موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

از زایش تا عفریت مرگ در نقاشی های سورئالیستی

files_magazinContents_IMG_6982[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].JPG


آرزو جعفریان: این روزها نقاشی های محمود ق. زاهدی بر روی دیوار گالری شکوه به نمایش درآمده است. عنوان این نمایشگاه«رنگ و خیال» می باشد و محمود ق. زاهدی در این آثار رویکردی سورئالیستی داشته اما در پس آثارش فیگورها جایگاه ویژه ای دارند.
این نقاش پیشکسوت آثاری با تم های متفاوت را در این نمایشگاه به تماشا گذاشته است. اکثر  آثارش به صورت بداهه خلق شده اند و نقاش از قبل برای آنها طراحی نکرده است بلکه در لحظه هنگامی که قلم مو را بدست گرفته  نقش ها به آثارش راه یافته اند، او در این رابطه گفت: در مورد روند خلق آثار در مرحله اول بوم سفیدی را انتخاب و در همان لحظه فکر می کنم که چه چیزی را به تصویر کشم و شروع به پیاده کردن ذهنم می کنم در این بین ممکن است به اتمام رسیدن اثری یک روز یا یک ماه به طول انجامد.
هنگام بازدید از آثار نمایشگاه «رنگ و خیال» به تابلوهایی با تونالیته رنگ های شاد و شارپ برمی خوریم که زاویه ای از نگاه هنرمند را پیش چشمانمان نمایان می سازد ، گویی زاهدی به دنیا این گونه می نگرد، او در مورد استفاده از رنگ های شاد و زنده در آثارش گفت: در گذشته که در آلمان زندگی و نقاشی می کردم، پروفسوری که در زمینه نقاشی تخصص داشت به من گفت رنگ های آثارت تیره هستند و به نظر می رسد جایی از قلبت تیره است ، من هم گفتم این بدلیل دوری از وطن است، وقتی به ایران بازگشتم ابتدا سعی کردم رنگ ها ی آثارم را عوض کنم و بعد خود به خود تغییر کردند و رنگ های روشن و زنده جایگزین تیرگی ها شدند. این مسئله  از عشق من به ایران نشات می گیرد.
تابلوهای عرضه شده در این نمایشگاه برآمده از ذهن و افکار هنرمند می باشند و  هر کدام داستانی را حکایت می کنند. او در این آثار برای زنان جایگاه ویژه ای قائل است و معتقد است: زنان نقش مهم و ویژه ای در طول تاریخ داشته و دارند، آنها مادر هستند و اهمیت خاصی دارند.
وی در پاسخ به این سوال که زنان آثارش بیشتر غمگین و افسرده اند گفت: من زنان مختلف با حالات روحی گوناگونی  را به تصویر کشیده ام، این آثار فقط شامل زنان غمگین نمی شود اما  شاید  فشار ها و محدودیت هایی که همیشه روی زنان بوده است  مرا ترغیب کرده است که در این آثار بیشتر به آنها بپردازم. در کل می توانم بگویم شرایط و محیط بر روی آثارم تاثیر بسزایی دارند.
این هنرمند پیشکسوت عنوانی برای آثارش انتخاب نمی کند و دوست دارد مخاطبان با توجه به افکار و ذهنیت خودشان از تابلوها برداشت های گوناگون داشته و در مورد هدف و ایده اولیه  نقاش در آثارش تامل کنند.
او در آثارش  به موضوعات اجتماعی توجه ویژه ای دارد در تابلویی انفجار بمب اتمی در فرانسه را نشان می دهد ، درختانی شبیه به انسان را به تصویر کشیده که خشک و پژمرده شده اند، در واقع هنرمند تبعاتی که انفجار بمب اتمی در پی داشته را نمایان ساخته است و در تابلویی دیگر در نمایشگاه بازتابی از ضرب المثل کوه به کوه نمی رسد آدم به آدم می رسد را نشان می دهد که بر روی صخره هایی  تصویری از آدم ها را نقش کرده است.
زاهدی در تابلوهایش خودش را به زندگی مردم نزدیک می کند و از زایش انسان تا مسائل اجتماعی که انسانها در زندگیشان با آن دست و پنجه نرم می کنند و در آخر عفریت مرگ را به تصویر در آورده است.
علی ق.زاهدی متولد 1321 زابل است و بیش از 25 سال است به طور حرفه ای نقاشی می کند،او پرتره سازی را نزد دوست و استادش زنده یاد عباس کاتوزیان فرا گرفته و در سال های تحصیل در انگلستان آن را به صورت جدی پیگیری کرده است،زاهدی پنج نمایشگاه انفرادی در هامبورگ آلمان برگزار نموده ونمایشگاه حاضر در گالری شکوه ،ششمین نمایشگاه انفرادی او محسوب می شود.
نمایشگاه نقاشی های «رنگ و خیال»  تا چهارشنبه 24 آبان ماه دایر است و علاقمندان می توانند همه روزه از چهار تا هشت بعد از ظهر از این آثار دیدن نمایند .


IMG_6966.JPG IMG_6977.JPG