موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

سایت مرتضی ممیز رونمایی شد

files_magazinContents_450927333[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg


 

سایت جامع مرتضی ممیز در مراسم هفتمین سالگرد درگذشت این هنرمند در خانه هنرمندان رونمایی شد.

 


به گزارش ماه مهر؛ شب گذشته جمعه 19 آبان خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه مندان به مرتضی ممیز بود که برای گرامی‌داشت هفتمین سالگرد وی دور هم جمع شده بودند.

در این مراسم سایت جامع مرتضی ممیز رونمایی شد و ساعد مشکی؛ هنرمند گرافیست  گفت: هر سال در این ایام آدم دلش می گیرد زیرا به یاد از دست دادن استادی بزرگ می افتیم که هفت سال است از بین ما رفته است ولی رفتنش باعث می شود که ما دور هم جمع شویم و یادش را گرامی بداریم.

وی افزود: انجمن طراحان گرافیک ایران بنا به پیشنهاد بیاد ممیز و خانواده این استاد گرامی فقید چند وقتی است مشغول جمع آوری آثار و یادگاری های اوست که  بتواند برای ممیز سایتی طراحی و رونمایی کند.

وی راه اندازی این سایت را هرچند دیر ولی لازم دانست و بیان کرد: جمع آوری آثار استاد ممیز و نیز عکس ها و مصاحبه های وی بسیار کار دشواری بود زیرا از وی آثار بسیاری به جای مانده که بسیار هم پراکنده هستند.

مشکی در مورد سایت ممیز توضیح داد: هر روز سعی خواهیم کرد که این سایت کامل تر از روز قبل شود و از همه می خواهم که اگر عکس و یا هرچیز دیگری که مربوط به ممیز می شود را به آدرس سایت برای ما ارسال کنند تا آرشیو سایت کامل تر و به روز تر شود.

این هنرمند گرافیست در مورد ممیز گفت: احتمالا نتیجه  پیری و گذشت زمان بر زندگی است که آدم را دل نازک تر می کند. از وقتی آقا مرتضی رفته است، هر گاه کتابی از او را صفحه آرایی کرده ام، فایل هایش را برای جایی آماده کرده ام، سالگرد رفتن یا تولدش را به یاد آورده ام، عکسی از او را در آرشیوم دیده ام و حتی در خلوت هر گاه به یادش افتاده ام، بغض گلویم را فشرده و اشکی سرازیر شده. هر چند تلاش می کنم در میان جمع این اتفاق نیفتد.

گفتنی است که ادرس سایت مرتضی ممیز www.momayez.ir است که علاقه مندان به این استاد بزرگ طراحی ایران که وی را پدر طراحی نوین ایران نامیده اند می توانند با مراجعه به این سایت از امکانات آن استفاده کنند.

 

مرتضی ممیز متولد ۴ شهریور سال ۱۳۱۴ در تهران  و درگذشت وی  ۵ آذر سال ۱۳۸۴، طراح گرافیک ایرانی است. او را پدر هنر گرافیک ایران می‌نامند. ممیز در سال ۱۳۴۴ از دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا در رشته نقاشی فارغ‌التحصیل شد و سه سال بعد گواهینامهٔ طراحی غرفه و ویترین و معماری خود را از مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس دریافت کرد. دوره اخذ لیسانس ممیز ۱۱ سال به طول انجامید و ممیز در این دوره به کارهای مختلفی چون کار در آتلیه گرافیکی و... مشغول بود.

در سال ۱۳۴۸ پیشنهاد ایجاد رشته گرافیک را به دانشکده هنرهای زیبا ارائه نمود. بنیانگذاری این رشته برای دانشجویان هنر باعث گردید تا سیستم ناقص گرافیک جان بگیرد و تلاشی را آغاز کند. تا این سال ممیز به‌غیر از طراحی گرافیک برای کتاب‌ها و پوسترها، تلاشی را تحت عنوان مدیر هنری در مجلاتی چون ایران آباد، کتاب هفته، کیهان هفته، فرهنگ، کاوش، نگین آغاز نمود. مجلاتی که نحوه و سبک کاری ممیز را در جامعه تثبیت و معرفی نموده‌است.

آثار ممیز در این دوره در کتاب هفته به چنان پرکاری و دوره خلاقی بدل می‌گردد که نام ممیز را به عنوان گرافیستی مولف و کم نظیر بر سر زبانها می‌اندازد. همچنین ادامه کار ممیز در نشریات فرهنگ و نگین، راه را برای ورود گرافیستهای جوان و نوجوی دههٔ ۴۰ مانند فرشید مثقالی باز کرد.

آثار روی جلد ممیز برای نشریه کتاب هفته نمونه‌هایی از چاپ (سیلک و لیتوگرافی) موفق و خلاقانه‌ای است که ارزشهای گرافیکی بسیار مفیدی را با خود به همراه دارد. وی در همان سالها یکی ازمهم‌ترین اثر مدرن تاریخ معاصر را با طراحی چاقوهای واژگون شکل داد. اثر چاقوهای او اجتماعی ترین اثر است که از دهه ۴۰ به بعد پدید آمده‌است.

مرتضی ممیز در طول نیم قرن فعالیت هنری خود در ایران و عرصه هنر بین‌المللی، در احیا و ابداع هنر گرافیک در ایران و پیشبرد و گسترش فرهنگ ملی و سنت‌های هنری نقش بارزی داشت. وی آذرماه سال ۱۳۸۳ به‌عنوان استاد برجستهٔ فرهنگستان هنر، در مراسمی، ازسوی سیدمحمد خاتمی؛ رئیس جمهور وقت تجلیل شد.

ممیز در سالهای پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و از ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۸۴ برای تازه‌ترین دور شیمی‌درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری شده بود که چند روز بعد حالش رو به وخامت نهاد و سرانجام در ۶۹ سالگی روز شنبه پنجم آذر ماه ۱۳۸۴ برابر ۲۶ نوامبر ۲۰۰۵ درگذشت. پیکر مرتضی ممیز، هفتم آذرماه، تشییع و در باغبان‌کلا، واقع در کُردان کرج، به‌خاک سپرده شد.

وی در طول فعالیت‌های هنری خود بیش از ده نمایشگاه اختصاصی از ۱۳۳۹ تا ۱۳۷۷ در تهران و دو نمایشگاه اختصاصی در آلمان (۱۳۶۵-۱۳۶۷) و بیش از ۷۴ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، فرانسه، آمریکا، بلژیک، فنلاند و یوگسلاوی برپا کرد و طراحی گرافیکی و تهیه پوستر برای صدها جلد کتاب و نشریات مختلف توسط او انجام گرفت.