موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

کتاب هنرمندان نوزدهم اردیبهشت در ماه مهر بررسی می شود

files_magazinContents_IMG_8712[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].JPG

مهدی حسینی، حمید سوری و ساعد مشکی روز نوزدهم اردیبهشت ماه با حضور در نگارخانه ماه مهر، آرا و نظرات خود را در مورد کتاب هنرمندان مطرح می‌کنند.
کتاب هنرمندان عنوان نمایشگاهی است که به نمایش مجموعه ای از کتاب‌های ساخته شده توسط هنرمندان به منظور ایجاد بستری برای ارایه هنر، اختصاص دارد.
«کتاب هنرمندان» در واقع، شیئی کتاب مانندی است که به خودی خود به عنوان یک اثر هنری در نظر گرفته می‌شود. «کتاب هنرمندان» پدیده‌ای معاصر است، بدین‌معنا که از آغاز دهه 60، هنرمند کتاب را به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات مورد سؤال قرار داد؛ او کتاب را به عنوان وسیله بیان کشف نمود. هنرمند در کتاب و با کتاب امکان یک آفرینش هنری را یافت.
این آثار با در نظر داشتن کارکرد کتاب (قابلیت خواندن و مشاهده)، حال، به عنوان رسانه‌ای مستقل و قدرتمند مطرح هستند که از پذیرفتن تعریفی مشخص و واحد دوری می‌جویند؛ با هر روش و ماده‌ای تولید می‌شوند و در هر سطحی چه موقتی، آرشیوی و یا حتی دیجیتال قابل تصورند.
باید در نظر داشت که «کتاب هنرمندان» دفترچه طراحی، کتاب تصویرسازی، کاتالوگ نمایشگاه، شکل مقدماتی یک اثر هنری، کتاب‌سازی، و مجسمه توسط کتاب نیست بلکه اثری خودآگاه است که با انعطاف‌پذیری به هر مورد و عامل زیبایی‌شناسی، رسانه‌ای گسترده، تجربی، ایده‌محور و چندوجهی را ارائه می‌کند. پتانسیل بینارشته‌ای، خودانتشاری و خودتعریفیِ «کتاب- هنرمندان»، از آن رسانه‌ای زنده و پویا برای خلاقیت هنرمند ساخته است.
«کتاب هنرمندان» شیئیتِ مفهومی است که به اصالت ساختش در دستان هنرمند، مرزهای شیء-هنر را نیز پشت سر می‌گذارد تا تنها به عنوان اثری ناب، نمود ایده باشد. رسانه‌ای برای تجربه و فرصتی برای ظهور آنچه که «چند وجهی» نامیده می‌شود.
جزوات، مانیفست‌ها و نشریات جنبش‌های آوانگارد نیمه آغازین سده بیستم، از کانستراکتیویست‌های روسی تا باوهاوس، دادا و سورئالیسم تا نهایتا پاپ آرت پیشگویان عرصه‌ای بودند که از دهه 60 میلادی با حرکت‌های کانسپچوالیست‌ها هستی خود را به عنوان مفهوم هنری مستقل اثبات کرد.
 فعالیت‌های هنرمندان و گروه‌های مستقل در آن دوره پایه‌گذار برنامه‌ای شد که اینک به طور رسمی «کتاب هنرمندان» می‌شناسیمش.
در این راستا مجموعه آثار هنرمندانی همچون دیتر روت و اِد روشا اعتباری به آن بخشید که غنا و ظرفیتش، تمرکز موزه‌ها، مجموعه‌ها، مؤسسات و دانشگاه‌های تخصصی فعال در این حوزه را در پی داشت.
کتاب با پیوستاری از مفاهیم «فضا»، «زبان»، «ساختار» و «خوانش»، رسانه‌ای زنده و پویا برای خلاقیت هنرمند است تا در فرمی مستقل با تک پرسوناژ خود (هنرمند)، ایده‌ها، تخیلات و رویاها را مانیفست کند؛ راهی تازه برای ارتباط که خوانشِ فرایند فکر را میسر می‌سازد.
چنین پتانسیلی، «کتاب هنرمندان» را به رسانه‌ای گسترده، تجربی، ایده‌محور و چند وجهی تبدیل ساخته است که گنجایش بینارشته‌ای‌اش موقعیتی باشد برای شناوری هنرمندانی از رشته‌های مختلف. از همین روست که ما نام آن را همراه واژگانی دیگر همچون ویدئو-، اینستالیشن-، پرفرمنس- و ... در آثار خالقانی از حوزه‌هایی گوناگون شاهد هستیم.
پیش از این تنها رویداد برجسته در این رابطه، نمایشگاهی بود با عنوان کتاب هنرمندان که در سال 1356 در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد. «کتاب هنرمندان» شیئیتِ مفهومی است که به اصالت ساختش در دستان هنرمند، مرزهای شیء-هنر را نیز پشت سر می‌گذارد تا تنها به عنوان اثری ناب، نمود ایده باشد. رسانه‌ای برای تجربه و فرصتی برای ظهور آنچه که «چند وجهی» نامیده می‌شود. 
نمایشگاه کتاب هنرمندان در نگارخانه ماه مهر تلاشی است در ساختاری پژوهشی، پروژه‌ای باز و ادامه‌دار اکه اینک با گروهی از هنرمندان همراه شده است و بر آنست تا همراهانی دیگر را نیز پذیرا باشد
این نمایشگاه اکنون به ارایه آثار مریم اسپندی، ناصر تیمورپور، هما دلورای، رامین رحیمی، زهرا زواره، بکتاش سارنگ، سینا سیفی، رضا صدیقیان کاشی، مونا صفاری نیا، فوآد فراهانی، حبیب فرج آبادی، مریم فرشاد، فریما فولادی، شهره گل‌آزاد، بهزاد متبحری و گروه 20×20 :شامل پریسا فروتن، سحر فرج زاده، مهرنوش اسکندری پرداخته است.
نشست بررسی آثار این نمایشگاه روز 19 اردیبهشت ساعت 16 برپا می‌شود.