موسسه ماه مهر

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

آثار پری یوش گنجی و کیارستمی در سوئیس با استقبال روبرو شد

files_magazinContents_27356215[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

ارایه نقاشی ها و عکس های تازه پری یوش گنجی و عباس کیارستمی با عنوان "پنجره"  درنگارخانه  معتبر لوسی مکینتاش در شهر لوزان سوئیس با استقبال زیاد روبرو شد .
در این نمایشگاه 10 اثر از پری یوش با تکنیک رنگ و روغن بر روی بوم و شش عکس از عباس کیارستمی چاپ شده بر روی بوم  به نمایش در آمد.
نقاشی های پری یوش گنجی در ادامه مجموعه ای است که از سال ۲۰۰۲ با عنوان "پنجره ها، پنجره شب، پنجره روز" آغاز کرده است و بر این اساس تک تک تابلوها عنوان مستقلی ندارند.
تابلوها به دو بخش پنجره روز و پنجره شب تقسیم شده اند، پنجره های شب، رنگ مایه هایی از بنفش دارند و پنجره های روز بیشتر به سپیدی، خاکستری و زرد تمایل دارند و بیشتر آن ها در ابعاد دو در دو و نیم متر ارائه شده اند.
در کارهای پریوش گنجی لایه هایی متعددی از فرم و رنگ بر روی هم نشسته است و این آثار، حسی چند وجهی از نگاه نقاش را از لابه لای دریچه هایی پر رمز و راز به مخاطب نشان می دهند. دریچه هایی که بیننده از میان آن ها به سفری دور و نزدیک می رود و خود را با عطر گل های رز و نقش مایه های ایرانی همراه می بیند.
پری یوش گنجی در مراسم گشایش نمایشگاه خود در گفتگویی با اشاره به آثاری که از او در این نمایشگاه به نمایش در آمده گفت: "این مجموعه در عین آبستره بودن سرگذشت زندگی من و به نوعی همه ما است؛ آنچه بر من و اطرافیان من در جامعه گذشته است، در مجموعه های پیش رو، لایه های متعددی را می بینید از تن های مختلف که گاهی تا بیش از پانزده لایه بر روی هم نشسته اند و هر لایه بیننده را به لایه ای دیگر و سرانجام به لایتناهی سوق می دهند و در این میان، مخاطب سفری درونی را آغاز می کند، خود را جستجو می کند و شادی و غم هایش را در طی دوران مختلف زندگی اش می بیند."
پری یوش گنجی متولد ۱۳۲۴ در شهر تبریز است.او تحصیلات مقدماتی نقاشی را در هنرستان هنرهای زیبای دختران تهران و زیر نظر استادان رضا فروزی و محمود فرشچیان به پایان رسانده است.
طراحی پارچه را نزد پدرش که استاد طراحی و از پیشگامان طراحی پارچه بود آموخت و تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته نقاشی دردانشکده هنر سنت مارتین لندن ۱۹۶۸، دانشکده هنر سر جان کاس لندن ۱۹۶۹ و دانشکده هنرهای زیبای بوزار پاریس ۱۹۷۶، دنبال کرد.او همچنین در سال ۱۹۷۴ مدرک لیسانس هنر و طراحی خود را از دانشکده هنر چلسی دریافت کرد.
خانم گنجی تاکنون ده ها نمایشگاه انفرادی و گروهی درکشورهای مختلف از جمله ایران، ژاپن، انگلستان، آمریکا، آلمان، عربستان سعودی، آلمان و کویت داشته است.
او مدرس طراحی و چاپ پارچه در دانشگاه الزهرا و نماینده بنیاد فرهنگی ژاپن در ایران است.

از عباس کیارستمی، کارگردان صاحب نام سینمای ایران، شش قطعه عکس رنگی و بدون عنوان در ابعاد یک در یک و نیم متر با چاپ بر روی بوم به نمایش در آمده است که به نظر می رسد این شیوه چاپ، هماهنگی بسیاری با تابلوهای دیگر این نمایشگاه دارد.
عکس های این نمایشگاه نگاهی ساده و به طور موازی، اندیشمندانه ای با خود به همراه دارند که در ادامه همان نگاهی است که سال ها است از کیارستمی می شناسیم.
همزمان با این نمایشگاه، فیلم مثل یک عاشق ساخته آخر عباس کیارستمی نیز در سینماتک لوزان به نمایش در آمد که همانند عکس های این نمایشگاه با استقبالی گرم از سوی مخاطبین سوئیسی و ایرانی و نیز رسانه های این کشور مواجه شد.
نمایشگاه "پنجره" از هفتم سپتامبر تا ۱۳ اکتبر سال جاری در شهر لوزان سوئیس ادامه دارد.