موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

فریده لاشایی هنرمند نقاش چشم از جهان فروبست

files_magazinContents_fari2[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

فریده لاشایی - نقاش برجسته‌ی ایرانی - در سن 68 سالگی از دنیا رفت. مراسم تشییع پیکر زنده یاد «فریده لاشایی»، چهارشنبه ساعت 10 صبح، از مقابل خانه هنرمندان آغاز می‌شود و برای خاک سپاری به سوی دربندسر، از توابع شمیران ادامه می‌یابد.

 به گزارش ماه مهر ، فریده لاشایی پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان  روز یکشنبه  چشم از حهان فروبست. او در شهر رشت متولد شد و سبک نقاشی اکسپرسیونیزم انتزاعی را در نقاشی دنبال کرد. لاشایی در طول سال‌ها فعالیتش در عرصه‌ی هنر، علاوه بر نقاشی به ترجمه و نویسندگی نیز گرایش داشت و از جمله آثار او می‌توان به رمان «شال بامو» اشاره کرد. لاشایی دوران کودکی خود را در شمال ایران سپری کرد. پدرش فرماندار لنگرود بود و او تحت تأثیر قیام میرزاکوچک‌خان جنگلی رمان «شال با مو» را به تصویر کشید. او نقاشی را در آکادمی هنرهای مدرن اتریش (وین) آموخت و قبل از تحصیل نزد جعفر پتگر، این هنر را فرا گرفته بود.

لاشایی در طول سال‌های فعالیت هنری‌اش، بیش از 30 نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد و از موسسان گروه «دنا» بود. آخرین نمایشگاه فریده لاشایی هفته‌ی پیش در یک گالری در دبی برپا شد. فریده لاشایی مدت‌ها به‌دلیل بیماری سرطان تحت معالجه بود و در این اواخر برای درمان و ادامه‌ی معالجه به میلان (ایتالیا) رفته بود.

ماه مهر درگذشت این هنرمند فقید را به خانواده آن مرحوم و جامعه هنری ایران تسلیت می گوید.