موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

آغاز سومین دوسالانه مجسمه های شهری تهران در برف پائیزی

files_magazinContents_hemmat4[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
سومین دو سالانه مجسمه‌های شهری شامگاه 26 آذرماه در نم نم برف روزهای پایانی پاییز کار خود را در عمارت عین‌الدوله آغاز کرد.
در این مراسم احمد مسجدجامعی با اشاره به جایگاه ویژه این دوسالانه مجسمه‌سازی خاطر نشان کرد: آثار این دوسالانه فضای مکثی را، در تهران شلوغ و آسیب دیده ایجاد می‌کند و هر روز شاهد این هستیم که مردم در گوشه و کنار شهر در کنار این مجسمه‌ها می‌ایستند و عکس یادگاری می‌گیرند.
او همچنین به کیفیت این آثار پرداخت و افزود: قطعاً در هر کار هنری عنصر زیبایی حرف اول را می‌زند و بدون تعریف این عنصر نمی‌توانیم به دیگر اجزای یک مجسمه بپردازیم. در عرصه مجسمه‌سازی نیز انسان‌ها با هنر خود به اشیا هویت می‌دهند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به برگزار کنندگان و مدیران سازمان گفت: قرار ما در نخستین آئین نامه از این دوسالانه بر این بود که مدیریت صرفاً کار تأمین اعتبار را در دست بگیرد و به این معنا نبود که اختیار کار به دست مدیران سازمانی بیفتد. بلکه وعده ما بر این بود تا هنرمندان این فضا را در اختیار داشته باشند و با استفاده از ظرفیت‌های ممکن دست به عمل بزنند.
او با تاکید بر لزوم احترام به این آیین‌نامه متذکر شد: بزرگان و پیشکسوتان باید دایم مدار این حرکت باشند تا فعالیت‌های هنری را شاهد باشیم که با وجود استمرار از محتوای خود خارج نشده و تبدیل به کارهای سفارشی نشده نشوند، زیرا در این صورت نمی‌توان به ظرفیت‌های هنری اضافه کرد.
مسجد جامعی خاطر نشان کرد: هنر نیاز به ممارست، تجربه و مدیریت دارد و خوشبختانه مدیریت وقت سازمان زیباسازی پذیرفته تا در کنار جامعه هنری ایفای نقش کند.
او در ادامه سخنانش اظهار امیدواری کرد تا در آینده همراه با برگزاری این دوسالانه‌ها و سمپوزیوم‌ها کارگاه مجهزی نیز برای فعالیت هنرمندان فراهم شود. تا محصول ایده‌ها و ظرفیت هنری خود را به اجرا نزدیک کند.
مراسم افتتاح سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری که به رسم همیشه با تأخیر و سرمای روزهای پایان پاییز همراه بود با سخنان سید مجتبی موسوی دبیر دوسالانه آغاز شد.
او در آغاز این مراسم با یادکردن از بیژن نعمتی‌شریف، حمیدالله رضایی و عربعلی شروه گفت: زنده یاد بیژن نعمتی‌شریف هنرمندی بود که همه ما می‌دانیم شخصیتش نیز همچون آثارش صمیمی و بی غل و غش است.
او اضافه کرد: نعمتی شریف آدم محجوب و فروتنی بود که قرار گذاشته بودیم که به عنوان یکی از اعضای شورای انتخاب آثار دوسالانه در کنار ما حضور داشته باشد. اما متأسفانه عجل مهلت نداد و نتوانستیم از نظرات و حضورش بهره‌مند شویم.
موسوی در ادامه سخنانش به افتتاح سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری اشاره کرد و افزود: هر سه دوره از این دوسالانه با استقبال هنرمندان و آثار زیبایشان افتتاح شد و در هر دوره شاهد رشد این جریان بودیم و خوشحالیم که آثار هنرمندان اعتبار قابل قبولی را برای این رویداد مجسمه‌سازی به وجود آورد و دیگر این جریان مختص یک سازمان خاص نیست.
دبیر دوسالانه مجسمه‌های شهری خاطر نشان کرد: استمرار هر برنامه‌ای اعتبار آن را در عرصه هنری به وجود می‌آورد و امیدواریم این جریان نیز در سال‌های آینده ادامه پیدا کند و شاهد بیستمین و سی‌امین دوره آن باشیم.
احمد مسجد جامعی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این مراسم گفت: امروز به عنوان یک علاقه‌مند به عرصه هنر مجسمه سازی در جمع شما حضور دارم و باید همچون دبیر دوسالانه از بیژن نعمتی‌شریف و دو هنرمند دیگر یاد کنم.
او گفت: زنده یاد نعمتی‌شریف با لبخند همیشگی و نگاهی که زلالی کودکانه در آن موج می‌زد و در کارهایش نیز شاهد آن بودیم. امروز در جمع ما نیست و خوشحالم که هر کدام از ما این قدردانی را نسبت به اساتیدمان داریم.
مسجد جامعی همچنین از زنده یاد محمود جوادی پور و آخرین نمایشگاهی که در آن حضور پیدا کرده بود یاد کرد و سپس درباره دوسالانه مجسمه‌های شهری گفت: قطعا این دوسالانه یکی از کارهای ارزشمند مدیریت شهری است که به شکلی متفاوت برگزار می‌شود زیرا دیگر در حوزه کمیت نمی‌گنجد و به کیفیت زندگی می‌پردازد.
سعید شهلاپور عضو سیاست‌گذاری دوسالانه مجسمه‌های شهری نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: پنج سال پیش زمانی که می‌خواستیم اولین دوسالانه را برگزار کنیم هیچ امیدی به استمرار آن نداشتیم و خوشبختانه امروز سومین دوره را با تنوع سوژه و موضوع شاهد هستیم و در کنار آن چندین سمپوزیوم هم میزبانی کرده‌ایم.
او با اظهار خرسندی از وضعیت حاضر برای جامعه مجسمه‌سازان توضیح داد: خوشبختانه مدیران و کارگزاران شهرداری در این مدت جزء حمایت کاری نکردند و هیچ دخالتی در امور مجسمه‌سازان نداشتند و از تمام ایده‌ها و نظرات جامعهٔ مجسمه‌سازی استقبال کردند که امیدوارم این روند همچنان ادامه پیدا کند.
او سپس با نوید برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی چوب در بهار سال 92 گفت: در حال حاضر چوب‌های این سمپوزیوم در ابعادی که حتی تصورش هم نمی‌کنید خریداری شده و به زودی فراخوان مشخصات آن اعلام خواهد شد.
شهلاپور درباره پیشنهاد احمد مسجد جامعی برای برپایی یک کارگاه مجسمه‌سازی نیز گفت: این صحبت پیش از این مطرح شده و در منطقه چهار دو نگه دو سوله از یک باغ بزرگ برای این کار در نظر گرفته شده است که در حال حاضر باید چگونگی استفاده از آن طراحی شود در ادامه حاضران سومین دوسالانه مجسمه شهری را افتتاح کردند و به دیدن آثار نشستند.