موسسه ماه مهر

۲۷ آبان ۱۳۹۸

نمایشگاه گروهی عکس "نگاه پناهندگان" در برج میلاد

files_magazinContents_539761refugeeeyes2014miladtower[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و اداره کل امور اتباع و مهاجریان خارجی وزارت کشور با همکاری یکدیگر مسابقه عکاسی  و نمایشگاه گروهی عکس "نگاه پناهندگان" را برگزار می‌کنند.
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و اداره کل امور اتباع و مهاجریان خارجی وزارت کشور با همفکری هم تصمیم گرفتند تا "زندگی از دید پناهندگان" (توسط خود پناهندگان) و "زندگی پناهندگان از اعماق چشم آنان" (توسط سایرین) را به تصویر بکشند.
بدین گونه بود که مسابقه عکاسی و نمایشگاه عکس " نگاه پناهندگان" شکل گرفت و شرکت همگی ما را طلبید و در نتیجه‌ی آن عکس‌های بسیاری ثبت شدند.
حال ۴۰ عکس برتر این مسابقه به نمایش گذاشته شده‌اند و مراسم افتتاحیه این نمایشگاه چهار شنبه شب ۱۴ اسفند ماه در گالری سازه راس واقع در بنای نمادین تهران برج میلاد صورت گرفت. این مراسم با استقبال بسیار خوب و شرکت تعداد بسیار زیادی از سفرا، مقامات سفارت‌ها، هیئت محترم دولت، سایر دفاتر سازمان ملل، سازمان‌های غیر دولتی و هنرمندان همراه شد.
جالب است که هر عکس داستان خاص خودش را بازگو می کند: از سختی‌ها، لبخند‌ها، خانواده‌ها، زندگی روزمره و خیلی موارد دیگر می گوید. "نگاه پناهندگان" به ما کمک می کند تا بهتر درک کنیم داستان زندگی آنانی که مجبور به ترک کشور خود شدند و مجبور به رها کردن همه متعلقاتشان و گاه حتی اعضای نزدیک خانواده و دوستانشان شده‌اند را بهتر درک کنیم. آنهایی که برای سرزمین خود دلتنگ‌اند ولی مادامی که نزد ما هستند "نگاه " آنان به دنبال دوستی، برادری و حمایت ماست تا زمانی که آروزی بازگشت به وطن برای آنها روزی به حقیقت بپیوندد.
در فضای هنری که با موسیقی زنده سنتی افغانستان همراه بود، نفرات اول تا سوم که پیشتر توسط هیئت ژوری تخصصی تعیین شده بودند، اعلام و جوایز خود را دریافت کردند.
با تبریک گفتن به برندگان مسابقه، آقای دویل، ریاست آژانس پناهندگان سازمان ملل گفت، " این عکس‌ها که توسط هنرمندان ایرانی و افغان گرفته شده‌اند، نشانگر این مطلب‌اند که هنرهای بصری وجه مشترک دیگر بین این دو فرهنگ‌اند".
ادامه نمایشگاه که در گالری زیر گذر برج میلاد تهران از تاریخ ۱۵ الی ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۲ از ساعت ۹ صبح الی ۹ شب برقرار می باشد و از شما صمیمانه دعوت می شود تا از این نمایشگاه دیدن فرمائید.
جا دارد تشکر ویژه داشته باشیم از جناب دیان ویرنجوریت سفیر عالی مقام اندونزی در جمهوری اسلامی ایران که برای سرگرمی شخصی خود به عکاسی حرفه ای می پردازند و جناب آقای هومن نوبخت، عکاس هنرمند ایرانی، که لطف نموده و وقت خود را برای انتخاب این آثار در اختیار ما گذاشتند.
جایزه اول به اثرآقای عباس حاجی محمدی تعلق گرفت، نفرات دوم خانم بهاره محمدیان و آقای هادی محسنی و جایگاه سوم مسابقه را خانم خدیجه نویدی به خود اختصاص دادند.
  منبع: سازمان ملل در ایران