موسسه ماه مهر

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

ایران غایب حرکت هنری یکصد هنرمند جهان

files_magazinContents_World[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

در یک همکاری مشترک از سوی یونسکو و آتلیه گرافیک دویی دیم بلژیک، از یکصد هنرمند بین المللی جهان دعوت شد تا به مناسبت روز جهانی ادبیات یکصد پوستر برای معرفی یکصد رمان ادبی برتر جهان طراحی کنند. اما گرافیست های ایرانی در این حرکت بین المللی جائی نداشتند

به گزارش ماه مهر هرچند انجمن صنفی گرافیک ایران، عضو انجمن جهانی گرافیک (ایکو گرادا) است و هنرمندان گرافیست ایرانی از شهرت بالای جهانی برخوردارند تا آنجا که در عرصه بین المللی گرافیک ایران به عنوان یک سبک ویژه با گرایش به کالیگرافی (خط نقاشی) شناخته می‌شود، با این وجود ایران نماینده ای در این حرکت جهانی ندارد.

عدم حضور نمایندگان ایران در این حرکت جهانی در حالی انجام گرفته است که حتی از کشورهایی مانند لبنان که در عرصه گرافیک جهان از شهرت و اعتباری برخوردار نیستند، نیز نمایندگانی در این رویداد بین المللی حضور دارند.

برپاکنندگان این رویداد هدف آن را بالا بردن سطح آگاهی مردم و تشویق و ترغیب به کتابخوانی اعلام کرده‌اند و قرار است درآمدهای حاصل از فروش این صد پوستر صرف مبارزه با بی‌سوادی شود. این پوسترها براساس فهرستی که سال ۲۰۰۳ از سوی نشریه آبزرور به عنوان صد رمان برتر همه دوران‌ها انتخاب شد، طراحی شده‌اند و هر یک از این صد هنرمند برای یکی از این رمان‌ها پوستری طراحی کرده‌اند.