موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

سومین جشنواره ملی عکس ایران افتتاح شد

files_magazinContents_7661493rdnationalphotofest2014[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
سومین جشنواره ملی عکس ایران با معرفی برگزیده‌های خود و رونمایی از کتاب جشنواره عصر روز دوشنبه در سالن ایران فرهنگستان هنر آغاز به کار کرد.

بنا بر این گزارش، مراسم افتتاح سومین جشنواره ملی عکس ایران عصر دوشنبه با حضور جمعی از عکاسان نام‌آشنای ایرانی در سالن ایران فرهنگستان هنر برگزار شد. 
یکی از مهمترین بخش‌های این مراسم، تقدیر از فرزاد هاشمی عکاس پیشکسوت طبیعت کشورمان بود. دکتر ایوبی معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایل‌بیگی، رئیس انجمن سینمای جوان؛ علی قلم‌سیاه، محمدعلی جوادیان، محمود عبدالحسینی، محمد ستاری، اسماعیل عباسی، حسن غفاری، افشین بختیار، بهزاد ترکی‌زاده و ابراهیم صافی کسانی بودند که به روی صحنه آمده بودند تا از یک عمر فعالیت هنری فرزاد هاشمی تقدیر کنند.

اجرای این برنامه را آقای صارمی بر عهده داشت که خود از عکاسان نام‌آشنای کشورمان است. صارمی درباره فعالیت‌های هاشمی در عرصه عکاسی طبیعت گفت: هاشمی با ارائه فرمتی جدید در تقویم‌های سالیانه یک نوع قوام فرهنگی شکل داد که باعث شد مردم ایران با فرهنگ، آداب و رسوم و طبیعت ایران بیشتر آشنا شوند.

در ادامه این مراسم صارمی با اشاره به رونمایی از کتاب سومین جشنواره ملی عکس ایران گفت: تلاش بسیاری کردیم که تا روز افتتاحیه کتاب نمایشگاه را رونمایی کنیم و خوشبختانه امروز با حضور هیئت داوران از کتاب سومین جشنواره ملی عکس ایران رونمایی می‌کنیم.

علی قلم‌سیاه، افشین بختیار، فرزاد هاشمی، اسعد نقش‌بندی و جعفر صانعی‌مقدم هیئت داوران جشنواره بودند که به روی صحنه آمدند و کتاب سومین دوره جشنواره را رونمایی کردند. پیش از رونمایی از این کتاب علی قلم‌سیاه یکی از اعضای هیئت داوران بیانیه هیئت داوران را خواند و گلایه‌هایی را نیز خطاب به ایوبی معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد.

قلم‌سیاه گفت: تحقیر و تحت تاثیر قرار دادن عکاسان در جامعه ما وجود دارد. امروز عکاسی از خیابان یک ژانر نوین است که به مدیران شهری برای یافتن آسیب‌های اجتماعی کمک بسیاری می‌کند اما عکاسان ما با خیالی آسوده نمی‌توانند در خیابانها عکاسی کنند.

برگزیده‌های جشنواره در بخش‌های مختلف به شرح ذیل اعلام و مورد قدردانی قرار گرفتند:

بخش مردم و طبیعت نفر سوم متین نوری از تهران دیپلم افتخار یعنی 5 میلیون ریال

نفر دوم اصغر بشارتی از قشم دیپلم افتخار 7 میلیون ریال 

نفر اول رمضانعلی دمامی از ساری دیپلم افتخار 10 میلیون ریال

بخش برگزیده‌های طبیعت نفر سوم حسین نیکزاد از آمل دیپلم افتخار 15 میلیون ریال

 نفر دوم عباس رستگار از بجنورد دیپلم افتخار 17 میلیون ریال

نفر اول علی اکبری از کرج دیپلم افتخار 20 میلیون ریال

نمایشگاه سومین جشنواره عکس ملی ایران با موضوع «طبیعت زیبای ایران» تا 28 دی‌ماه در مؤسسه فرهنگی هنری صبا ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم