موسسه ماه مهر

۰۱ مهر ۱۳۹۸

رد پای جنگ در عکس‌های «آراندا» و شش عکاس ایرانی

files_magazinContents_265902tracesilkroad2014bis[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
نمایشگاه گروهی عکس «رد پا» با حضور شش عکاس ایرانی و یک عکاس اسپانیایی با موضوع جنگ و تبعات آن بر زندگی، در گالری راه ابریشم گشایش یافت.
به گفته مهدی منعم، یکی از عکاسان حاضر در این نمایشگاه، «رد پا» با حضور شش عکاس ایرانی و همچنین ساموئل آراندا، برنده جایزه عکس برتر "ورلد پرس فوتو" در سال 2012، به موضوع جنگ و تاثیرات آن بر بشریت می‌پردازد.
در متن معرفی این نمایشگاه آمده است: «عکاسی از آغاز، به دلیل قدرت آن در بازنمایی حقیقت مشهور بوده است. قدرتی که به نسل‌ها این امکان را داده تا قادر باشند هم لحظات باشکوه و هم تاریک‌ترین گرایش‌ها و رویدادهای انسانی را ثبت کنند. رویدادهایی چون جنگ، تراژدی و مرگ.

در میان این فهرست، "جنگ" مشخصاً الهام‌بخشِ برجسته‌ترین هنرمندان زمان بوده است؛ از "فرانسیسکو گویا" تا "پابلو پیکاسو" و از "ماتیو برادلی" که جنگ‌های داخلی قرن 19 آمریکا را به ثبت رسانده است، تا بسیاری از عکاسان مستند معاصر که بسیاری از آنچه که اطراف ما اتفاق می‌افتد را ثبت می‌کنند. در حقیقت، تا به امروز و پس از ابداع چاپِ داگر، تمامی دانسته‌ها و تفکرات ما در مورد جنگ، مبتنی بر همین عکس‌ها بوده است.

«رد پا»، جنگ را از زاویه‌ای روانشناسانه بررسی کرده و سعی در اکتشاف ارزش‌های انسانی در میان واقعیت تلخ و ناگوار جنگ دارد. ارزش‌هایی انسانی که با زبانی جهان‌شمول و بدون حد و مرز و ماورای زبان و فرهنگ کشورها همه یک چیز را بیان می‌کنند. این نمایشگاه هم‌چنین انعکاسی است از تاثیر مخرب جنگ بر زندگی روزمره یک جامعه و اینکه چگونه مردم علیه بدبختی مقابله می‌کنند و با تعدیل کردن عادت‌ها و حس با هم بودنشان سعی در ادامه زندگی دارند.

در این نمایشگاه، عکاسان دیدگاه‌ها و تجارب شخصی خود را به اشتراک می‌گذارند. آثار آنها در عین اینکه حس گریز را انتقال می‌دهد، جنبه‌ی احساسی و ظریفی از جنگ را به گونه‌ای که خودشان تجربه کرده‌اند نیز به بیننده انتقال می‌دهد. نمایشگاه شامل آثار شش عکاس ایرانی و یک عکاس اسپانیایی است.

مهدی منعم، علی ناجیان، رامیار منوچهرزاده، صبا علیزاده، بابک کاظمی، سعید حاتمی و ساموئل آراندا (عکاس اسپانیایی برنده جایزه عکس برتر”World Press Photo” در سال 2012) عکاسان حاضر در این نمایشگاه هستند.

این نمایشگاه که نتیجه همکاری سفارت اسپانیا و گالری راه ابریشم است روز 18 بهمن ماه از ساعت 16 تا 20 در محل این گالری واقع در خیابان شهید لواسانی غربی (فرمانیه)، شماره ۱۰۳، واحد ۲ افتتاح شده و تا 28 بهمن ادامه خواهد داشت. همچنین میزگردی مربوط به همین نمایشگاه با حضور اعضای سفارت اسپانیا، عکاسان و خبرنگاران در ساعت 14 در محل گالری برگزار شد.

ورود برای عموم آزاد است.

منبع: ایسنا