موسسه ماه مهر

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

فراخوان دهمین «جشن تصویر سال» و «جشنواره فیلم تصویر»

files_magazinContents_tasvir-final-photo-01[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

10 سال تمام، سعی کردیم «صورت» نزارِ اقتصادِ جشن تصویر سال را با «سیلی» بهانه‌های بی‌دلیل و با دلیل فرهنگی و عاطفی-خانوادگی «سرخ» نگه داریم. حالا با چه درصدی از سرخی... بماند! 
خلاصه اینکه ادامه کار، در آغاز دهه دوم برگزاری جشن تصویر سال «فعلا» فقط با روی آوردن به روشی امکان پذیر است که بخشی از هزینه‌های اجرایی از طریق دریافت «ورودیه» تامین شود. فکری که در مسیر عبور از ذهن به زبان قلب و جانمان را به شدت آزرد؛ هر چند در بسیاری از رویدادهای مستقل آنسوی مرز سال‌های سال است که شرکت کنندگان با پرداخت ورودیه آثار خود را به نمایشگاه‌های جهانی ارسال می‌کنند.
برای رسیدن به مبلغ پیشنهادی برای ورودیه، با هر دارا و ندار، دانشجو و فارغ‌التحصیل، فرهنگی و بازاری، و هر ترکیب متضادی که تصور کنید، شور کردیم که آش مربوطه شور نشود؛ بالاخره رسیدیم به مبلغ پانزده هزار تومان برای بخش‌های گرافیک (پوستر) و کاریکاتور و بیست هزارتومان برای بخش‌های عکس و فیلم که شرکت کنندگان پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توانند آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.

دهمین دورهٔ «جشن تصویر سال» از چهارم تا بیست و چهارم اسفندماه سال‌جاری همچون دوره‌های گذشته، با در اختیار داشتن کلیهٔ فضاهای نمایشگاهی خانهٔ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
بخش عکس 
بخش عکس در رشته‌های خبری، مستنداجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه)، شامل آثاری که در سال 1391 گرفته شده باشند، برگزار خواهد شد.
آثار ارسالی در بخش عکاسی، برای هر رشته: خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه)، حداکثر پنج تک عکس و یک مجموعه (دو تا پنج عکس) درنظرگرفته شده است که ارایه آثار می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت tassvir.com به‌صورت آپلود در حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و نیز ارسال سی‌دی در اندازه 30 در 45 سانتی‌متر با ۳۰۰ dpi صورت گیرد. 
بخش گرافیک و کاریکاتور 
دوبخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌نمایشگاه راه خواهند یافت.
ارایه آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی درسایت tassvir.com به‌صورت آپلود در حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و نیز ارسال سی‌دی در اندازه 30 در 45 سانتی‌متر با ۳۰۰ dpi صورت گیرد.
تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.
جشنواره فیلم تصویر 
به‌روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با نمایشگاه تصویر سال درخانه هنرمندان برگزار می‌شود. کلیهٔ فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در این جشنواره عرضه خواهند شد.
این آثار در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه روزه در خانه هنرمندان ایران، تالار استاد جلیل شهناز، به‌نمایش در می‌آیند. آثار ارسالی در این بخش می‌بایست به‌صورت DVD, Mini DV یا DVCam همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت tassvir.com به دبیرخانه ارایه شوند. 
جایزه ویژه جوانان زیر ۲۵ سال 
در دهمین دورهٔ جشن تصویر سال در ادامه رویکرد ویژه به‌جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به‌یاد و نام محسن رسول‌اف - هنرمند جوانی که شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت - در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، ازطریق آرای هیات داوری خاص هر رشته اهدا خواهد شد.
«بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.
مهلت ارسال آثار 
هنرمندان علاقمند به شرکت در دهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود tassvir.com و همچنین ارسال سی‌دی و دی‌وی‌دی آثار به دبیرخانه تصویر سال واقع در خیابان قائم مقام فراهانی، میدان شعاع، خیابان گلریز، پلاک ۱۹، طبقه سوم، زنگ چهارم در فاصلهٔ زمانی شانزدهم تا پایان دی‌ماه ۱۳۹۱ اقدام کنند.
شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:
۸۸۳۰۷۰۶۰ - ۰۲۱ 
۸۸۳۰۲۹۰۵ - ۰۲۱ 
توجه:
 • در دهمین دوره، به جز موضوع «آزاد» که در رشته‌های عکاسی گرافیک، کاریکاتور و فیلم در تمام دوره‌ها مد نظر بوده است، بخش ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد.
• عنوان و شمارهٔ کلیهٔ آثار ارایه شده در سی‌دی ارسالی می‌بایست مطابق با عنوان و شماره‌های آپلود شده در سایت تصویر باشد.
• با در نظر گرفتن مدت زمان کوتاه باقیمانده تا شروع نمایشگاه، قطعا امکان تمدید - حتی یک روز بیشتر از مهلت ارسال آثار - میسر نخواهد بود.