موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

سپیده دمان "پری یوش گنجی" در گالری ماه مهر

files_magazinContents_90658007[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

عصرگاه روز جمعه پنجم اردیبهشت ماه سال 1393  گالری ماه مهر میزبان آثار پری یوش گنجی با نام "سپیده دمان" بود. این نمایشگاه با استقبال خوبی از هنردوستان و هنرمندان از جمله: نصرت الله مسلمیان، فاطمه امدادیان، محمدباقر ضیایی و دکتر حمید کشمیر شکن و ... رو برو گردید. در طی این مراسم کتابی نیز با همین عنوان از نشر نظر رونمایی شد. در ادامه هنرمند این نمایشگاه به همراه محمود بهمن پور مدیر نشر نظر سخنرانی ای را ایراد کردند.

این مجموعه در سال 1392 تکمیل شده و شامل 60 اثر است که با تکنیک رنگ و روغن روی مقوا اجرا شده‌اند. ابعاد این آثار 7 در 10 کار شده است.

پری یوش گنجی درباره این آثار می گوید : نقاشی‌های این مجموعه یک گلدان و دسته گل است که در تمام 60 تابلو این گلدان و گل‌ها تکرار می‌شوند، اما فضاهایی که این گلدان در آن قرار گرفته‌اند با هم تفاوت دارد و در نگاه اول بیننده احساس می‌کنند که یک نقاشی 60 بار تکرار شده است.

این هنرمند درباره انگیزه‌اش برای تکرار یک تصویر در فضاهای مختلف گفت: در واقع به نوعی سرنوشت این گلدان به سرنوشت ما اشاره دارد که هر روز هر شب تکرار می‌شود و در نگاه نخست شب‌ها و روزهای‌مان شبیه هم می‌شوند اما تفاوت‌هایی هم با هم دارند.

این هنرمند صاحب نام که نقاشی کالِریست است همواره نقاشی هایش را در ابعاد بزرگ کار کرده است. با این حال درباره تفاوت بارز آثار این مجموعه با مجموعه‌های پیشین می گوید: مدت‌ها پیش مشغول نقاشی‌های بزرگ مجموعه "آب" بودم که خیلی اتفاقی شروع کردم بر روی تکه‌های مقوای که از کنار این نقاشی‌های بزرگ 3 متری به جا مانده بود، نقاشی کردن. کشیدن این نقاشی‌ها برایم بسیار لذت بخش بود برای همین این مجموعه را ادامه دادم.فکر می‌کنم مجموعه "آب" را دو سال دیگر به نمایش بگذارم. نقاشی روی مجموعه جدیدم که متاثر از آب شکل گرفته در ادامه مجموعه‌های پیشینم شکل گرفته اند.

او اضافه می کند: در حال حاضر برنامه‌‍ ای برای نمایش سایر مجموعه‌هایم ندارم و پیشنهاد ناشر برای انتشار کتابم موجب شد که این نمایشگاه را نیز برپا کنم.

او درباره انتشار سایر مجموعه هایش در قالب کتاب گفت: فراهم کردن زمینه انتشار یک کتاب بسیار دشوار و از عهده یک هنرمند خارج است و باید افراد دیگری در این بخش به کمک هنرمند بیایند. همچنین انتشار کتاب بسیار هزینه بردار است و از توان یک هنرمند خارج.

پری یوش گنجی نمایشگاه های متعددی در ایران و خارج از کشور برپا کرده است. وی به عنوان نماینده هنر ایران در در بنیاد فرهنگی ژاپن فعالیت کرده و هنرمند برگزیده این نهاد در ایران است. او هنرمندی است که در زمینه تئوری هنر فعالیت هایی داشته. از زمره کارهای او در این زمینه، تحقیقاتی بر روی کاشی‌های دوره صفویه در اصفهان سال 1974، تاثیر نقش‌های ساسانی بر طرح‌های کیمونو از طریق جاده ابریشم سال 1996 (بورس تحقیقات تطبیقی هنر یونسکو ) است. او علاوه بر نقاشی تبحر خاصی نیز در چاپ و طراحی پارچه دارد. او همزمان با گشایش موسسه ماه مهر دوره ای تخصصی برای طراحی پارچه در این محل برپا کرده است. این دوره پنج ترم بوده و با هر یک از هنرجویان به صورت مستقل کار می‌شود. سطح مقدماتی این دوره شامل طرح برای روسری و یا شال با استفاده از موتیف‌های موزه ایران باستان و طرح پارچه با راپورت بندی با استفاده از طراحی خطوط محیطی گل و گیاه است.

 شایان ذکر است علاقمندان می توانند تا تاریخ 29 اردیبهشت ماه به غیر از جمعه ها از ساعت 16 الی 20 از این نمایشگاه دیدن کنند.


01.jpg 23181802.jpg 32189403.jpg 04.jpg 11969405.jpg 52832806.jpg 08.jpg 09.jpg