موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

کارگاه آموزشی کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز نیویورک

files_magazinContents_7211692kiarostamisiracuse2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
عباس کیارستمی به دعوت دانشکده هنرهای نمایشی و تجسمی دانشگاه سیراکیوز نیویورک کارگاه آموزش هنری برگزار می‌کند.

دانشکده هنرهای نمایشی و تجسمی (VPA) فیلمساز مستقل و کارگردان سرشناس ایرانی "عباس کیارستمی" را به عنوان هنرمند و استاد میهمان 2014 از سوی بنیاد "ساندرا کان آلپرت" معرفی کرد.

دانشکده سیراکیوز درسایت رسمی خود اعلام کرد که "کیارستمی" قرار است از 27 ژانویه تا 7 فوریه دردانشکده "سیراکیوز" سرپرستی یک کارگاه آموزشی برای دانشجویان (VPA) را برعهده بگیرد. او همچنین طی همین مدت مجموعه‎ای از سخنرانی‌ها و نمایش فیلم را در تالارهای مختلف داخل ومحوطه خارجی دانشگاه ارائه خواهد کرد که جدول این برنامه‌ها درهفته‌های آینده اعلام خواهد شد.

این برنامه از سوی برنامه "هنرمند میهمان بنیادموقوفه ساندراکان آلپرت" طراحی و اجرا می‌شود که درسال 1945 توسط "آلپرت" که خود یک فارغ التحصیل دانشکده (VPA) بود، درهمکاری با همسرش "کلمنت آلپرت" تاسیس شده است. هدف از ایجاد این موسسه دعوت از هنرمندان و طراحان برتر هنری به محوطه دانشکده، به منظور فعالیت وحضور مستقیم آن‌ها در فعالیت‎های متقابل هنری در دانشکده و دانشجویان طراحی است.

این سایت دربخشی ازاطلاعیه خود آورده است: "کیارستمی" یکی از بانفوذ ترین و بحث برانگیزترین فیلمسازان ایرانی پس از انقلاب اسلامی ایران ویکی از مشهورترین کارگردان ها در جامعه بین المللی سینماگران دهه گذشته است. او فارغ التحصیل رشته هنرهای زیباست اما به درسطح گسترده‎ای به عنوان یک فیلم نامه نویس ، ویراستارفیلم، کارگردان و تهیه کننده سینما فعالیت دارد. او همچنین درزمینه‎های هنری دیگری چون طراحی گرافیک، تصویرگری، نقاشی، عکاسی و شعر فعالیت داشته‌است. او در سال 1969 درایجاد بخش فیلمسازی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران نیز، با این موسسه همکاری داشته است.»

کیارستمی تا کنون بیش از 20 فیلم ساخته که شامل انواع فیلم‎های بلند داستانی، فیلم‎های کوتاه آموزشی و نیز فیلم‎های مستند بلند بوده است. همچنین مجموعه فیلم‎هایی نیز برای تلوزیون ساخته است. درسال 1997 او موفق شد به خاطر فیلم "طعم گیلاس"برنده جایزه معتبر نخل طلایی در جشنواره بین‌المللی فیلم کن شود. او همچنین دو فیلم خارج از ایران ساخته است که یکی با نام "کپی برابر اصل" محصول 2010 با بازیگری "ژولیت بینوش" است که جایزه بازیگر نقش اول زن را دراکران این فیلم، درجشنواره کن بدست آورد.

کیارستمی اخیرا نیز فیلمی به زبان ژاپنی با نام" شبیه یک عاشق" ساخته است که محصول 2012 درتوکیو است.

برنامه "هنرمند یا استاد میهمان" یک برنامه رایج آموزشی و فرهنگی در مدارس و دانشگاه‌های معتبر جهان است که براساس همکاری نزدیک میان هنرمندان شاخص و مدارس یا دانشکده‎ها و موسسات آموزشی با هدف تکمیل و ارتقای کیفیت آموزش درهر دوره آموزشی برای دانشجویان  یا هنرجویان استواراست. طبق این سنت، درهر دوره تحصیلی، از هنرمندان صاحب نام دررشته‌های مختلف مورد نظر درهردانشکده، به صورت موقت وکوتاه مدت، دعوت به همکاری می‎شود.

این اطلاعیه یادآور شده است که "اوون شاپیرو" استاد فیلمسازی دردپارتمان چند رسانه‎ای (Transmedia) بنیاد VPA مسئولیت هماهنگی درزمینه اقامت و برگزاری کارگاه کیارستمی را برعهده دارد.

 منبع:خبرگزاری میراث فرهنگی