موسسه ماه مهر

۰۸ بهمن ۱۳۹۸

انتشار کتابی از آثار هنری ایران در موزه‌های مجارستان

files_magazinContents_871568iranianacademyofarts2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
رییس موسسه متن فرهنگستان هنر، از انتشار شاهکارهای هنری ایران در موزه‌ها و مجموعه‌های شخصی مجارستان در قالب کتاب خبر داد.

علی‌رضا اسماعیلی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: این کتاب در راستای طرحی که در موسسه متن فرهنگستان هنر برای شناسایی و معرفی آثارهنری ایران در موزه‌ها و مجموعه‌های عمومی و خصوصی کشورهای دیگر آغاز شده، منتشر می‌شود.


وی توضیح داد: برخی ازآثارهنری متعلق به فرهنگ و تمدن ایران، به خاطر شهرت مکان نگهداری مثل موزه متروپولیتن، موزه لوور و موزه آرمیتاژ در نزد پژوهش‌گران و اهالی هنر شناخته شده تر است، اما ما آثارهنری و مهم بسیاری در سراسر جهان داریم که تقریبا ناشناخته مانده‌اند.


اسماعیلی افزود: پیش از این نیز جلد اول «شاهکارهای هنر ایران در مجموعه‌های لهستان» حاوی تصاویر بیش از 400 اثرهنری مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی (پیش از اسلام تا قاجار) و به‌طور عمده مربوط به دوره صفویه منتشر شده بود که تصاویر و توضیحاتی درباره اشیاء متنوعی همچون منسوجات، ظروف فلزی، جنگ افزار، نسخ خطی، آبگینه، سفال، سکه و فرش‌های ایرانی در مجموعه‌های لهستان را در برداشت.


رییس موسسه متن فرهنگستان هنر ادامه داد: جلد دوم این کتاب نیز مشتمل بر مجموعه مقالات تخصصی و شرح تفصیلی تصاویر جلد اول در حال چاپ است که رونمایی آن تا پایان سال انجام خواهد شد.


وی خاطرنشان کرد: بعد از این کتاب، به‌دنبال جمع آوری اطلاعات و اسنادآثارهنری موجود در موزه‌ها و مجموعه‌های کشورمجارستان برآمدیم و تصاویر مجموعه آثار و مقالات مرتبط را از آن کشور تهیه کردیم.


اسماعیلی با بیان اینکه برخی از آثار این مجموعه پیش از این در نمایشگاهی به نمایش گذاشته شده‌اند، افزود: این مجموعه شامل آثاری متنوع است که عمدتاً مربوط به دوره قاجار‌اند. نسخه‌های خطی، انواع مهر، نقاشی‌ها و مصورسازی‌های خطی، خاتم‌کاری، حکاکی، عکاسی، انواع ظروف مینایی و سفالینه، فرش‌های دست بافت، آثارچوبی، جواهرات، نقاشی‌های لاکی، آینه و قلمدان و حتی سلاح و ابزارآلات فلزی در این مجموعه جای دارد.


وی با بیان اینکه تصاویر این کتاب دارای شرح تفصیلی، به همراه مقالات تخصصی است، ادامه داد: این کتاب در حال آماده‌سازی و صفحه‌آرایی است و امیدواریم که تا آخر سال چاپ شود

منبع: ایرنا