موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

بچه‌ها آدم نیستند!

files_magazinContents_002[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

جیک چپمن، هنرمند بریتانیایی می گوید که بردن کودکان به گالری‌های هنری "وقت تلف کردن" است.

او به روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت گفته است که پدر و مادرها "خودخواه هستند" که فکر می کنند بچه‌ها می‌‎توانند آثار هنرمندانی مثل مارک روتکو و جکسون پولاک را درک کنند. چپمن گفت: "ایستادن یک بچه مقابل کار پولاک مثل این است که بگویی این کار به بی عقلی یک بچه است." او افزود که "بچه‌ها که هنوز آدم نیستند."

جیک چپمن و برادرش داینوس در سال ۲۰۰۳ نامزد جایزه هنری ترنر شده بودند. این دو برادر اکنون برای آثار سه بعدی که در برگیرنده اشاره های آشکار جنسی و بعضا ضد مذهبی است، مشهور هستند. البته چپمن در خصوص اینکه کودکان آثاری را ببینند که برای افراد بالای هجده سال طبقه بندی شده، ابراز نگرانی نکرده اما در مقابل، مقایسه "سادگی" آثار ماتیس را با نقاشی کودکان "مسخره" خوانده است. "این دو هیچ ربطی به هم ندارند... هر کس این حرف را می زند، از یک احمق هم پائین‌تر است." "درست مثل این است که بگویید بچه‌ای یک نقاشی کوبیست را درک می‌کند چون نقاشی کوبیست شبیه کار بچه‌هاست... هیچ ربطی به هم ندارند." اشاره او به جمله پابلو پیکاسو است که گفته بود: "چهار سال طول کشید که بتوانم مانند رافائل نقاشی کنم، اما یک عمر زمان برد تا مانند یک بچه نقاشی بکشم."

اظهارات چپمن با واکنش چند چهره سرشناس هنر روبه‌رو شده است.

استیون دوچر، رئیس بنیاد هنر به شبکه چهار رادیوی بی‌بی‌سی گفت: "اگر کسی بتواند راه برود و بتواند ببیند، پس چیزی هم از هنر دستگیرش می شود."  او افزود: "آیا کودکان می توانند عمیقا یک اثر هنری را ستایش کند؟ حتما می توانند. اما آیا به اندازه پدر و مادرشان آن اثر هنری را درک می کنند؟ احتمالا نه." آنتونی گورملی، هنرمند بریتانیایی برنده جایزه ترنر نیز درباره اظهارات چپمن گفت: "به نظرم هنر نباید درک شود، بلکه باید تجربه شود." "هنر نباید رمزگشایی شود، باید احساس شود. احساسات بر فهمیدن مقدم است."

منبع: بی بی سی


140805090645_1.jpg 140805091253_pollock_304x304_ap.jpg 140805090647_2.jpg