موسسه ماه مهر

۲۸ بهمن ۱۳۹۸

نکوداشت زنده‌یاد بیژن نعمتی شریف برگزار شد

files_magazinContents_287526[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نکوداشت زنده‌یاد بیژن نعمتی شریف شامگاه 14 آبان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی برگزار شد که چند ماه پس از درگذشت این هنرمند نمایشگاهی از مجسمه‌ها و نقاشی‌هایش نیز در نگارخانه «آفتاب» این مجموعه رونمایی شد.
 به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم ، موذن به نمایندگی از محمدباقر آدوسی معاون فرهنگی کانون به حاضران خیرمقدم گفت و افزود: امروز پاسداشت انسانی فرهیخته و نازنین از مجموعه کانون پرورش فکری کودکان است. خوب به یاد داریم زمانی که با همراهی مدیرعامل کانون از این هنرمند عیادت کردیم، ایشان دستور داد تا هرچه زودتر نمایشگاهی از آثار این هنرمند فقید برگزار شود. اما جای تاسف دارد که این نمایشگاه امروز در فقدان بیژن نعمتی شریف برپا خواهد شد.
او اضافه کرد: این برنامه نکوداشت انسانیت و هنر است و ما امروز دور هم جمع نشده‌ایم تا در مصیبت بیژن نعمتی شریف بگرییم و یا تسلیت عرض کنیم بلکه دور هم جمع شده‌ایم تا بگوییم که هنر زنده و جاوید است و هرکس با هنر پیوند خورد و زیست کرد در واقع سیلی به صورت مرگ زده است و ماندگار شده است. زیرا هنرمندان کسانی هستند که با چشم باز به دنیا می‌نگرند.
سید صادق رضایی مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در بخش دیگری از این مراسم با اظهار خرسندی از میزبانی کانون برای برپایی نکوداشت و نمایشگاه آثار بیژن نعمتی شریف گفت:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جهت مخاطبان خاص خود که از نسل کودک و نوجوان هستند، می‌تواند چراغ راهی باشد و نشان دهد که چگونه از تاثیرگذاران این عرصه تجلیل به عمل آورد.
او خاطر نشان کرد: اگر به صورت عمیق و با مطالعه‌ای ژرف به فعالیت‌های کانون نگاه کنیم می‌بینیم که به جهت فداکاری انسان‌های گمنام، کانون به بالندگی و خوشنامی رسیده است زیرا این هنرمندان همواره سرشان را پایین انداختند و بدون هیاهو تنها برای دلشان و کودکان کار کردند و از این جهت امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حرفی برای گفتن در عرصه هنر و ادبیات دارد.
او سپس به برگزاری مراسم نکوداشت این هنرمند فقید و افتتاح نمایشگاه آثارش اشاره کرد و افزود: پیش از این به معاونت فرهنگی توصیه کرده بودیم تا قبل از برگزاری دو سالانه نمایش عروسکی بتوانیم کتاب زندگینامه بیژن نعمتی شریف را منتشر کنیم و قطعا این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه خانواده و یاران این هنرمند به کمک ما بیایند. زیرا دوست داشتیم به جای انتشار یک ویژه نامه کتاب جامعی را از آثار و فعالیت‌های این هنرمند به چاپ برسانیم.
سید صادق رضایی همچنین از برگزاری جایزه ویژه‌ای به نام بیژن نعمتی شریف خبر داد و افزود: تلاش داریم در جشنواره تئاتر سال 92 جایزه ویژه‌ای را با نام این هنرمند اختصاص دهیم و به گروه‌های برگزیده تئاتر اهدا کنیم. زیرا مجموعه فعالیت‌های این هنرمند تاثیرگذار به قدری ما را مجاب کرده تا نوع نگاهمان را در این عرصه تغییر دهیم و باید از این جهت به لحاظ نظری و عملی به کودکان و نوجوانان بفهمانیم که بها دادن و ارزش دادن به انسانهای تاثیرگذار تا چه اندازه مهم است.
در ادامه این مراسم که به همت معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شده بود، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اهدای لوح سپاس از همسر و دو فرزند زنده‌یاد بیژن نعمتی شریف قدردانی به عمل آورد.
سپس بعد از پخش نماهنگی از فعالیت‌های این هنرمند نقاش، مجسمه ساز و عروسک ساز، حسن دادشکر کارگردان تئاتر عروسکی و از دوستان و همراهان قدیمی نعمتی شریف درباره او سخن گفت.
دادشکر با مرور خاطرات گذشته عنوان کرد زنده یاد نعمتی شریف از زمان فارغ التحصیلی از دانشکده هنرهای زیبا در سال 54 وارد کانون شد و من هم از دو سال قبل به عنوان مربی کانون در حیطه آموزش فعالیت داشتم اما بیژن در حوزه تولید نمایش‌های حرفه‌ای فعالیت خود را آغاز کرد.
او اضافه کرد: خوشبختانه فضای کانون در آن سالها به حدی روی بیژن تاثیر گذاشت که او را از ادامه تحصیل در کشور فرانسه منصرف کرد و در کانون زمین گیر شد. زیرا عاشق این مجموعه بود و در این محیط تنها برای دلش کار می‌کرد.
دادشکر در ادامه سخنانش یادآور شد: هیچکدام از ما در آن سالها کار اداری انجام نمی‌دادیم بلکه فعالیت‌ ما خلق اثر بود طوری که بیژن در مدت دو سال آنچنان خودش را نشان داد و اثبات کرد که مخاطبش را نیز با کارهایش تحت تاثیر قرار داد و جذب کرد.


این کارگردان تئاتر عروسکی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های این هنرمند توضیح داد: اگر به آثار طراحی بیژن نعمتی شریف در نمایش‌ها برگردیم متوجه می‌شویم هرجا عروسکی را ساخته، اهل فن می‌توانند کار او را تشخیص دهند. زیرا بیژن در رشته خود صاحب سبک بود و هیچگاه در این سبک خودش را تکرار نکرد بلکه همواره به دنبال نوآوری و خلاقیت بود.


دادشکر ادامه داد: من در مرکز تئاتر کانون حتی 10 دقیقه او را بیکار ندیدم به طوری که او از فرصت‌های استراحتش نیز برای طراحی عروسک‌های کوچک استفاده می‌کرد و با مواد بازی می‌کرد تا چیزهای جدیدی کشف کند زیرا برای کار و بویژه برای مخاطبانش ارزش قائل بود.

این هنرمند و دوست قدیمی بیژن نعمتی شریف تصریح کرد: او خودش و هنرش را هیچگاه نفروخت و هرگز عوام‌گرا نبود و بر عکس هنرمندی خلاق بود که در مقابل مخاطبانش خود را مسئول می‌دانست و به قدری دقیق بود که حتی هنگام اجرای نمایش کارها را مرور می‌کرد و ایرادات کار خودش و یا عروسک گردانان را می‌گرفت اما به واقع در دنیای امروز کجا می‌توان چنین آدمی را پیدا کرد؟


وی ادامه داد: عروسک‌های دست‌ساز بیژن نعمتی شریف برترین بودند و هنوز هم وجود دارند. زیرا او معتقد بود که این آثار شناسنامه مرکز تئاتر کانون است از این جهت بیژن آدمی نبود که کم فروشی کند و هرآنچه داشت برای همه ارائه می‌کرد.

او همواره از جنجال به دور بود و اعتقاد داشت که با کارش و تاثیر آن بر مخاطب می‌تواند جواب بگیرد. به همین دلیل هیچگاه دروغ نگفت و امیدوارم راهش همچنان پررهرو باشد.


ژینوس تقی زاده هنرمند نقاش و مجسمه ساز نیز در ادامه این مراسم گفت: 18 سالگی سن بسیار مهمی برای همه آدم‌هایی است که حیات اجتماعی خود را پیدا می‌کنند و در مسیر زندگی به نتیجه می‌رسند و من به عنوان کسی که شانس این را داشتم تا تابستان 18 سالگی‌ام را در یکی از بهترین مکان‌های دنیا که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نام دارد بگذرانم امروز برای شما سخن می‌گویم.


او اضافه کرد: در 18 سالگی در کانون کنار عزیزانی چون بیژن نعمتی شریف و کامبیز صمیمی مفخم بهترین روزهای زندگی‌ام را گذراندم و بسیار چیزها یاد گرفتم و امروز جای همه این افراد برای من خالی است زیرا آنها نگاهم را به هنر، رسانه، ابزار و مواد تغییر دادند و مسیرم را شکلی متفاوت بخشیدند.


تقی زاده بار دیگر با مرور خاطرات 18 سالگی‌اش در کانون توضیح داد: یک دختر 18 ساله که تازه می‌خواهد هنرمند شود در راهروهای کانون صدای موسیقی کلاسیک بیژن نعمتی شریف را به خوبی به خاطر دارد و او را با انرژی، دقت و دانش می‌بیند و تلاش می‌کند تا از او چیزهای زیادی یاد بگیرد.


این فروتنی و نرم خویی که نعمتی شریف و صمیمی مفخم داشتند بر روی کار و محیط آن روزها تاثیر زیادی داشت و برای من نکته جالبی بود. سالها گذشت و من مجسمه ساز شدم و این شانس را داشتم که زیر بار محبت این دو نفر آموزش ببینم.
ژینوس تقی زاده با اشاره به ویژگی‌های خاص بیژن نعمتی شریف و فروتنی و بزرگی این هنرمند گفت: او برای هر نمایشگاهش خودش به صورت شخصی ما را دعوت می‌کرد و خجالت زده می‌کرد و هر وقت او در جمعه گردی‌های گالری‌های تهران او را می‌دیدم جزو معدود هنرمندانی بود که گلایه نمی‌کرد و تلاش نداشت دست به انتقاد و بدگویی بردارد بلکه همواره با روی گشاده و لبخندی بر لب می‌دیدمش که ناگفته‌هایی از هر اثر را به ما گوشزد می‌کرد.
زیرا خودش درست زندگی می‌کرد و اگر کمی باهوش بودیم می‌توانستیم از او یاد بگیریم.

این هنرمند مجسمه ساز در پایان سخنانش یادآور شد: من همواره دور ایستادم و بیژن نعمتی شریف را تحسین کردم و سعی داشتم از او یاد بگیرم. زیرا بیژن نعمتی شریف در این روزگار تیره، رنگ را به گالری‌ها آورد و این اتفاق خوب و مهمی بود و دلم نمی‌خواهد که بعد از او گالری‌ها را سیاه و سفید ببینم زیرا او هنوز زنده است.
تقی زاده در پایان سخنانش شالهای رنگی را از کیفش درآورد و به یاد نقاشی‌ها و مجسمه‌های نعمتی شریف بر گردنش انداخت.
بهنام کامرانی پژوهشگر و هنرمند نقاش در بخش پایانی این مراسم گفت: من این شانس را داشتم که به واسطه لطف او، اولین کاتالوگ‌هایش را بنویسم و فکر می‌کردم که چرا حوزه‌های هنری ما تا این اندازه از هم جداست به طوری که مجسمه سازان و عروسک سازان کمتر از فعالیت‌های هم آگاه می‌شوند در حالی که کانون همواره این هنرها را با هم آشتی داده است و چه خوب که دوباره این کار را انجام دهد.
او سپس به مجموعه آثار نعمتی شریف و ارزیابی آنها پرداخت و افزود: عروسک‌های امروز از خلاقیت هنرمندانی چون بیژن نعمتی شریف تهی است. در حالی که ویژگی‌های نقاشی و مجسمه‌های او بسیار غریب است و هنوز هم ناشناخته و بعید می‌دانم که تعداد زیادی از نقاشان ما از کارهای نعمتی شریف اطلاع درستی داشته باشند.
کامرانی با برشمردن دلایل این اتفاق و محجور ماندن نعمتی شریف در عرصه هنرهای تجسمی گفت: او از سنین بالا فعالیتش را در حوزه نقاشی و مجسمه سازی صرف آغاز کرد و از این جهت آثارش لهجه‌ای را یدک می‌کشد که بسیار طنز آمیز است و کنایه در آن وجود دارد. هرچند که در سالهای اخیر نیز مجسمه سازی ما کم کم از چنین مسیری استقبال می‌کند.
او ادامه داد: بیژن نعمتی شریف با مجسمه‌های طنز آمیزش با لحن بسیار جدی مجسمه‌های آن سالها مقابله می‌کند و برای من این ویژگی‌ تا آخرین نمایشگاه او ادامه داشت و دیدم که هربار شکل تازه‌ای از فرم و رنگ را در آثارش تجربه می‌کند.
او با اشاره به تخیل ناب در آثار بیژن نعمتی شریف توضیح داد: هنوز در مجسمه‌سازی معاصر ما این نکته خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد در حالی که مجسمه‌های او این وجه شاعرانه را دنبال کرد زیرا عقبه عروسک سازی و آشنایی با تخیل کودکانه این جرات را به او می‌داد تا در این مسیر گام بردارد. در حالی که برای ما تجربه‌هایی تازه بود.
کامرانی خاطر نشان کرد: دیدن آثار نعمتی شریف و تعامل آنها با یکدیگر به قدری جذاب است که فکر می‌کنم مجسمه‌هایش را می‌توان به صورت جداگانه در قالب یک کتاب کودک چاپ کرد و برای آن داستان نوشت. در واقع ریشه‌دار بودن هنرش را بدون داشتن یک ادای الکی و مدرن می‌توان در آثارش دید.
او در پایان یادآور شد: فکر می‌کنم تمام کارهای بیژن نعمتی شریف تازه است و می‌توان هر بار به آنها رجوع کرد و امیدوارم با همت کانون پرورش فکری و جمع آوری یک آرشیو از آثار این هنرمند بتوانیم وجوه تازه‌ای را کشف کنیم و در سالهای متمادی به آن مراجعه کنیم. بیژن نعمتی شریف یک هنرمند بینارشته‌ای بود که باید کارهایش را دوباره دید زیرا هنوز هم کارهایش برای هنر معاصر ما حرف‌های تازه‌ای دارد.
در ادامه این مراسم حاضران از نمایشگاه آثار نعمتی شریف در نگارخانه آفتاب مجموعه کانون دیدن کردند.