موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

نمایشگاه عکس‌های تاریخی‌ در عکسخانه شهر

files_magazinContents_337385portraitleilazandiaxkhane2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
لیلا زندی تعدادی از عکس‌های تاریخی متعلق مجموعه شخصی‌اش را در قالب نمایشگاهی با عنوان «پرتره» به موزه عکسخانه شهر می‌برد.

این نمایشگاه شامل 30 قطعه عکس از تک چهره‌هاست که متعلق به قشرهای مختلفی از مردم، از پادشاهان گرفته تا مردم عادی می‌شود. پرتره‌های عکاسخانه‌ای و مستند از عکاسان مختلف و چهره‌های برجسته‌ای از تاریخ عکاسی از جمله آنتوان سوریوگین، نادار و ‌والری به چشم می‌خورد.

به گفته‌ی برگزارکنندگان، این نمایشگاه قصد ندارد داستان جامعی از پرتره را در تاریخ عکاسی ایران ارائه دهد، اما عکس‌های تاریخی در روند مطالعاتی، جای پرداختن بسیاری دارد و نیاز به نگاه دقیق‌تر و جستجوگرانه‌ای احساس می‌شود که بتواند دانش ما را در این زمینه افزایش دهد.

عکس‌های این نمایشگاه مربوط به زمان ناصرالدین‌شاه قاجار تا پهلوی اول است. به گفته‌ی زندی عکس‌های تاریخی به نمایش گذاشته شده دراین نمایشگاه به دلیل نمایش شیوه لباس پوشیدن، رفتار، آداب عکس گرفتن، ویژگی تصاویر آتلیه‌ای و حتی فیگورهای آن زمان می تواند به نگاه دقیق‌تر و جستجوگرانه در زمینه عکاسی درسال‌های گذشته کمک کند.

نمایشگاه «پرتره» روز دوشنبه 27 آبان ماه ساعت 15 در موزه عکسخانه شهر گشایش می‌یابد و تا نهم آذر ماه ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه مراجعه کنند.

موزه عکسخانه شهر در میدان هفت‌تیر، خیابان بهار‌شیراز، ضلع جنوب‌غربی میدان بهارشیراز واقع است.

منبع:ایسنا