موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

نمایشگاه آثار هنرمندان مکتب سقاخانه در کاخ نیاوران افتتاح شد

files_magazinContents_956008saqakhanehniavaran20131[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
به مناسبت ایام محرم و صفر، نمایشگاه آثار هنرمندان و پیشگامان مکتب سقاخانه با حضور استاد پرویز تناولی، یکی از آغاز کنندگان راه سقاخانه، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد.
عصر روز یازدهم آذرماه نمایشگاه آثار هنرمندان مکتب سقاخانه در این مجموعه با حضور محمد رضا کارگر، مدیرکل اداره کل موزه ها و اموال فرهنگی، استاد پرویز تناولی و جمعی از هنرمندان و مدعوین در محل موزه جهان نما افتتاح شد.حسین زنده رودی، پرویز تناولی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی، صادق تبریزی، منصور قندریز، ناصر اویسی، منصوره حسینی و جعفر روحبخش از جمله هنرمندان سرشناسی هستند که آثار سقاخانه ای آن ها در کاخ ها و موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران موجود می باشد و در این نمایشگاه در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.شایان ذکر است مکتب سقاخانه جریانی هنری بود که در دهه چهل شمسی در ایران شکل گرفت. در بحبوحه مدرنیزاسیون و درگیری های سنت گرایان و مدرنیته عــده ای از هنرمنـدان نـوآور ایـرانـی، مکـتب جـدیـدی را بنیـان نهادند که تأثیر شگرفی بر تحولات نقـاشـی امــروز ایـران و حتــی نوآوری های عرصه خوشنویسی از خود باقی گذاشت، این مکتب یا جنبش هنری بعدها به نام مکـتب «سقـاخـانه» شهرت یافت. این هنرمندان در جستجـوی تعریف دوباره ای از زیبایی های ملی و سنتی برآمدند و با عشق به زوایـای فرهنگ ملی و نگاهـی گستـرده به فرهنگ جهانی به فکر افتادند که مکتبی ملی-بیـن المـللی تـأسـیس کنند. رویکرد اینان به اشیا و عناصر بصری محیط اطراف زندگی مردم که در سقاخانه و زیارتگاه ها و اماکن مذهبی وجود داشت، باعث شده که از این اشیاء در فضای معاصر تعریف مجددی به عمل آید و در ساماندهی تازه و بدیعی، به مکتبی جدید و قابل قبول و سرشار از نوآوری تبدیل شود.سقاخانه نگاه تازه ای به اشیا، المان های مردمی و سنتی و غیره داشت و تلاش کرد با زبانی بومی، حرف های تازه جهانی داشته باشد. در این نمایشگاه بخشی از احجام و نشانه های مربوط به عزاداری های حسینی محرم که به وفور در آثار مکتب سقاخانه بکار رفته فضای نمایشگاه را تحت تاثیر قرار داده است.

پرویز تناولی مجسمه ساز با حسین زنده رودی، نقاش، از آغاز کنندگان راه سقاخانه بوده اند.


همزمان با افتتاح نمایشگاه، دو اثر حجمی پرویز تناولی که در سال های گذشته دچار آسیب شده بودند پس از مرمت توسط خود استاد رونمایی شد. این دو اثر از جنس مس و با عناوین "فرهاد و بیستون" و "شاعر" از سال های 1340 و منتسب به سقاخانه هستند.

علاقه مندان جهت دیدن این نمایشگاه می توانند تا پایان آذرماه همه روزه از ساعت 9 تا 17 به موزه جهان نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.


منبع: روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران