موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

استقبال از گربه های ایرانی در دوسالانه کاریکاتور

files_magazinContents_7341265[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

مسعود شجاعی طباطبایی گفت: دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران در این دوره در پنج بخش فعالیت می‌کند و بخش طراحی شخصیت با عنوان «گربه‌های ایرانی» و بخش موضوعی «خرافه پرستی» مورد استقبال هنرمندان قرار گرفته است.
 در ابتدای این مراسم یاد هنرمندان صادق تیرافکن و احمد اسفندیاری گرامی داشته شد و رئیس خانه کاریکاتور ایران در ادامه گفت: بیش از 3200 اثر از 89 کشور به دبیرخانه خانه کاریکاتور ارائه شده است که 484 اثر از مجموع 954 اثر مهم مربوط به هنرمندان ایرانی است.
 سید مسعود شجاعی طباطبایی تصریح کرد: در دوره اول، آثار 11 نفر به دوسالانه راه یافت اما در این دوره بیش از نیمی از آثار به مرحله نهایی راه یافت که نشان دهنده نقش موثر کاریکاتور از بعد نمایشگاهی است.
 وی افزود: برای این دوره 514 اثر انتخاب شده و این آثار در موسسه فرهنگی هنری صبا درحال چیدمان هستند، بیشترین آثار در بخش آزاد بوده که 146 اثرند، در بخش موضوعی «خرافه پرستی» 126 اثر ارائه شده، در بخش کمیک استریپ هم که از دوره پنجم دوسالانه اضافه شده است، ‌64 اثر ارائه می‌شود و در بخش کاریکاتور چهره نیز 107 اثر در معرض تماشای مخاطبان قرار خواهد گرفت.
 وی اعلام کرد: 56 هنرمند از کشور ترکیه، 46 نفر از برزیل، 43 نفر از اندونزی، 23 نفر از چین و 484 نفر از ایران هستند و در مجموع 88 کشور شرکت کننده آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند.
 طباطبایی خاطر نشان کرد: آثار هنرمندانی از کشور برزیل و مکزیک به صورت ورک شاپ برگزار می‌شود.
وی از اتفاقات نادر این دوره جشنواره به حضور فعال زنان اشاره کرد و گفت: از مجموع 460 هنرمند ایرانی 153 نفر آن را هنرمندان خانم تشکیل داده‌اند زیرا بسیاری معتقدند کاریکاتور یک هنر مردانه است.
 در ادامه این نشست اصغر امیرنیا در خصوص تجلیل از هنرمندان گفت :امسال هم مانند سال‌های گذشته تجلیل از هنرمندان همزمان با برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر برگزار شد و نشان هنرهای تجسمی به کامبیز درم‌بخش داده شد و درسال 92 هم این کار انجام خواهد گرفت و نشان درجه یک هنری به هنرمند مورد نظر هدیه خواهد شد.
 وی در خصوص جوایز این نمایشگاه افزود: چون جوایز دوسالانه کاریکاتور به دلار است، قرار بود توسط بانک مرکزی به صورت ارز دولتی در اختیار ما قرار گیرد که متاسفانه بدقولی شد و ما مجبوریم این جوایز را با ارز آزاد تامین کنیم که با توجه به افزایش 23 درصدی بودجه اختصاص یافته به نمایشگاه این مشکل تا حدودی رفع شد.
 او یادآور شد: نهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران سال 1388 برگزار شد و دوره بعدی باید سال 1390 برگزار می‌شد که به دلیل تقارن با دوسالانه‌ها و جشنواره های تجسمی انجام نشد. کیفیت دوسالانه در این دوره نیز مورد توجه قرار گرفت و مرکز هنرهای تجسمی حمایت‌های لازم را خواهدداشت تا اعتبار و جایگاه کاریکاتور ایران و دوسالانه کاریکاتور حفظ شود.
 امیرنیا در ادامه گفت: با مدیران کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان هماهنگی‌هایی انجام شد و قرار شد منتخبی از آثار دوسالانه همزمان با تهران در کهگیلویه و بویر احمد به نمایش گذاشته شود.
 سرپرست مرکز هنرهای تجسمی تصریح کرد: در پایان این جشنواره کتاب دوسالانه چاپ خواهد شد و در مراسم اختتامیه نیز تمام آثار ارائه شده به صورت لوح فشرده در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد.
نشست خبری دوسالانه کاریکاتور صبح روز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه، در موزه هنرهای معاصر تهران با حضور اصغر امیرنیا سرپرست مرکز هنرهای تجسمی و سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر این همایش برگزار شد.
 داوری این آثار توسط کارشناسان این حوزه از جمله علی جهانشاهی، جمال رحمتی، بهرام عظیمی، بهرام ارجمند و محمدرضا دوست محمدی صورت خواهد گرفت که بعد از بررسی 3200 اثر 514 کار به نمایشگاه راه یافته است که در تاریخ 19 خرداد در محل موزه هنرهای معاصر آثار برتر معرفی می‌شوند.