موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

سومین جشنواره فیلم‏‏‎های ایرانی در پراگ برگزار می‌شود

files_magazinContents_756427iranianfilmfestczech2014[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
سومین جشنواره فیلم‎های ایرانی در پراگ امسال برای نخستین بار شاهد انتخاب بهترین فیلم‌ها و اهدای جوایز خواهد بود.

در آستانه برگزاری جشنواره فیلم‎های ایرانی در پراگ که از تاریخ 8 تا 12 ژانویه (18 تا 22 دی) برگزار می‌شود، روزنامه "پراگ پست" به استقبال آن رفت.
در این مطلب چنین اشاره شده است که جشنواره از زمان راه‌اندازی تاکنون شاهد فراز و نشیب‌هایی بوده است و دوره سوم که امسال با شعار "ایران: بازتابی جدید" برگزار می‎شود، شاهد افزوده شدن تعداد فیلم‏‎ها و اعطای جوایز توسط داوران و بینندگان برای نخستین بار خواهد بود.

در این جشنواره که یک شرکت خصوصی مسئولیت برگزاری آن را دارد، 22 فیلم -شامل 9 فیلم سینمایی، 6 مستند و 7 فیلم کوتاه- در دو سالن سینما به نمایش در خواهد آمد.

کاوه دانشمند، مدیر هنری جشنواره در گفتگو با "پراگ پست" از دشواری تامین مالی هزینه‎های دوره‎های سه گانه جشنواره سخن گفت و افزود: جشنواره توانسته است به کمکِ کار داوطلبانه یک تیم فداکار و شگفت انگیز و همچنین حمایت موسسات و سازمان‎ها از جمله وزارت فرهنگ چک به حیات خود ادامه دهد.

برای نخستین بار در این جشنواره، فیلم‎ها توسط هیاتی چهار نفره از جمله اِوا زائورالووا (مدیر هنری جشنواره بین‎المللی کارلووی واری) و مانی حقیقی که فیلم "پذیرایی ساده" وی در بخش خارج از مسابقه به نمایش درخواهد آمد، به داوری گذاشته خواهند شد.

دو داور دیگر دیئگو فاندوس (فیلمساز اسپانیایی ساکن پراگ) و زوزانا کریهووا (متخصص زبان و ادبیات فارسی در بخش مطالعات ایرانی دانشگاه چالرز) هستند.

به فیلم منتخب بینندگان نیز جایزه‎ای تعلق خواهد گرفت.

پراگ پست می‎نویسد: سومین دوره جشنواره فیلم‎های ایرانی بر سینمای معاصر ایران، به خصوص کارهای نسل جدید فیلمسازان، تمرکز خواهد داشت.

دانشمند همچنین افزود: تاثیر نام‎های برجسته فیلمسازی ایران هنوز هم در بسیاری از آثار قابل مشاهده است، اما استفاده خلاقانه، تازه و تکنیکی از ابزار سینما در تمام فیلم‎های انتخاب شده، باعث تمایز این جشنواره با دوره‎های قبلی می‎شود.

فیلم‌های "اینجا بدون من" (بهرام توکلی) و اولین فیلم پیمان معادی (برف روی کاج‎ها) که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده است، در بخش مسابقه شرکت خواهند کرد.

دو فیلم "گذشته" و "جدایی نادر از سیمین" اصغر فرهادی نیز در بخش خارج از مسابقه به نمایش در خواهند آمد.

بخش مستند نیز با نمایش 6 فیلم و با هدف نشان دادن بازتابی جدید از زندگی امروزی مردم و همچنان رویدادهای کلیدی تاریخ ایران، برگزار می‎شود.

تمام فیلم‎ها به زبان اصلی نمایش داده خواهند شد و فیلم "گذشته" با زیرنویس به زبان چک و انگلیسی پخش خواهد شد.

منبع: مهر