موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

گلستان سهراب خود را فروخت

files_magazinContents_IMG_75081[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

جمعه، یازدهم اسفند، نمایش و فروش بخشی از مجموعه نفیس لیلی گلستان (که تا بیستم اسفند ادامه دارد) با استقبال بسیار جالب توجه خریداران آثار هنری رو به رو شد؛ در این شب به یادماندنی، از میان 30 اثری که روی دیوار نگارخانه گلستان رفته است،17 اثر به فروش رسیده که برچسب قرمز رنگ پای سه نقاشی سهراب سپهری بیش از باقی آثار خودنمایی می‌کرد.

در این شب با شکوه همچنین آثاری از بزرگان نظیر سید محمد احصایی، ابوالقاسم سعیدی، علیرضا اسپهبد، بهمن محصص، دو تابلوی کوچک زیبا از فریده لاشایی و... به فروش رسیده است.

لیلی گلستان با هدف بازیابی سرمایه و خرید مجدد از بازار هنر ایران به خصوص آثار نسل جوان، دست به فروش بخشی از مجموعه شخصی خود زده است و این کار را بر اساس مولفه های مجموعه داران حرفه ای یک ضرورت می‌داند. در این نمایشگاه آثار متعددی از نقاشان جوان ایران نیز به روی دیوار است که در نگارخانه گلستان نمایشگاه نداشته‌اند و حضورشان در مجموعه شخصی لیلی گلستان جالب توجه می‌نماید؛ گلستان در این باره گفت : «من از نگارخانه های دیگر هم خرید می‌کنم، در واقع با هدف حمایت از جوانان هنرمند و رصد جریان‌های هنری ایران در نمایشگاه های متعدد نگارخانه های مختلف حاضر می‌شوم و گاهی آثاری هم می‌خرم، بنابراین بدیهی ست که در مجموعه‌ام از هنرمندانی کار دارم که ممکن است در نگارخانه گلستان نمایشگاه نداشته‌اند»

نمایش و فروش بخشی از مجموعه لیلی گلستان که تا بیستم اسفند ماه دایر است از دو منظر دیگر هم بسیار حائز اهمیت است :این نمایشگاه نمونه‌هایی شاخص از آثار بزرگان و جوانان هنرمند را ارایه می‌کند که به نوعی تحولات هنری ایران در 50 سال اخیر را ورق می‌زند و هم سلیقه یک مجموعه دار هنری قدیمی را بازنمایی می‌کند که نقشی بی بدیل در جریان نگارخانه داری و رونق افزایی به مقوله اقتصاد هنر ایران دارد. به سیاق همیشگی لیلی گلستان، در این نمایشگاه قیمت‌های تعدیل شده و با هدف جلب خریداران عمومی و مردم عادی، آثاری با قیمت‌های پایین نیز به روی دیوار است.

علاقمندان به تماشای مجموعه لیلی گلستان می‌توانند تا بیستم اسفند (همه روزه از ساعت چهار تا هشت بعد از ظهر) از این آثار دیدن نمایند.