موسسه ماه مهر

۲۷ آبان ۱۳۹۸

عکاس ایرانی در میان برگزیدگان سال 2013 یونیسف

files_magazinContents_81775unicef2014youneskhani[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
عکس‌های یونس خانی از عکاسان خبرگزاری مهر در میان عکس‌های برگزیده یونیسف در سال 2013 قرار گرفت که این عکس‌ها روایت دردناک یک مادر و دو دخترش از اسیدپاشی پدر خانواده را به تصویر می‌کشد.

یونس خانی عکاس جوان مطبوعات در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جایزه‌ای که از یونیسف گرفته و اعلام برتری آثارش توضیح داد: مجموعه عکس من با عنوان «بابا روی ما اسید ریخت» در میان مجموعه عکس‌های برتر یونیسف در سال 2013 قرار گرفته است.

وی افزود: این مجموعه روایت مادری به نام سمیه و دو دختر چهار و 6 ساله‌اش به نام رعنا و نازنین است که دو سال قبل توسط پدر خانواده با اسید سوزانده شدند. این سه نفر اهل روستای همت‌آباد بم و اکنون ساکن کرمان هستند. پدر سمیه که کشاورز است زمین‌های خودر ا فروخته تا خرج عمل روی صورت این سه بانو را تامین کند.

خانی خاطرنشان کرد: شوهر سمیه که به مواد مخدر اعتیاد دارد دو سال قبل و بعد از تهدید سمیه برای طلاق گرفتن، شب هنگام و وقتی این سه نفر خواب بودند روی آنها اسید ریخته و حتی به نازنین که در آن زمان شیرخوار بوده و تها 2 سال داشت هم رحم نکرد.

وی در مورد عکس‌هایی که یونیسف آنها را برگزیده است، توضیح داد: من دو سال برای این مجموعه وقت صرف کرده و از همان روزهای ابتدایی این واقعه در کنار این سه نفر بودم. این عکس‌ها را برای یونیسف فرستادم و اکنون باخبر شدم که به عنوان یکی از 9 عکاس برتر در سال 2013 برگزیده شده‌ام.

این عکاس شاغل در آژانس عکس خبرگزاری مهر بیان کرد: پیش از این یک سری عکس از همین مجموعه در خبرگزاری مهر منتشر شده بود و من بخش دیگری از آنها را برای یونیسف فرستادم.

وی افزود: جایزه‌ای برای من در نظرگرفته‌اند که در ابتدای سال آینده در سفری که به کلن آلمان خواهم داشت آن را خواهم گرفت.

عکس‌های یونس خانی در میان آثار عکاسی چون مارکوس بلسدول ( MARCUS BLEASDALE)، سارا لیکوئیز (SARA LEWKOWICZ)، پاتریشیا ویلوک (PATRICIA WILLOCQ)، مایکل سی براون (MICHAEL C. BROWN)، لورا بوشناک (LAURA BOUSHNAK)، جاسمین آدریان (JOACHIM ADRIAN) و گوردون ویلدریس (GORDON WELTERS) قرار گرفته است.

منبع: مهر