موسسه ماه مهر

۰۷ اسفند ۱۳۹۸

اکسپو هیات انتخاب نمی‌خواهد!

files_magazinContents_namayesh[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

مدتی است که اکسپو ۹۱ بر سر زبان‌ها افتاده است. تا اینجای کار خوب است که موجی دربارهٔ اندیشیدن و حرف زدن و فکر کردن در حول و حوش اکسپو ایجاد شده است. فکر می‌کنم این اقدام مهی است که با اکسپو ۹۱ معاونت امور هنری در جامعه تجسمی به راه افتاد. می‌دانیم که اکسپو یعنی فروش آزاد آثار هنری. در این‌گونه فروش‌ها آثار هنرمندان از طریق نگارخانه‌ها انتخاب شده و دیگر نیازی به هیات انتخاب ندارند. زیرا امکانش هست که هیاتی با تعریف هیات انتخاب کارهایی را انتخاب کنند که در پسند خودشان است و اکسپویی که برگزار می‌شود با توجه به سلیقهٔ آن‌ها شکل بگیرد. حال که اکسپو ۹۱ به اتمام رسید، باید از تجربهٔ برگزاری آن برای بهترشدن اکسپوهای دیگر نهایت استفاده را برد. با توجه به اینکه در ماه‌های آینده نیز قرار است اکسپوی زمستانه داشته باشیم یا اگر اکسپویی در آینده و هر مقطع زمانی برگزار می‌شود، باید حتما از طریق نگارخانه‌ها باشد و هیات انتخاب آثار از بین نگارخانه‌ها شکل بگیرد. به هیچ وجه، سلیقه‌ای بودن انتخاب آثار روند مناسبی برای برگزاری اکسپو نیست. از سوی دیگر پیشنهاد می‌شود که هنرمند نیز باید در شرکت در اکسپو آزاد باشد چون این فروش و نمایش مانند دیگر نمایشگاه‌ها و بینال‌ها نبوده و خیلی بازتر و راحت‌تر برگزار خواهد شد. این مشتریان و مردم هستند که آثار خوب را انتخاب کرده و از بد تشخیص می‌دهند. مشتری اگر کار ضعیفی خریداری کند، خودش ضرر خواهد کرد.
با توجه به این‌که زمستان اکسپوی دیگری در راه است باید از همین امروز دست به کار شده و اقدام کرد. فعالیت‌های اطلاع رسانی به نگارخانه‌ها و آمادگی برای اکسپو آینده باید از حالا آغاز شده و نگارخانه‌ها را تجیمع کرد و با آن‌ها جلساتی برگزار کرد تا آن‌ها نیز با برنامه‌ریزی و تشکیل کمیته به هر چه بهتر برگزار شدن این اکسپو در زمستان کمک کنند.
نگارخانه‌ها با سال‌ها تجربه و کار در این زمینه آن‌قدر از شعوری هنری بهره‌مند هستند که کارهای مناسبی را انتخاب کرده و قیمت‌گذاری کنند.
بودجه‌ای نیز باید برای این کار درنظر گرفته و هنرمندان و نگارخانه‌ها را در این امر یاری کرد. در این روند منظم بی‌شک بهتر است قوانینی نیز تنظیم شود که هیات انتخابی از نگارخانه‌ها خود در اکسپو چندین اثر نداشته باشند و راه را برای دیگران باز بگذارند.
با توجه به تعریف و اعتبار اکسپوها در میان هنرمندان بهتر آن بود که هیات انتخاب کننده آثار فقط یک کار از خود را ارائه می‌کردند و چندین اثر از خود را به اکسپو ارائه نمی‌دادند تا جا برای دیگر هنرمندان نیز باز شود. حال که اکسپو به پایان رسیده می‌توان از تجربیات این اکسپو در اکسپوهای دیگر نیز استفاده کرده و باعث شد تا اعتماد هرچه بیشتر هنرمند و نگارخانه دار به این گونه فروش‌ها جلب شود.

فاطمه سعید (نوری)؛ مدیر مسوول نگارخانه نقش جهان