موسسه ماه مهر

۰۸ اسفند ۱۳۹۸

هنرمندان به کمک محیط زیست می‌آیند

files_magazinContents_343816iranianartistspollution2013bis[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
جمعی از هنرمندان در نامه ای، حمایت خود از محیط زیست را اعلام کردند و نسبت به وضعیت وخیم آن هشدار دادند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از کمیته هماهنگی فعالین عرصه فرهنگ و هنر جهت مقابله با آلودگی محیط زیست، در نامه ای که به امضای جمعی از هنرمندان برای حمایت از محیط زیست رسیده آمده است: همه جای ایران سرای ماست این گفته علاوه بر احساس تعلق به یک سرزمین، به معنای تاثیر هر رخدادی در هر گوشه آن در زندگی و آینده تک تک ما و نسل های آینده است. 

نویسندگان این نامه تاکید کردند دریاچه ارومیه فقط متعلق به اهالی ارومیه نیست و تاثیر نابودی آن و پیامدهای فاجعه بارش در زندگی نه تنها تمام ایرانیان، که در بوم زیست زمین انکارناپذیر است. 

در این نامه آمده است از بین رفتن جنگل ها، خشک شدن زاینده رود، بحران رود کارون، وضعیت ناگوار اقلیم خوزستان به ویژه آب و هوای اهواز و برخی استان های مرزی و غربی کشور همچون ایلام، بحران دریاچه هامون، آلودگی مرگبار هوای تهران، اصفهان، اراک و دیگر شهرهای بزرگ و... نه تنها نتیجه تغییرات آب و هوایی کره زمین و بی اعتنایی ما مردم به محیط زیست، که به ویژه پیامد طرح های نسنجیده دولت ها است.

براساس این نامه وضعیت محیط زیست کشور، بنابر گزارش نهادهای دولتی و مدنی، به مرز فاجعه رسیده و دیری است که زنگ خطر در حوزه های گوناگون آن به صدا درآمده است. 

دراین نامه آمده است نه فقط در ایران که در تمام جهان، مشارکت مردمی در اموری چون جلوگیری از تخریب محیط زیست و فجایع ناشی از آن امری است رایج و حتی واجب. بی تردید نهادهای دولتی نیز وظیفه دارند که با تمام امکانات خود به یاری حرکت های مدنی بیایند و از آن ها به طرق گوناگون در نیل به اهداف شان حمایت کنند.

این نامه می افزاید درنگ جایز نیست. هر تاخیری در مبارزه با بحران زیست محیطی زیان های جبران ناپذیر و ماندگار بر پیکر سرزمین مان بر جای خواهد گذاشت. بیایید دست در دست هم بگذاریم و در عمل باورمان را به شعار همه جای ایران سرای ماست جامه عمل بپوشانیم.

امضا کنندگان این نامه تصریح کردند ما امضاکنندگان – فعالان عرصه فرهنگ و هنر ، با درک این وضعیت بحرانی از مدتی پیش نگرانی جدی خویش و ضرورت اقدامات فوری را برای پیشبرد هدف های کوتاه مدت و درازمدت در حوزه فضای زیست سرزمین خود با مسئولان این حوزه درمیان گذاشته ایم.

اینک از تک تک شما هموطنان به ویژه از چهره های موجه و مورد احترام مردم و تشکل های مردم نهاد صنفی و اجتماعی می خواهیم از این فراخوان حمایت کنید.

در این نامه آمده است پیشنهاد ما این است که در گام اول یارانه مان را که حق همه ما شهروندان ایرانی است به پیشبرد این هدف اختصاص دهیم.

در این نامه آمده است گزارش برنامه ها و روند و شیوه مصرف کمک های شما با بهره گیری از نظر و نظارت کارشناسان معتمد و سازمان های مردم نهاد و مدنی به صورت شفاف به آگاهی همگان خواهد رسید.

در بیانیه بعد ساز و کار اجرایی این پیشنهاد را پس از پاسخ مسوولان به آگاهی شما خواهیم رساند.

پگاه آهنگرانی امیر اثباتی ، همایون اسعدیان ، عبدالله اسفندیاری ، مهنازافضلی، حسن برزیده ، مرضیه برومند، محمدرضا بزرگ نیا، رخشان بنی اعتماد، سید محمد بهشتی ، کیومرث پور احمد کمال تبریزی ، فرهاد توحیدی، رویا تیموریان ، علی اکبر ثقفی ، مجید جوزانی، الیاس حضرتی و منیژه حکمت ازجمله امضا کنندگان نامه هستند.

همچنین مصطفی خرقه پوش، ابوالحسن داوودی،احمدرضا درویش ، علیرضا رئیسیان ، مسعود رایگان ، مصطفی رحماندوست ، داود رشیدی ، لیلی رشیدی ،جمال ساداتیان ، محمد علی سجادی، علی سرتیپی ، محمد سریر ، همایون شجریان ، سروش صحت ، تقی ضرابی – فرشته طائرپور ، محمد مهدی عسگرپور – رضا عطاران ، ، فرهاد فخرالدینی، داریوش فرهنگ ، علیرضا قربانی ، عبدالجبارکاکایی ، رضا کیانیان، محمدحسین لطیفی و عبدالحسین مختاباد این نامه را امضا کرده اند.

این نامه همچنین به امضای علی مرادخانی ، نازنین مفخم ، غلامرضاموسوی، داریوش مهرجویی ، بیژن میرباقری، مازیار میری، تهمینه میلانی و محمد نیک بین رسیده است.
منبع: ایرنا