موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

آنچه را که باید درباره فستیوال کن 2013 بدانید(1)

files_magazinContents_653883images[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نویسنده: رخشاد نورده

فستیوال کن امسال نیز از ۱۵ تا ۲۶ ماه مه ۲۰۱۳ برگزار شد و جوایز خود را به کارگردانان فعال بین المللی تقدیم کرد

هیئت ژوری به سرپرستی  اِستیون اِسپیلبرگ  Steven Spielberg  عبارت بودند از:

- ویدی بلان، بازیگر از هندوستان

 • Vidya BALAN

Comédienne

- نااُمی کاواس، کارگردان از ژاپن

 • Naomi KAWASE

Réalisatrice

 - نیکل کیدمن، بازیگر و تهیه کننده از استرالیا

 • Nicole KIDMAN

Comédienne

 - لین رمسای، فیلمنامه نویس و تهیه کننده از انگلستان

 • Lynne RAMSAY

Réalisatrice

 - دانیل اتوی، بازیگر و کارگردان از فرانسه

 • Daniel AUTEUIL

Comédien

- آنژ لی، کارگردان و تهیه کننده از تایوان

  • Ang LEE

Réalisateur

 - کریستیان مونگی، فیلمنامه نویس و کارگردان از رومانی

 • Cristian MUNGIU

Réalisateur

 - کریستف والتس، بازیگر از اتریش

 • Christoph WALTZ

Comédien

جوایز برگزیده فیلمهای بلند

نخل طلایی

"زندگی عادل  شاپیتر ۱و ۲ ''  به کارگردانی: عبدالطیف کشیش

LONGS METRAGES

Grand PrixPalme d'Or

 LA VIE D’ADÈLE - CHAPITRE 1 & 2 (Blue Is The Warmest Colour) réalisé par Abdellatif KECHICHE avec Adèle EXARCHOPOULOS & Léa SEYDOUX

1_La_vie_de_Adel

شرح داستان:

عادل 15 ساله و در سن بلوغ است.وی به احساسات و تمایلات عاطفی خود الزاما می بایست جواب دهد. با دختری به نام اما آشنا می شود و در برابر نیازها و سوالات درونی خود قرار گرفته و به ناچار که می بایست زندگی و خود را بشناسد...

فیلم حدودا سه ساعت طول کشیده و کارگردان هفت تدوینگر داشته است.ژانر فیلم نوشته نشده بود و  مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت. با این همه موفق شد جایزه نخل طلایی را از آن خود کند.

جایزه بزرگ فستیوال

 "اینساید لوین دیویس'' به کارگردانی: اتان و ژوئل کوئن

Grand Prix

INSIDE LLEWYN DAVIS réalisé par Ethan COEN, Joel COEN

1_Inside_LLewynDavis

شرح داستان:

زندگی یک نوازنده فولکلور جوانی به نام لوین دیویس   Llewyn Davis که در محله گرینوچ نیویورک زندگی میکند و به سختی میگذرد. وی برای تداوم به حیات به  دوستان خویش وابسته و دربدر و بی آشیانه  نزد ایشان زندگی را به سر میبرد. او برای امرار معاش خود دست به کارهای کوچک میزند ولی در اثر مشکلاتی که گاه به نظر میاید که خود موجبشان میشود، به نتیجه درخشانی نمیرسد. راهی شیکاگو می شود تا بلکه بتواند در رشته خود مشغول شود، لیکن باز هم  نافرجام به جایگاه اول خود بازمیگردد. نوعی درجا زدن در دوران بلوغ و آغاز کار حرفه ای؟

تصویر گربه ای در طول فیلم وی را به دنبال راه خود میکشاند.

سناریو از تنهایی هنرمندی که خود را به راه میسپارد سخن میراند. شاید در این فیلم که با نور پردازی در فضای سرد و برفی زمستان همراه است میتوان با حال و هوا و شیوه زندگی این نوع هنرمندان در طول تاریخ هنر آشنا شد. ایشان به هیچ گروه یا دسته اجتماعی متعلق نیستند و با مشکلات  اقتصادی بسیاری مواجه میگردند. بعضی از آنان روحیه خویش را در طول راه زندگی نگاه داشته، گاه به شهرت میرسند و برخی در اثر مشکلات به عاقبتی نافرجام دچار میشوند.

این افراد همچون درویشان و یا کولیان مسافران همیشگی بوده که در واقع از جامعه و قوانین حاکم آن دوری میکنند و از  "الطاف"  طبقه مرفه و محفلهای قدرتمند محروم میباشند. بعضی از مورخان آنان را آزاده گان و ژنی هایی خطاب میکنند که همچون دانشجویان، با دست خالی قدم در راه میسپارند و  نیز به شعر و هنر میپردازند. همچون آرتور رمبو  Arthur Rimbaud   و هنری ماری ریلک Rainer Maria Rilke    شاعران بنام فرانسوی و آلمانی.

***

در اینجا بد نیست که اشاره ای به نمایشگاه  "بوهِم"   " Bohèmes  که در گراند پله    Grand Palais   در دسامبر ۲۰۱۲ برگزار شد راجع به موقعیت همین مسافران آزاد که به "بوهم" معروفند، برقرارگشت ، بیندازیم.

چنانچه تونی گتیلف Tony Gatlif  کارگردان بنام فیلمهای Gadjo Dilo  گدجو دیلو،    Latcha Drom  لاتچادروم ،   غربتها  Exils   ...  در رابطه با این نمایشگاه میگوید:

'' در اینجا بجای آنکه    کولیان  و مسافران بوهم  به عنوان انسانهای منفی و دزد یا ولگرد معرفی گردند، از ورای آثار هنرمندان نقاش چون  لئوناردو داوینچی و  تابلوی بوهِم  کوربه       Courbet که خود نیز درگیر '' مسافر همیشگی'' ست و  زندگی بوهم وارانه دارند ، با ماهیت زندگی این افراد بیشتر آشنا میشویم ... ''

2

Tony Gatlif, Réalisateur, Exposition de "Bohèmes", Grand Palais, 2012

در اینجا کوربه خود را که در راه با بوهمی برخورد کرده است به مقایسه و به تصویرکشانده است.

اشاره ای به نوع زندگی هنرمند همیشه در راه. شیوه زیستن بسیاری از هنرمندان امپرسیونیست و هنرمندان امروز که سراسر جهان را از توکیو تا نیویورک در مینوردند.

Gustave Courbet  "بوهم''، گوستاو کوربه

3


گوستاو تاسارد ، داخل آتلیه نقاش، موزه لوور

زندگی بوهم وار نقاش در آتلیه در تنهایی به همراه گربه اش

4_1

5

جایزه میزانسن

'' هلی '' به کارگردانی: امت اسکلانت

Prix de la mise en scène

Amat ESCALANTE pour HELI

6_Heli

شرح داستان:

از ورای زندگی روزانه، خانواده ی  کارگر اِستلا Estela ، در میان فضایی کویری، تصویر زندگی روزانه مردم عامی مکزیک  درگیر با مشکلات از جمله اعتیاد را در این فیلم مشاهده میکنیم.

استلا Estela عاشق پلیس جوانیست  که درگیر قاچاق اعتیاد است و این دختر است که  تاوان وعواقب خشونتبار و هولناک این رابطه عاشقانه راباید پس دهد ...

آسمان پر ستاره، فضای خاکی رنگ خشک پوشیده از گیاهان کاکتوس، مردانی که کلاههای گاوچرانی دارند، ما را به یاد فیلمهای وسترن نیز میاندازد.

لیکن تصاویر مردانی با  کلاهخودهای سربازان امروزی و تانک و اسلحه هایشان، این ترکیب یک دست را بر هم زده و بیننده را که غرق در تصاویر پن در افقی یکدست میان آسمان آبی و زمین طلایی است ناگهان با کنتراستی پیش بینی نشده وارد واقعیت تلخ و خشن این غرب وحشی با تصاویر کلوزآپ شکنجه و قتل ،  از تصاویر زیبای رویای به بیرون میکشد.

تصاویر گستاخی که ورای ظاهر زیبای طبیعت، در مکزیکی مغشوش ، از موقعیت خطرناکی که هر لحظه بر سر راه انسان در  کمین است، ندا میدهد.

چنانچه به آثار و فرسکهای هنرمندان مکزیکی  چون دیگو ریوراDego Rivera و  آلفارو سیکه ایروس  Siqueiros  Alfaro     خلق شده در اوایل قرن بیستم نظر اندازیم، هنوز هم میتوان مشکلات این منطقه را در همان مناظر اجتماعی بازشناخت.

زورگویی فئودالها و فاشیسم حاکم که به  خشونت، انقلاب و شورشهای متعدد منتهی میگردند.

7

فرسک دیواری '' از دیکتاتوری تا انقلاب'' ، آلفارو سیکه ایروس

8_

فرسک دیواری  ''مسیر دهات''

9_

'' قربانی فاشیسم''،   آلفارو سیکه ایروس

جایزه بهترین بازیگر مرد

بروس دِرن در فیلم '' نبرسکا '' به کارگردانی : الکساندر پین

Prix d'interprétation masculine

Bruce DERN dans NEBRASKA réalisé par Alexander PAYNE

10_Nebreska

شرح داستان:

در اینجا باید از فیلم نبرسکا نام برد که داستان پیرمردی از شهرستان آمریکا است که به تازه گی دچار نوعی بیماری فراموشی  گشته است.  و این امر موجب نگرانی خانواده اش میشود. وی نامه ای منوط به جایزه نقدی دریافت میکند که مورد تردید همه اطرافیانش است. لیکن وی بر آن باور داشته و قصد دریافت جایزه در زادگاهش را دارد. علی رقم نظر دیگران، پسرش به خواست پدر عمل کرده و میخواهد که وی را به شهر '' نبرسکا '' زادگاه پدر ببرد.

پدر به گذشته خود برمیگردد .  سپری کردن راه بسیار از ورای ایالتها برای گرفتن این چک و مبلغ آن چیزی جز آرزوی برآوردن رفاه برای خانواده اش نمیباشد.

فیلم سیاه و سفید است و از ورای چهار ایالت آمریکا گذر میکند. آمریکای واقعی را از ورای بازیگران حرفه ای و غیرحرفه ای با طنز نشان میدهد. لیکن تصاویر سیاه و سفید حال و هوای واقعی این کشور را به ما نشان میدهد.

جایزه بهترین بازیگر زن

برنیس بژو در فیلم '' گذشته"  به کارگردانی : اصغر فرهادی

Prix d'interprétation féminine

Bérénice BEJO dans LE PASSÉ (The Past) réalisé par Asghar FARHADI

11_LePasse

شرح داستان:

پس از چهار سال جدایی احمد از زن فرانسویش ماری  Marie  ، برای اتمام مراحل طلاق، تصمیم به بازگشت به پاریس از تهران میگیرد.  در پاریس، وی درگیر و میانجی مشکلات همسر سابقش با دخترش لوسی  Lucie  میشود و سعی در حل مشکلات آنها مینماید ولی متوجه رازی نهان در گذشته آنها میگردد.

این فیلم به نکات بسیاری که یک زوج دوملیتی میتواند در دنیای امروز از ورای مرزها در گیر آن شود را بدون قضاوت به نمایش میگذارد. مشکلاتی که انسانی بوده و با درایت مبحث فرهنگ و ملیت را زیر نظر میگیرد.

فضاسازی، رنگ آمیزی و صحنه آرایی، حتی انتخاب رنگهای یکسان لباسها که اشاره ایست به جایگزین کردن همسری به جای همسر دیگر ، با ظرافت طراحی شده و بیننده را با خود برای درک '' راز جدایی '' دعوت میکند. نوعی ''جدایی '' در دنیای امروز فرامرزی - فرا فرهنگی.

مبحث '' فرافرهنگی '' و ازدواجهای ناشی از آن گریبانگیر بسیاری از انسانها در دنیای امروز است. پیچیده و گاه، غیر قابل هضم.

آنچه که در اینجا مورد توجه است اینست که با آنکه درک و دست گذاشتن بر این سوژه برای هنرمندی که خود شخصاٌ آنرا تجربه نکرده است میتواند خطرناک وموجب ریسک بسیار در راستای درک درست از این مبحث و در نتیجه ساختار سناریو، دیالوگ و کارگردانی فیلم گردد، اصغر فرهادی جرأت کرده و بدان اشاره نموده است . نتیجه مثبت آنست که وی انسانهای بسیاری را در واکنش با این فیلم وادار نموده است.

بحرانی که همه ما کماکان با آن روبرو بوده و برایمان سئوال برانگیز است: مقوله ازدواج با غیر، خارجی . همچنین منکر مسائل انسانی که منوط به تمام جوامع است یعنی داشتن گوش شنونده برای شنیدن و درک کردن قبل از قضاوت کردن و حکم صادر نمودن.

بی شک تمرینی برای تحمل دیگری. برای برخوردی انسانی و مصالحت آمیز.

جایزه هیئت ژوری

چون پدر چون پسر"' به کارگردانی: کُره-ادا هیروکزو

 Prix  du Jury

SOSHITE CHICHI NI NARU (Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils) réalisé par KORE-EDA Hirokazu

جایزه بهترین سناریو

"لمس گناه"به کارگردانی: جیا زانگ

Prix du scénario

(JIA Zhangke pour TIAN ZHU DING (A Touch Of Sin

لطفا ادامه این مطلب را در قسمت دوم  مقاله با همین عنوان در قسمت آرشیو مقالات دنبال کنید.