موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

عکاسان برتر جلیل شدند

files_magazinContents_vahid[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
مراسم تجلیل از عکاسان برتر ایران با حضور چهره‌هایی چون عباس کیارستمی، فخرالدین فخرالدینی و سیدمحمدبهشتی شامگاه دوشنبه 27 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این مراسم از پنج نفر از عکاسان فقید و 10 تن از عکاسان در قید حیات تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجیل از عکاسان برتر ایران با حضور چهره‌هایی چون عباس کیارستمی، فخرالدین فخرالدینی، مریم زندی، محمد فرنود، ایرج نوذری، ابراهیم حقیقی، سیف‌الله صمدیان، اکبر عالمی، سیدمحمد بهشتی، احمد مسجدجامعی، افشن شاهرودی و کامران عدل در پنجمین روز از برنامه 10 روز با عکاسان برگزار شد.
در این مراسم که با اجرای افشین شاهرودی، صاحب امتیاز فصلنامه عکاسی خلاق برگزار شد، وی با بیان اینکه مراسم" 10 روز با عکاسان ایران"بدون هیچ اسپانسری برگزار شد، تصریح کرد: این مراسم در حقیقت جشن استقلال عکاسی ایران است و مراسم 10 روز با عکاسان با منابع مالی که در اختیار انجمن عکاسان بود، آغاز شد و هیچ اسپانسری در آن حضور ندارد.
وی مراسم تجلیل از عکاسان برتر ایران را قدردانی از کسانی دانست که عکاسی را به هنرمندان عکاس این سرزمین آموختند و گفت: در این مراسم از اساتید و معلمانی تجلیل می‌شود که عکاسی را به ما یاد دادند و سبب شدند عکاسی ایران در چنین جایگاهی قرار گیرد.
پس از این سخنان اکبر عالمی از اعضای هیئت مؤسس انجمن عکاسان ایران با بیان اینکه گاهی یک عکس کلامی معادل هزار کلمه را در خود دارد، تاکید کرد: یک عکس شکار یک لحظه و حبس کردن زمان است و شاید اگر عکاسی نبود پدیده‌هایی چون سینما و تلویزیون نیز به وجود نمی‌آمدند.
وی ادامه داد: هیچ‌گاه بین هنرها نمی‌توان دیوار کشید و این هنری مثل عکاسی است که نشاط، دانایی و خردورزی را به جامعه می‌دهد.
عالمی با بیان اینکه تصویر به مانند موسیقی یک هنر جهانی است اظهار داشت: هیچ پدیده‌ای بدون سابقه برای یک فرد و ملت رخ نمی‌دهد و حرکت بی‌نظیر در تاریخ عکاسی ایران نشان از این سابقه است.
وی جامعه ایرانی را یک جامعه استوار دانست و تاکید کرد: جامعه ایران با یک سابقه تاریخی 10 هزار ساله دارای ثباتی بی‌نظیر است و این چنین ثباتی مدیون اشخاصی چون عباس کیارستمی است که با آنکه می‌توانستند از این سرزمین مهاجرت کنند اما ماندند و من امیدوارم بستری فراهم شود تا آنان که رفته‌اند نیز به ایران بازگردند.

عالمی همچنین خاطر نشان کرد: عکاسی این کشور مدیون کسانی است که با تلاش خود رشته عکاسی را پدید آوردند و حتی در دورترین نقاط ایران نیز در این رشته منحصربه‌فرد هنری حضور دارند.

وی با به یاد آوری جمله مشهور از یکی از نویسندگان بزرگ تاکید کرد: همه شاگردان باید از اساتید خود پیشی بگیرند و اگر این چنین نباشد هیچ‌گاه پیشرفت نخواهیم کرد.

این هنرمند همچنین با انتقاد از کسانی که در عکس‌های خود مشکلات مردم ایران را مطرح می‌کنند اظهار داشت: این عکس‌ها را باید به کسانی نشان داد که باید برای آن مردم کاری کنند نه اینکه چنین عکس‌هایی برای کشورهای دیگر بفرستیم.مطمئناً کشورهای دیگر به فکر ما نیستند.
پس از این سخنان با حضور افشین شاهرودی و اکبر عالمی از پنج تن از عکاسان فقید ایران که نقش برجسته‌ای را در تاریخ عکاسی ایران داشته‌اند تجلیل شد.

در این بخش از بهمن جلالی، نیکول فریدنی، کاوه گلستان، یحیی ذکاء و قاسم فارسی تجلیل به عمل آمد.