موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

مروری بر تاریخ 35 سال عکاسی معاصر ایران

files_magazinContents_93102610dayswithphotographers2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
در دومین دوره برگزاری ˝10 روز با عکاسان ایران˝ با بررسی 21 پروژه عکاسی از عکاسانی حرفه‌ای که یک ایده را سال‌ها دنبال کرده‌اند، تاریخ ۳۵ ساله عکاسی ایران مرور می شود.
بنابراین گزارش، نشست خبری دومین دوره برگزاری" 10 روز با عکاسان ایران" با حضور ساعد نیک‌ذات رئیس انجمن عکاسان ایران و سیف‌الله صمدیان دبیر این رویداد در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست ساعد نیک‌ذات رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران با اشاره به روند شکل‌گیری این انجمن گفت: این انجمن در سال 1384 با حضور 600 عکاس و با انتخاب 13 نفر به عنوان اعضای هیات مؤسس آغاز به کار کرد و پس از پیگیری‌ها مستمر توانسته‌ایم چهار سال بعد نخستین مجمع عمومی انجمن را در سال 1388 برگزار کنیم و در نهایت اعضای هیات مدیره انجمن را انتخاب کنیم اما روند دریافت مجوز فعالیت انجمن نیز سه سال طول کشید و برای گرفتن یک مجوز چند وزیر جای خود را به یکدیگر دادند.

او در ادامه، برنامه "10 روز با عکاسان ایران" را نخستین برنامه اجرایی در انجمن عکاسان ایران عنوان کرد که اولین دوره آن سال گذشته با طرحی از فرزاد هاشمی برگزار شد و شامل بخش‌های مختلف نمایشگاه عکس، مسترکلاس، ورک شاپ، نمایش فیلم و ... بود.

او با بیان این که برای برگزاری این رویداد هیچ حمایتی از انجمن نشده است و این دوره نیز با حق عضویت اعضا برگزار می شود گفت: در این دوره چون می خواستیم شاهد تحولی دربرگزاری این رویداد باشیم به پیشنهاد سیف‌الله صمدیان تصمیم گرفتیم که به جای کار کردن بر روی تک عکس‌ها، بر روی پروژه‌های عکاسی کار کنیم و قرار بود این طرح در دوسالانه عکاسی اجرا شود ولی بخاطر مشکلی که با ارشاد بوجود آمد و ما از حضور در دوسالانه امتناع کردیم این طرح و ایده را در برنامه "10 روز با عکاسی" اجرا کردیم.

نیک‌ذات در تعریف پروژه عکاسی توضیح داد: در بسیاری از جشنواره‌ها و برنامه‌های هنری می‌بینیم که هنرمندان عکاس با یک تک عکس که شاید تفننی گرفته شده باشد، حضور پیدا می‌کنند ولی کسانی هم هستند که در طول سال یا سالیان بر روی یک پروژه کار می کنند که حاصل تحقیق و تفحص بر روی یک موضوع است. این موضوع تحت عنوان پروژه عکاسی تعریف می‌شود.

رئیس انجمن عکاسان اظهار کرد: طراح نشان انجمن ابراهیم حقیقی است و پوستر امسال را نیز این هنرمند طراح برای ما ساخته است او هنرمند خوش قولی است و هیچ وقت از انجمن پولی نمی گیرد.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم که در برنامه "10 روز با عکاسان" امسال که در خانه هنرمندان برگزار می شود، بر روی عمق عکاسی توجه ویژه داشته باشیم.

به گفته ساعد نیک ذات کتاب نخستین دوره برگزاری رویداد 10 روز با عکاسان آماده انتشار شده است و شهرداری مسولیت انتشار این کتاب را برعهده دارد. وی همچنین از انتشار لوح فشرده کارگاه‌های آموزشی دوره پیش خبر داد.

در ادامه سیف‌الله صمدیان گفت: امسال جدی ترین برنامه آموزشی عکاسی روی دیوار رفته را در پروژه عکاسی 10 روز با عکاسان خواهیم دید که حاصل تلاش سالیان دراز عکاسان و حاصل تلاش چند ماهه انجمن عکاسان برای جمع آوری آنها است.

او رسیدن به یک پروژه در عکاسی را نیازمند داشتن فلسفه و رسیدن به عمق در طی یک مسیر طولانی دانست و بیان کرد: پروژه عکاسی جریانی است که تفکری خاص می خواهد که در یک مدت زمان طولانی انجام شود. امسال با تمام امکانات و نداشته‌هایمان این برنامه را برگزار کردیم. امسال 21 پروژه عکاسی را که در 35 سال اخیر خلق شده اند و هنوز برخی از این مجموعه‌ها ادامه دارند را به نمایش می گذاریم.

صمدیان گفت: امروزه در هر خانه‌ای عکاسی یا عضو رسمی دارد یا عضو غیررسمی و یا یک نفوذی دارد. دنیای دیجیتال هم به عکاسی خیر رساند و هم به آن ظلم کرد، ظلم دنیای دیجیتال به عکاسی این است که تعداد عکس‌بردارها چندین برابر زیاد شده و در عوض از تعداد عکاسان کاسته شده است. وقتی یک پروژه تعریف شود دیگر نمی توان نسبت به آن شتاب کرد مانند کاری که محمود کلاری با ذهن خلاق خود انجام داده است. او تاریخ عکاسی 35 ساله انقلاب را از روز اول به تصویر کشیده است پس نمی توانسته هیچ شتابی در کارهایش انجام دهد.

او مهم ترین و شاخص ترین برنامه "10 روز با عکاسان" امسال را برگزاری نشست‌های تخصصی تعریف پروژه عکاسی دانست و گفت: آموزشی نیست که ما تنها 10 عکس از این 21 عکاس را در گالری‌های خانه هنرمندان به نمایش بگذاریم هر چند همین هم خیلی مهم است، ولی ما در چند روز آینده و طبق یک برنامه مدون یکسری نشست با خالقان پروژه‌های به نمایش درآمده در خانه هنرمندان برگزار خواهیم کرد و نشست‌های این دوره جایگزین کارگاه‌های آموزشی شده اند که در سال گذشته شاهد برگزاری آن بوده ایم.

به گفته صمدیان در دوره دوم مجید دوخته‌چی‌زاده، ابراهیم حقیقی، آزاده اخلاقی، رومین محتشم، علی‌رضا میرزایی، صمد قربان‌زاده، زنده‌یاد نیکول فریدنی، محمدرضا بهارناز، امیرعلی جوادیان، مرتضی پورصمدی، محسن راستانی، فخرالدین فخرالدینی، مریم زندی، مجید سعیدی،‌ مهدی منعم، جمشید بایرامی، زنده‌یاد کاوه گلستان، محمد فرنود، محمود کلاری، بهزاد ترکی‌زاده و عباس تحویل‌دار عکسانی هستند که در این برنامه گنجانده شده‌اند.

صمدیان در مورد برنامه میزگردهای "10 روز با عکاسان‌‌" نمایشگاه پروژه عکاسی گفت:‌ سه‌شنبه پنجم آذرماه در سالن شهناز ساعت 16 میزگرد با حضور مجید دوخته‌چی‌زاده (چندگانگی)، آزاده اخلاقی (به روایت یک شاهد عینی) و ابراهیم حقیقی (طبیعت بیجان) با کارشناسی ابراهیم حقیقی و در همین روز از ساعت 18 میزگرد دوم رومین محتشم (پرسه‌های بی‌سرانجام)، صمد قربانزاده (کابوس‌های خاکستری)، علیرضا میرزایی (تبعید به ساعت گرگ و میش) با کارشناسی محمد مهدی رحیمیان برگزار خواهد شد.

وی افزود: چهارشنبه ششم آذر ساعت 16 سالن شهناز میزبان دومین میزگرد ما است که با حضور آثار زنده‌یاد نیکول فریدنی (ایران سیاه و سفید)، مرتضی پورصمدی (عشایر ایران)، امیرعلی جوادیان (عروسی‌های سنتی ایران)، محمد رضا بهارناز (عروس برون) با کارشناسی فرزاد هاشمی برگزار خواهد شد.

به گفته صمدیان؛ شنبه نهم آذر از ساعت چهار بعدازظهر فخرالدین فخرالدینی (پرتره مفاخر ایران)، محسن راستانی (خانواده ایرانی) و مهدی منعم (قربانیان جنگ تحمیلی) با کارشناسی مسعود زنده‌روح‌کرمانی به خانه هنرمندان می‌آیند و از ساعت شش عصر همین روز مریم زندی (چهره‌ها)، مجید سعیدی (زندگی در جنگ) و بهزاد ترکی‌زاده (رویای آبی) با کارشناسی سعید دستوری میزگرد دیگری را برگزار خواهند کرد.

صمدیان افزود:‌ یکشنبه دهم آذر از ساعت 16 و 30 دقیقه میزگرد ما با حضور محمود کلاری (روزهای انقلاب)، آثار زنده یاد کاوه گلستان و محمد فرنود (به مجنون بگو زنده بمان)، جمشید بایرامی (مستند اجتماعی آئینی) و عباس تحویلدار (ادیان در ایران) با کارشناسی محمود کلاری گردهم می‌آیند تا میزگردی دیگر داشته باشند.

دومین دوره 10 روز با عکاسان ایران روز شنبه دوم آذرماه در خانه هنرمندان آغاز به کار خواهد کرد.

منبع:هنر آنلاین