.

16

در پایان مایلم روی این نکته تاکید کنم که دوره مجسمه های کوچک کلاس های تکنیک و روش ساخت استاد پرویز تناولی است و با هماهنگی و زیر نظر ایشان بر گذار شده، و ژوژمان هر دوره با حضور استاد برگذار می شود.

گزارش اختصاصی سایت ماه مهر


10.JPG 15-3.jpg 20.JPG 15-2.jpg