موسسه ماه مهر

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

مدیر نگارخانه آریا: نگارخانه دار باید کارشناس آثار هنری باشد

files_magazinContents_8953285[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg


مدیر نگارخانه آریا درباره ویژگی‌های نگارخانه‌داران گفت: نگارخانه‌دار می‌تواند هنرمند نباشد اما باید قطعاً کارشناس آثار هنری باشد.
 
به گزارش ماه مهر ، آریا اقبال شکوهی مدیر نگارخانه آریا در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره شیوه نگارخانه‌داری در ایران و اعطای مجوز برای راه‌اندازی نگارخانه گفت: شیوه اعطای مجوز به نگارخانه‌ها درست نیست،‌ حتی زمانی که به ما هم مجوز دادند، این شیوه درست نبود.
وی درباره دلایلش برای انتقاد از شیوه اعطای مجوز به نگارخانه‌ها توضیح داد: نکاتی که باید دیده می شد، دیده نشد،  شاید هم نمی‌شد که به این نکات توجه کرد. چون ما نه مدرسه نگارخانه‌داری در ایران داریم، نه در واحدهای درسی دانشگاهی به این فکر شده است، شاید هم نتوان گفت که دقیقاً بر چه مبنایی باید مجوز نگارخانه‌ها را بدهند.
مدیر نگارخانه آریا درباره شرط داشتن مدرک هنری برای تأسیس نگارخانه گفت: وزارت ارشاد فکر می‌کرد باید صاحب نگارخانه حتماً مدرک هنری داشته باشد،‌ در صورتی که می‌تواند نداشته باشد.
وی درباره شرایطی که یک نگارخانه‌دار باید داشته باشد توضیح داد: نگارخانه‌دار لازم نیست حتماً‌ هنرمند باشد،‌اما باید حتماً کارشناس آثار هنری باشد و نسبت به فرهنگ کشور خودمان نیز شناخت کافی داشته باشد، باید بتواند بازار هنری پیدا کند و با  روابط عمومی خوب با هنرمند و مجموعه‌داران ارتباط برقرار کند. محل خوب برای نگارخانه هم یکی از نکات مهم در  نگارخانه‌داری است که البته مجموعه این ویژگی‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد که در یک نگارخانه‌دار ایرانی وجود داشته باشد.
آریا شکوهی اقبال با اشاره به تجربیاتی که در زمینه نگارخانه‌داری به دست آورده گفت:‌این تجربیات به سختی به دست آمده‌اند و به جز شناخت هنری که با آموزش آموخته‌ام، مابقی را با تجربه به دست آورده‌ام در حالی که باید مدارسی باشد که این موضوعات را آموزش بدهد،‌نگارخانه‌داری مثل موزه‌داری و مدریت هنری است که معتقدم باید به عنوان یک رشته دانشگاهی در سطح آکادمیک مطرح باشد، البته تصور می‌کنم آکادمیک شدن آن هم نتیجه نخواهد داشت چون معلم و استادی برای آموزش نگارخانه‌داری در ایران نداریم.
 مدیر نگارخانه آریا تأکید کرد: شاید هیچ کس در این مشکلات مقصر نباشد، این مشکلات ریشه‌ای باید بررسی شود که نقطه آغاز آن آموزش است.

وی درباره وضعیت رشد کیفی نگارخانه‌داری در ایران هم توضیح داد: رشد نگارخانه‌داری حرفه‌ای در ایران خیلی چشمگیر نیست،‌ با توجه به رشد کمی این نگارخانه‌ها هنوز هم تعداد نگارخانه‌های حرفه‌ای در ایران کم است.

مدیر گالری آریا درباره استفاده از مدل گالری‌داری خارجی در ایران گفت: سیستم ما متفاوت با آنهاست،‌ شاید بشود از تجربیات آن‌ها استفاده کرد اما الزاماً گالری‌های خارجی مدل خوبی برای گالری‌داری در ایران نیستند.

آریا شکوهی اقبال، نگارخانه آریا را در سال 1370  تأسیس کرد. او نقاش است و همچنان نقاشی می‌کند. دلیلش را برای راه‌اندازی نگارخانه آریا، کمبود فضاهای نمایشگاهی برای نمایش آثار عنوان می‌کند.