موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

جواد مجابی: گرافیک معاصر ایران مدیون کوشش‌های امثال جوادی‌پور است

files_magazinContents_mojabi-by-heidari02[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

جواد مجابی معتقد است: هنرمندی همچون محمود جوادی‌پور علاوه بر آنکه به عنوان یک نقاش پیشتاز مدرن در تاریخ هنر ایران مطرح است، به عنوان یک مدیر مهم فرهنگی که توانست راهی برای رسانه هنر باز کند،‌ نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

 

به گزارش ماه مهر این نویسنده و پژوهشگر هنر به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: محمود جوادی‌پور یکی از پیشتازان هنر ایران و از نسل اولی بود که در کنار صدیقی،‌ ضیاء پور و پزشک‌نیا به نقاشی نو توجه کرد.

 

 

 

 

 

او اضافه کرد: اهمیت جوادی‌پور علاوه بر پیشتاز بودن در عرصه نقاشی مدرن، حضورش به عنوان یک مدیر مهم فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، او سال‌ها در دانشگاه تهران به عنوان مدیر برنامه‌های هنری حضور داشت و به تعلیم نسل تاثیرگذاری از هنرمندان ایران پرداخت به طوری که بسیاری از چهره‌های مطرح گرافیک و نقاشی از جمله شاگردان ایشان بودند. مجابی با اشاره به دو فعالیت مهم جوادی‌پور طی چند دهه گذشته گفت: خلق آثاری جالب از سوی محمود جوادی‌پور در کنار تدریس هنر و حضوری متفاوت در عرصه گرافیک در کارنامه او می‌درخشد. او در این‌باره افزود:‌ جوادی‌پور اولین کسی بود که به گرافیک مدرن توجه کرد و در سال‌های جوانی و در دانشگاه تهران به تاسیس بخش گرافیک اهتمام ورزید از این رو گرافیک معاصر ایران مدیون کوشش‌های امثال جوادی‌پور است. این نویسنده و منتقد هنری با تاکید بر اهمیت حضور جوادی‌پور و هم نسلانش در نقاشی ایران گفت: جوادی‌پور و همراهانش در دوره‌ای به نقاشی پرداختند که می‌توان از آن به عنوان برهوت هنری نام برد. به طوری که نقاشی نه مخاطب مهمی داشت و نه حامی برای آن وجود داشت و این قضیه اهمیت فرهنگی ویژه‌ای دارد.

 

مجابی خاطر نشان کرد: در آن سال‌ها عرصه‌ای همچون شعر با حضور شاعران فراوان و تراز اول و مخاطبان بسیاری که این بخش را پیگیری می‌کردند مشکلی برای ادامه مسیر نداشت در حالی که نقاشان ما در آن سال‌ها برای یک هنر غیر اجتماعی فعالیت می‌کردند که هیچ مخاطبی نداشت. اما آنها در چنین خلاء فرهنگی کوشیدند تا اعتبار ویژه‌ای برای این هنر کسب کنند و آن را در بیان مردم جا بیاندازند.

 

به گفته او شاید حدود سه دهه طول کشید تا حقانیت هنر مدرن و نقاشی شناخته شود و امثال جوادی‌پور برای اثبات این عرصه کوشیدند و توانستند راهی برای یک رسانه هنری باز کنند.

 

مجابی همچنین به تلاش جوادی‌پور برای تاسیس گالری آپادانا اشاره کرد و افزود:‌ ایشان برای نخستین بار در سال 28 گالری هنری آپادانا را به کمک کاظمی و آجدانی تاسیس کرد در حالی که پیش از آن بیشتر آثار هنری در انجمن‌های فرهنگی خارجی و یا انجمن‌های کوچک به نمایش در می‌آمد و از این جهت حرکت هنرمندی همچون جوادی‌پور قابل ستایش است.