موسسه ماه مهر

۰۸ بهمن ۱۳۹۸

کارکردی جدید برای برج مخابراتی میلاد؛ اکسپوی خوشنویسی!

files_magazinContents_4448[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

به زودی برج مخابراتی میلاد میزبان حراج ۳۰ اثر نقاشی - خط و خوشنویسی از خوشنویسان برجسته کشور می‌شود تا کارکردی جدید برای این بنای مرتفع تعریف شود.
محمد ر ضا کمره ای، رئیس نخستین اکسپوی قرآنی در یادداشتی که به منظور تعریف و تبیین چگونگی برگزاری این رویداد فرهنگی نوشته است : امروز بیش از هر چیز در هنر، بحث اقتصاد هنر اهمیت دارد. همین رونق اقتصادی هنر باعث رونق در آثار و سهولت در معیشت هنرمندان می‌شود. پس با توجه به این امر هر هنرمندی نیاز به فروش آثار هنری خود دارد. خاستگاه هنر خوشنویسی نیز شاید نقاشی‌خط ایران باشد و بر این اساس بر آن شدیم تا آثار هنرمندان خوشنویس خویش را ذیل جشنواره «بسم‌الله» به فروش برسانیم. این امر نیز بسیار مورد استقبال هنرمندان قرار گرفت.
او افزود : با توجه به این‌که نخستین امر در هر چیز از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است، تمام سعی لازم شده است که این حراج به بهترین نحو انجام شود. هنوز شاید آن ارتباطی که لازم است با مجموعه‌داران و... برقرار نکرده‌ایم، اما در این حراج مدیران بانک‌ها، موسسات، ارگان‌ها، شهرداران مناطق، شهرداری تهران، برج میلاد، سفرای کشورهای اسلامی و نهادهای دولتی برای حضور در این اکسپو دعوت شده و در این مراسم حاضرند و چه اشکالی دارد که هر یک برای اتاق کار خود تابلویی از این خطوط که با توجه به فرهنگ و لغات قرآنی شکل گرفته است تهیه کنند تا شاید این فرهنگ رواج یافته و دیگر ارگان‌ها و مردم نیز از آن استقبال کنند.
کمره ای ادامه داد : بی‌شک این آثار از ارزش ریالی بیشتری برخوردارند و این خریدها ارزش افزوده خواهد داشت و نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. زیرا سال‌های بعد با قیمتی متفاوت و بیشتر به فروش می‌روند. این اعتقاد همواره در من وجود دارد؛ اگر هزینه‌ای که برای یک فیلم سینمایی می‌شود برای هنر تجسمی این کشور نیز بشود بی‌تردید انقلابی در هنرهای تجسمی به راه می‌افتد
رئیس نخشتی اکسپوی قرآنی در یاد داشت خود تصریح کرد : در این حراج ۳۰ اثر از اساتید برجسته عرصه خوشنویسی و نقاشی‌خط برای مراسم انتخاب شده‌اند و در گنبد آسمان برج میلاد به حراج گذاشته شده‌اند. این آثار از؛ جلیل رسولی، امیرخانی، اخوین، صادق‌زاده، رسول مرادی، شیرچی، سلحشور، آریامنش، محمدپور، مهدی حیدری، خروش، مهدی فلاح، فندوق‌آبادی، عتیقه‌چی و... است. در مراسم کتابی هم با عنوان «رنگ و نی» از آثار بزرگان رونمایی شد.
 او افزود : از آن‌جایی که این خطوط قرآنی هستند نیز آیین این حراج با حراج‌های دیگر متفاوت بود. نخست این‌که در قیمت‌ها نوسان نداشته و مانند دیگر حراج‌ها قیمت را بالا و پایین نمی‌بریم و قیمت ثابتی اعلام خواهد شد و دیگر این‌که به جای چکش حراج از زنگ زورخانه استفاده می‌کنیم. از هنرمندان نیز برای اجرای مراسم کمک خواسته شده است. قرار بر این شد زنگ این حراج را هنرمندانی چون نادر مشایخی، بهروز بقایی و سیدجواد هاشمی به صدا درآورند.