موسسه ماه مهر

۰۸ بهمن ۱۳۹۸

نمایشگاه آثار نخبگان نقاشی نوین ایران در تهران برپا شد

files_magazinContents_923462kamalolmolkshokuh2014[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
نمایشگاه آثار گروهی از نخبگان نقاشی نوین ایران چون کمال‌الملک، صنیع‌الملک، علی رخساز، جبار بیک و ... هنرمندانی که بیشتر آنها دیگر در قید حیات نیستند، با نمایشگاه‌گردانی بهنوش فروتن عصر جمعه ٢٠ دى ماه در گالری شکوه افتتاح شد.
بهنوش فروتن نمایشگاه گردان نمایشگاه « پیشگامان هنر نوین ایران»، در مورد گردآوری این آثار در کنار هم گفت: جمع آوری آثار هنرمندان بزرگ، به خصوص افرادی که در قید حیات نیستند کاری بسیار دشوار است. با این وجود با برپایی این نمایشگاه علاقه‌مندم ریشه‌هاى نقاشى معاصر ایران را به مخاطبان به خصوص هنرمندان جوان نشان دهم. در این نمایشگاه آثاری از کمال‌الملک و شاگردانش نمونه‌هاى درخشانى ارایه شده و در ادامه چند اثر از نقاشان اخیر نیز به روى دیوار رفته است تا رگه‌هایى از تحولات هنرى به صورتی بسیار مختصر نمایش داده شود. در واقع دلیل انتخاب آثار هنرمندان از کمال‌الملک به بعد، مکتب نوینی است که کمال‌الملک در هنر ایران آن را آغاز کرد و راه جدیدی را در نقاشی ایران با کشیدن فیگورها، طبیعت، منظره‌ها وکوه‌های منحصر به فردش ابداع کرد.
او اضافه کرد: آثار هنرمندان پیشکسوت با آثار جوانان هنرمند امروزی بسیار متفاوت است، با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌توان از سبک وسیاق، تجربیات، کنش نقاشانه و زاویه نگاه آنان اطلاع یافت و فاصله را با آنها کم و احساساتشان را درک کرد.
فروتن در مورد انتخاب هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه به تماشا گذاشته شده گفت: انتخاب این هنرمندان بر اساس قدمت آثارشان بوده است، البته جای بسیاری از هنرمندان در این میان خالی است، در واقع براساس فضای محدود گالری ما توانستیم تنها برخی آثار را به نمایش بگذاریم. او در مورد استقبال مخاطبان از این نمایشگاه گفت: از ساعتی قبل از افتتاحیه، مخاطبان به بازدید نمایشگاه آمدند و مجموعه‌داران نیز برای خرید آثار اقدام کردند، که این بسیار ارزشمند است زیرا افراد مختلف با آثار تکرار نشدنی هنرمندان پیشکسوت ایرانی آشنا می شوند .
فروتن ضمن اشاره به اصالت آثار ارائه شده در این نمایشگاه گفت: بعضی هنرمندان به صرف اینکه دستی در هنر دارند در مورد اصل بودن آثار نظر می دهند اما شناسایی اصالت کار فقط بدست کارشناسان این امر میسر است، سه اثر کمال‌الملک در این نمایشگاه توسط کارشناسان متخصص تایید شده‌اند و دارای گواهی معتبر می باشند.
در این نمایشگاه 41 تابلوی نقاشی از کمال الملک، صنیع الملک، على رخساز، جباربیک، جعفر روحبخش، عبدى اسبقى، عباس کاتوزیان، قاجار، زنگنه، باجانلو، حیدریان، سهیلی، جوادی پور، حسین همدانی، على اکبر صنعتى و ...و همچنین  مجسمه‌ای از مش‌اسماعیل به تماشای عموم گذاشته شده است.
نمایشگاه «پیشگامان هنر نوین ایران» به مدت دو هفته در گالرى شکوه تهران دایر است.

منبع: بانی فیلم آنلاین