موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

ششمین "هفت نگاه" موفق تر از سالهای گذشته به کار خود پایان داد

files_magazinContents_329404DSC_7417-Copy-640x427[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

ششمین فروش سال هنرهاى تجسمى « هفت نگاه » در حالى 13 آبان به کار خود پایان می‌دهدکه تا امروز از منظر فروش و جلب مخاطب ،  موفق ترین دوره خود را طى مى کند. فروش 115 اثر در 9 روز نخست برپایى نمایشگاه و انبوه مخاطبى که هر روز به شمارشان افزوده مى شود گویاى این توفیق بزرگ است .

شاخص ترین اتفاق این دوره ، فروش بسیار قابل ملاحظه جوانان هنرمند، حضور پررنگ چندین مجموعه دار و نیز چهره هاى تازه در جمع خریداران آثار هنریست که همگى از اهداف بنیادین تاسیس هفت نگاه ارزیابى مى شود.در ششمین نمایشگاه هنرهنای تجسمی "هفت نگاه" که بیش از 300 اثر از 300 هنرمند در فضای نمایشگاهی فرهنگسرای نیاوران در معرض نمایش قرار گرفت، در مجموع 10 روز 155 اثر نقاشی،مجسمه،چاپ دستی و خوشنویسی به فروش رسید. اما هنوز برگزارکنندگان این نمایشگاه رقم دقیقی برای فروش آثار و پرفروش‌ ترین هنرمند این دوره را اعلام نکرده‌اند.امسال این نمایشگاه با استقبال هنرمندان بیشتری روبه رو شد و مجموعه داران و خریداران بسیاری به خرید این آثار همت گماشتند.

در این دوره آثاری از هنرمندانی چون سهراب سپهری، پرویز کلانتری، محمد احصایی، حسین علی ذابحی، کامبیز درمبخش، ناصر اویسی، محمد‌ علی ترقی جاه، رضا بانگیز، حمید پازوکی، علی شیرازی، آیدین آغداشلو، رضا هدایت و .... به فروش رفت. همچنین برخی از پیشکسوتان هنرمند شرکت کننده در این نمایش عبارت بودند از: محمود سمندریان، محمدعلی ترقی جاه، طلیعه کامران، آنه محمد تاتاری، هانیبال الخاص، فرشید مثقالى، فرامرز پیلارام، صداقت جباری، عین الدین صادق زاده، فرح ابولقاسم، علی شیرازی، حسین خسروجردی، ایرج شافعی، ابراهیم حقیقی و رضا یحیایی و تا جوان ترهایی نظیر بهنوش فروتن، علیرضا سعادتمند، فریش البرز کوه، آتوسا وحدانی، مهروز بلادی و طاها بهبهانی و ... به روی دیوار رفته است.

پرویز کلانتری هنرمند پیشکسوت درباره ششمین «هفت نگاه» گفت: « هفت نگاه» یکی از مهمترین رویدادهای تجسمی ایران است که توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده و در هفت سال گذشته توانسته تاثیر بسزایی در فروش آثار هنری داشته باشد و زمینه‌ای را هم برای به نمایش گذاشتن آثار بسیاری از هنرمندانی که شرایط این را ندارند که خودشان زمینه نمایش آثارشان را بوجود آورند را فراهم کرده است.

به گفته کلانتری؛ ایده و شیوه برگزاری نمایشگاه «هفت نگاه» بسیار خوب است و باید شرایطی فراهم شود که سایر گالری‌داران نیز با این رویداد همراه شوند و یا به همین شیوه حراج دیگری نیز در طول سال راه‌اندازی شود.

کلانتری با بیان این مطلب که هنرمندان باید از رویدادهای چون «هفت نگاه» حمایت کنند و دولت نیز باید فضای بیشتری برای نمایش آثار در اختیار این رویداد بگذارد گفت: من از هفت سال گذشته همواره از طریق لیلی گلستان با «هفت نگاه» همکاری کرده‌ام و آثار جدیدم را برای نمایش و فروش در اختیار این نمایشگاه گذاشته‌ام و همواره هم آثارم در این حراج با اقبال روبرو شده است.

حسین محجوبی نقاش پیشکسوت برگزاری و تداوم حراج «هفت نگاه» را یکی از مهمترین رویدادهای یک دهه اخیرهنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت : برگزارکنندگان این رویداد با عشق و علاقه خاصی این فعالیت مهم فرهنگی را انجام می‌دهند و در هر دوره زمینه‌ای را فراهم می‌کنند که آثار هنرمندان جوان در کنار آثار پیشکسوتان قرار گیرد و دو گروه دریک شرایط مناسب آثارشان به نمایش درآید و زمینه فروش‌اش فراهم شود. به نظر من باید در طول سال دوبار«هفت نگاه» برگزار شود تا مخاطبان آثار تجسمی بتواند از امکانات ویژه این حراج استفاده کنند و با این روش تغییری هم در وضیعت تجسمی کشور بوجود آید.

بهنوش فروتن که سال گذشته عنوان پر فروش ترین هنرمند «هفت نگاه» پنجم را از آن خود نموده است ، با اثری از مجموعه آثار تازه اش با عنوان «کهکشان» در ششمین «هفت نگاه» حضور دارد، او در مورد این دوره «هفت نگاه» گفت: همکاری شش خانم مدیر گالری با هم و برگزاری چنین نمایشگاهی ستودنی است. من تا کنون در دو دوره «هفت نگاه» شرکت داشته ام. بنظرم در این دوره نوع چیدمان و جدا کردن آثار پیشکسوتان از هنرمندان میانسال و جوان بسیار خوب است و مخاطبان برای دیدن آثار هنرمندان به راحتی می توانند به گالری مورد نظر مراجعه کنند.

گروه تجسمی «هفت نگاه» متشکل از هفت گالری گلستان،آریا، الهه، دی، ماه‌مهر، والی و هفت ثمر که از اسفند 85 اعلام موجودیت کرد در این سال‌ها با هدف رونق افزایی به اقتصاد هنر و فرهنگ‌سازی برای جلب مشارکت حداکثری اقشار مختلف مردم در خرید آثار هنری، نقش بسزایی در حرکت امید بخش "هر خانه ایرانی ـ یک اثر هنری " ایفا کرد که سه برابر شدن هنرمندان شرکت‌کننده در آن یکی از نشانه‌های این امر است.