موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

آنچه را که باید درباره فستیوال کن 2013 بدانید (2)

files_magazinContents_964059images[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

 نویسنده: رخشاد نورده

جوایز نوعی نگاه


•جایزه اول
'' تصویر گمشده '' به کارگردانی ریتی پنه 

PRIX UN CERTAIN REGARD

L’IMAGE MANQUANTE de Rithy PANH

12_Imagemanuante


ریتی پنه : "سالیان دراز به دنبال تصویر گمشده ای بودم که جنایات هلال احمر را بین سالهای  ۱۹۷۵-۱۹۷۹ در کامبوج به نمایش بگذارد... ولی دریافتم که بعضی از تصاویر میبایستی که وجود نداشته باشند. بدینسان میبایست آنها را ازورای هنر و سینما به وجود آورد، ساخت،  تا حکایت از زشتی، زیبایی، چهره های گمشده، غم، شجاعت، بزرگمنشی  کنند ولی هرگز این تصاویراز فراموشی سخن نخواهند راند ...'' 
کارگردان این فیلم همچنین اظهار میکند: پنجاه سال از عمرم گذشته و دوران کودکیم بیش از پیش ، ناخود آگاه مرا به خود مشغول کرده و یاد آور خاطرات کودکیم گشته. مرگ، قحطی،  توتالیتاریسم و لباسهای سیاه بنام برابری ذهنیتنم را به خود بیش از پیش مشغول میداشت، تنها راه رها شدن از این کابوس، باز آفریدن آن بود.

شرح داستان: 

در فیلم تصویر گمشده شاهد خشونت و جنگ  انسان مسلح علیه انسان بی دفاع هستیم.  ثبت واقعیت چه از طریق دوربین عکاسی و چه از طریق دوربین فیلمبرداری به بیننده القاء میگردد. عکاسی پرتره بسیاری از کشته شدگان با رنگ و لعابی پریده در اثر گذشت زمان، خشونت روا رفته بر زندانیانی که به شکنجه محکوم گشته  و در زندانها جان سپرده بودند، در آرشیو تصاویر ثبت گشته و فیلمساز از آنها به همراه تصاویر زندانها روایت تلخ این جنگ خانمان برانداز را باز سازی کرده است.
لیکن، درست در مواقعی که انتظار میرود تا اوج خشونت را در این فیلم مستند باز بینیم، داستان جنگ، از ورای مجسمه های کوچک رنگی بازگو میگردند که جایگزین این تصاویر میباشند. چه، دراکثر مواقع و اوج درماندگی ، نه دوربینی ست برای عکاسی و نه شاهدی. در اینجا تخیل انسان است که باز می آفریند، باز تعریف می نماید. همچون بسیاری از مسائل بشری، جنگ و خشونت نیز به دست بشر ترمیم می گردد. بشری که فکر میکند، میسنجد، تجزیه وتحلیل میکند، تجدید نظر مینماید و باز می آفریند. از ورای هنرمندی خود، قانون ضد خشونت را.  
در این فیلم نیز زشتی و تجاوز جای خود را به روایتی بازسازی شده از ورای آدمکهای رنگی کوچک میدهند و بیننده تا آخر جنگ، کارگردان را همراهی مینماید.

 می توان در رابطه با همین دیدگاه، از آثار هنرمندان دیگری همچون گرهارد ریخترنام برد. 
Mircea Cantor     میرکا کانتور    ، Gerhard Richter

شرح داستان:

در آثار نقاشی رنگ و روغنی از گرهارد ریختر بنام هجده اکتبر که از روی عکس کشیده شده و نمایانگر جسد زنی میباشیم  و یا  در اثری که گویای بمباران شهرهای آلمانی در دوران جنگ جهانی است، این فضای باز سازی شده توسط هنرمند را میتوان دید.  فضایی ثابت و صامت. فضایی که زمان را متوقف میکند تا ذهنیت را در عمق خود ببرد. نبض حرکت میایستد، حبس میشود. واقعیت بازسازی میشود لیکن نه به دست او که به دست هنرمند و از ورای نگاهی شخصی . سپردن حقیقت به دست زمان و از ورای زمان.  '' آفرینش تصویر'' ونه فقط ثبت  آن.

13


Gerhard Richter   le cycle intitulé 18 Octobre 1977 qui regroupe 15 tableaux peints d’après des photographies de presse et de police prises la date indiquée et documentant des événements tragiques qui mirent l’Allemagne en état de choc.
Mustang-Staffel [Escadrille de Mustangs] (CR 19), 1964
Huile sur toile, 88 x 150 cm 
Collection particulière
Ses peintures comportent deux sortes de paysages urbains, les unes partent de maquettes de lotissements photographiées dans l’esprit du cliché d’architecture d’avant-garde, les autres de photos aériennes destinées à documenter la reconstruction des villes et le travail des urbanistes. Toutefois, le second ensemble évoque plutôt des champs de ruines et renvoie au souvenir des villes allemandes bombardées pendant la guerre, et plus précisément Dresde détruite pendant la nuit du 13 au 14 février 1945. Le lien entre ces squelettes urbains et des œuvres antérieures comme Mustang-Staffel [Escadrille de Mustangs], 1964, et Bombers [Bombardiers], 1963, s’avère évident.

Mircea Cantor prix Marcel Duchamp 2011
 Mircea Cantor dans le cadre de la Fiac 2011. – Par JCA
A 33 ans cet artiste d’origine roumaine, aime utiliser tous les médiums, de la vidéo au ready-made « Duchampien ». Arrivé en 1999 pour ses études à Nantes, il travaille aujourd’hui à Paris. En 2004 il avait reçu le prix de la fondation entreprise Ricard.

L’œuvre récompensée « Fishing flies« , une installation constituée d’hameçons dorés, fixés sur des avions réalisés à partir de canettes, fil de nylon, filets de pêche et bambous. Deux autres travaux étaient présentées, dont une vidéo de 2009, intitulée « vertical attempt », montrant un enfant coupant un filet d’eau avec une paire de ciseau. Une vidéo poétique qui illustre l’univers particulier de Mircea Cantor.

14_png

Mircea Cantor "Fishing Flies"

15

چیدمان ''تور ماهی ''  ترکیب شده از تور ماهیگیری و هواپیماهای کوچک، به همراه ویدیو آرت ، ۲۰۰۹  جایزه مارسل دوشامپ، فرانسه


•جایزه استعداد نو
'' قفس طلایی ''  به  کارگردانی دیگو کمادا دیاز 

- PRIX UN CERTAIN TALENT

Pour l’ensemble des acteurs du film LA JAULA DE ORO de Diego QUEMADA-DIEZ


شرح داستان:

خوان  سارا و سموئل  ۱۵ ( juan, Sara, Samuel ) ساله ازگواتمالا فرار میکنند تا سعی کنند به آمریکا  برسند. در راه مکزیک به چواک برخورد میکنند که از  طایفه سرخ  پوستان تزوتزیل   است و اسپانیولی صحبت نمیکند. آنها بدون اوراق شناسایی سفر میکنند و بر فراز آرزوهایشان و از ورای مکزیک راه میگشایند به امید آنکه در سرزمین آزادی به نام آمریکا زندگی کنند.لیکن واقعیت چهره دیگر خود را به زودی بدانها نشان میدهد.

مناظر وسیع  و فضای خشک  آمریکای جنوبی از طریق ریل  وراههای آهن، مسیر سفر را بر این فضای خالی و خشک ترسیم مینمایند. کودکانی که قبل از سن بلوغ بالغ شده ودر این سفر بیشترین نکات زندگی را میاموزند. قسمت کردن و همیاری کردن دیگری تا لحظه مرگ .  تصاویر ترن،  بیننده را به همراهی سناریوی فیلم نیز به سفر میبرد. اما خشونتی که در طی سفر ایشان را همراهی میکند،  بیشک همچون داستان تمام مهاجرتهای غیر قانونی ایست که معمولأ طعم تلخ رویا ی ناکام را بر جای میگذارد.

16_1

در اینجا فیلم برداری از مسیر طویل '' راه '' سخن میراند. صحنه های بلند بر گرفته شده از راه آهن تمرکزمان را همچون بازیگران صبور در فیلم، دعوت به تحمل  این مسیر، مینماید، که خود موجب تأمل و تفکر راجع به پدیده بس دلخراش مهاجرت، میگردد.  
اگر بخواهیم این فیلم را از لحاظ تصویری با  نمونه هایی از هنرمندان عکاس یا هنرهای تجسمی مقایسه نماییم، میتوان از آثار هنرمندان معاصری همچون
 Barthélémy Toguo و برتلمی توگوو   Gérald Bloncourt       ژرالد بلنکور   عکاس  متولد ۱۹۴۱ در هاییتی    از دنیای هنرهای تجسمی   متولد  ۱۹۶۷ در کمرون  نام برد.  آثار هر دو این هنرمندان که در موزه ملی تاریخ فرهنگ مهاجرت در پاریس به نمایش گذاشته شده  مهاجرت و حقوق  انسان سخن میرانند.  استعمار نوینی که  با استفاده از همین کلمه  برای زندگی بهتر در سرزمین موعود، از ابتدای قرن بیستم آغاز گشت .غافل از آنکه در اکثر موارد، سرنوشت این مهاجران با به بیگاری کشاندنشان در زمینه کارهای یدی و پست، در سرزمین موعود همراهی میگردد.
17_2

ژرالد بلونکور ،  مهاجرت پرتقالی ها، ترن هاندی- پاریس ۱۹۶۵ ، موزه ملی تاریخو فرهنگ مهاجرت ، پاریس

18


ژرالد بلونکور ،  کارگران پرتقالی در حال ساختن برج مونتپرنس ۱۹۷۱  ، موزه ملی تاریخ و فرهنگ مهاجرت ، پاریس


 "عکس العمل گرم ''

انبار وحشیانه زباله های سمی در بیجان در سال ۲۰۰۶، الهام بخش  برتولمی توگوو برای خلق چیدمان آفریقا رمیکس است. وی پرچمهای دولت متعدد اتحادیه آفریقا را چسبیده به توالتهای ساخته شده از چوب  در یک سطل بزرگی  گذاشته است. اثری ازاین هنرمند کمرونی که جنجال بر انگیز شد. وی میگوید: من در آثار پرفورمانس و چیدمان خود،  نمیخواهم ایجاد شوک کنم، بلکه خواستار ایجاد سؤال برای هموطنانم هستم. 
19

20

 برتلمی توگوو ، '' صعود پایین ''،  ۲۰۰۴، موزه ملی تاریخ و فرهنگ مهاجرت ، پاریس

• جایزه آینده

'' ایستگاه فروتول ''  به  کارگردانی  رایان کوگلر


- PRIX DE L’AVENIR

FRUITVALE STATION de Ryan COOGLER  

•جایزه ژوری
'' عمر''  به  کارگردانی  هانی ابو اسد 

PRIX DU JURY

OMAR de Hany ABU-ASSAD

شرح داستان:

سه دوست دوران کودکی در راه مبارزه برای آزادی کشورشان فلسطین دست از مبارزه نمیکشند . ''عشق'' نیز در این میان مبرا نیست.  


•جایزه میزانسن
''ناشناس دریاچه '' به  کارگردانی آلن ژیرودی

 PRIX DE LA MISE EN SCENE

Alain GUIRAUDIE pour L'INCONNU DU LAC

•جایزه آینده
'' ایستگاه فروتول ''  به  کارگردانی  رایان کوگلر

- PRIX DE L’AVENIR

FRUITVALE STATION de Ryan COOGLER  

جوایز فیلمهای کوتاه      

•نخل طلایی
 ''سیف''  به کارگردانی مون بیونگ گن

COURTS METRAGES
 Palme d'Or
 SAFE réalisé par MOON Byoung-gon

•جایزه ویژه 
''جایگاه بالن ها"  به کارگردانی گودموندور آرنار گودمونسور  

Mention Spéciale - Ex-aequo
 HVALFJORDUR (Whale Valley / Le Fjord des Baleines) réalisé par Gudmundur Arnar GUDMUNDSSON
37°4 S réalisé par Adriano VALERIO

•جایزه سینه فونداسیون
 '' نیدل" به کارگردانی آناهیتا قزوینی زاده

 Prix de la CINÉFONDATION
Premier Prix :
NEEDLE réalisé par Anahita Ghazvinizadeh
The School of the Art Institute of Chicago, États-Uni

لینک عکسها:

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048125.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048122.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048152.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048540.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048453.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048210.jpg

http://org-www.festival-cannes.com/assets/Image/HD/048103.jpg