موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

ایران میهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی فلورانس شد

files_magazinContents_960222mostraartigianato2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
ایران به عنوان مهمان ویژه هفتاد و هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی فلورانس معرفی شد.
فلورانس که به مدت 35 سال پایتخت پادشاهی ایتالیا بوده است، زادگاه رنسانس ایتالیا، شهر ژولیوس سزار و دانته، شهر معماری و تندیس‌گری و پایتخت هنر ایتالیاست.

این شهر به لحاظ مساحت کوچک به نظر می رسد، اما تاریخ، فرهنگ و هنری بسیار وسیع، شگفت‌انگیز و قدیمی دارد.

فلورانس دارای بیش از 40 موزه و نگارخانه هنری است. آخرین تندیس ساخته شده میکل آنژ در یکی از زیباترین کلیساهای این شهر است. این تندیسگر به همراه ماکیاولی در دیگر کلیسای بزرگ فلورانس با نام صلیب مقدس دفن شده‌اند. بیش از 315 تن از هزار هنرمند مهم دومین هزاره اروپا (از سال هزار میلادی تا دوهزار) در این شهر می‌زیسته‌اند و حال ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی در این شهر پر اهمیت دنیای هنر است.

قربانعلی پورمرجان - رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم - با اعلام این خبر به خبرنگار ایسنا، افزود: طی نشستی در رم که با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و برخی از دیپلمات‌های کشورهای دیگر به همراه رییس نمایشگاه صنایع دستی فلورانس و مدیران اجرایی آنها برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه هفتاد و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی صنایع دستی فلورانس برگزیده شد.

به گفته وی در این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران و رییس موسسه توسعه تجارت و بازرگانی ایتالیا ضمن سخنانی در مورد اهمیت این نمایشگاه، حضور ایران در دور بعدی این نمایشگاه را به عنوان میهمان ویژه به فال نیک گرفتند و تاکید کردند که این امر باعث ترغیب صنعتگران و بازرگانان دو طرف در امر صنایع دستی شود.

پورمرجان با بیان اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی فلورانس توسعه تجارت و صنایع دستی ایتالیااست، افزود: ایتالیا در اروپا به عنوان دومین تولیدکننده و صادرکننده صنایع دستی به دنیا شناخته می‌شود و قصد آنها بر این است که فرصت‌ها را به کارخانه‌های ایتالیا بازگردانند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم تاکید کرد: معرفی ایران به عنوان میهمان ویژه این نمایشگاه، فرصت مغتنمی است تا در کنار غرفه‌های صنایع دستی و فروش محصولات ایرانی همچون سال‌های قبل، برخی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری ایران همچون اجرای موسیقی سنتی، نمایش فیلم‌های ایرانی، اجرای زنده یکی از هنرهای ایرانی در محل نمایشگاه (workshop) و برگزاری میزگرد در موضوعات مرتبط نیز اجرا شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع نمایشگاه، صنایع دستی کشورهاست و محدودیت خاصی برای انتخاب محصولات مختلف برای حضور در این نمایشگاه وجود ندارد.

پورمرجان با بیان اینکه تمام غرفه‌ها با پرداخت اجاره در اختیار کشورها و صاحبان صنایع گذاشته می‌شود، یادآور شد: سال گذشته برخی از صنایع دستی همچون فرش، برخی از محصولات اصفهان مانند خاتم کاری، محصولات غذائی مثل پسته، خرما، گز و غیره در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت و امسال نیز می توان محصولاتی از این دست را در نمایشگاه عرضه کرد.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه بین المللی صنایع دستی فلورانس از 24 آوریل تا اول می سال 2014 و با حضور 55 کشور برگزار می شود. در این نمایشگاه بیش از 800 غرفه دار از کشورهای مختلف به عرضه و فروش محصولات صنایع دستی خود مبادرت می ورزند و کشوری که به عنوان میهمان ویژه حضور دارد علاوه بر غرفه های صنایع دستی خود ، برخی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در طول نمایشگاه انجام می دهد.

منبع:ایسنا