موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

نکوداشت علی اصغر پتگر در نخستین نشست پژوهشی در موزه کمال الملک

files_magazinContents_447980aliasgharpetgar100th[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ محمدحسن حامدی در ابتدای این نشست پژوهشی گفت: علی‌اصغر پتگر از نقاشان برجسته‌ معاصر است که شماری از هنرمندان مهم معاصر، از شاگردان او به شمار می‌آیند و با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری این هنرمند به روی نسلی از هنرمندان و آثار تاثیرگذاری که خلق کرد، اقدام به برگزاری مراسم نکوداشت او کردیم.

به گفته حامدی؛ نقاشی‌‌‌های نخستین پتگر متاثر از استاد میر مصور ارژنگی، به امپرسیونیسم گرایش داشت اما در ادامه به آثار کمال‌الملک، شیخ اسماعیل آشتیانی و علی‌محمد حیدریان متمایل شد. آثار وی از سال ۱۳۲۴ به ‌بعد به‌سوی قلم‌‌‌های آزاد تمایل یافت و حال و هوای شخصی پیدا کرد.

حامدی با بیان این مطلب که علی‌اصغر پتگر، علاوه بر نقاشی، دارای قریحه شعر و غزل‌‌‌سرائی نیز بود، گفت: پتگر در سال ۱۳۷۱ در سن ۷۹ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت. از آثار او می‌توان به تابلوهای “خیابان سرچشمه تهران”؛ “روز رختشویی”؛ “قاری”؛ “درویش”؛ “مجله گازران تبریز″؛ “بازگشت به ده” و… اشاره کرد.

در ادامه داریوش اسدی کیارس پژوهشگر حوزه ادبیات و هنرهای تجسمی با بیان این مطلب که رنسانس هنری با مکتب کمال الملک درایران آغاز شده است، گفت: برادران ارژنگی، برادران شایسته و برادران پتگر از جمله کسانی هستند که با هم مکتب کمال الملک را تشکیل می‌دهند. البته به نوعی انزجار را می‌توان در این افراد از شخص کمال الملک دید. با این که علی اصغر پتگر امروزه از شاگردان مکتب کمال الملک محسوب می شود اما او از مخالفان سر‌سخت کمال الملک بود و برای همین همچون برادران ارژنگی از هنرستان او بیرون رفت و حتی مدرک خود را دریافت نکرد.

به گفته کیارس، پتگر نخستین شاگرد کمال الملک بود که در آثارش مناظر زندگی شهری را خلق کرد. پیش از او نمودی از زندگی شهری در آثار شاگران مکتب کمال الملک دیده نمی شد.

او افزود: این تناقض را به خوبی می توان در شعر و نقاشی پتگر بررسی کرد. او در شعرش انسان سیاسی با رگه های رمانتسیم است و در نقاشی سال های۳۲ تا ۴۰ که گم شده اند متاثر از تحولات سیاسی ایران و به ویژه مصدق است.

سخنران دوم این نشست هادی هزاوه ای با نمایش تصاویر نقاشی علی اضعر پتگر به نقد و بررسی آثار این نقاش پیشکسوت پرداخت.

هادی هزاوه ای نیز در ابتدای سخنانش گفت: هیچ کس نمی تواند عظمت رنگ روی بوم های علی اصغر پتگر را به خوبی درک کند. او بخشی از تمرکزش را در نقاشی بر روی کشیدن پرتره گذاشت و تعدادی هم سلف پرتره از دوره های مختلف زندگی اش کشید. در نقاشی های او نور جایگاه ویژه ای دارد و در سلف پرتره هایی که از خودش کشیده به خوبی از نور استفاده می کند.

همزمان با مراسم بزرگداشت علی اصغر پتگر نمایشگاهی از نقاشی های او در موزه کمال الملک برپا شد و این نمایشگاه تا ۱۵ دی دایر خواهد بود و علاقه مندان برای دیدارآثار وی می‌توانند به موزه‌ مکتب کمال‌الملک واقع در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان مراجعه کنند. باغ نگارستان دوشنبه ها تعطیل است.

منبع:اطلاعات