موسسه ماه مهر

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

فرشته‌های اتوبان حکیم دوباره به کنار خیابان می آیند

files_magazinContents_tree[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران از بازگشت قریب‌الوقوع فرشته‌هایی که چندی پیش از کناره اتوبان حکیم تهران بریده شده بودند به جای خود و جریمه پیمانکار خاطی خبر داد.

مجتبی موسوی رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران و هنرمند مجسمه‌ساز در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد بریده شدن 28 مجسمه از 30 مجسمه آهنی نصب شده در اتوبان حکیم غرب تقاطع یادگار امام، گفت: بعد از بررسی وضعیت بریده شدن 28 فرشته آهنی اتوبان حکیم این احتمال را دادیم که این اتفاق در ارتباط با یکی از پروژه‌های فضای سبز باشد.

وی افزود: با دیدن فیلم‌های دوربین‌هایی که در محل نصب هستند و تحقیق معلوم شد که پیمانکار فضای سبز شهرداری منطقه 2 قصد پیاده کردن طرحی در آنجا را داشته و بدون هماهنگی با ما فرشته‌های ساخته دست امیر معبد را بریده است.

موسوی در مورد سرنوشت مجسمه‌های بریده شده گفت: آثار در انبار شهرداری منطقه دو بود که با هماهنگی سازنده مجسمه‌ها یعنی امیر معبد کارها به کارگاه وی منتقل شد تا بعد از ترمیم و تعمیر به اتوبان حکیم برگردند.

وی در مورد چند و چون توبیخ پیمانکار توضیح داد: ناآگاهی این پیمانکار و عدم شناخت وی نسبت به اثر هنری این فاجعه را به بار آورد. پیمانکار توبیخ شد که ضرر مالی و معنوی امیر معبد را جبران کند همانطور که پیمانکاری که در خیابان ولیعصر چند سال پیش اثر نادعلیان را خراب کرده بود، خسارت پرداخت کرد.

بنا بر این گزارش، فرشته‌های سفیدی که توسط امیر معبد طراحی و با کمک بهزاد لاهوتی ساخته شده بود چند هفته پیش بریده شدند؛ فرشته‌هایی که از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران سفارش داده شده بود. بلایی که سر فرشته‌ها آمد واکنش‌های زیادی را در پی داشت و حتی نگرانی بازگشت دزد مجسمه‌های تهران را به دنبال داشت که خوشبختانه دزدی‌ای در کار نبود.