موسسه ماه مهر

۰۴ اسفند ۱۳۹۸
files_events_33178400_x_850[854aa2cf9e18e11c84460a6aff5ab462].jpg

شب های مستند ماه مهر.شب دوم: مستند علف


شب های مستند ماه مهر.شب دوم: مستند علف

files_events_755186400_x_400[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

ماه مهر در ادامه برنامه شب های مستند ،نمایش  فیلم علف  اثر مریان سی کوپر و ارنست ب شود ساک را در روز یکشنبه هشتم بهمن ماه 1391 در برنامه کاری خود دارد.

به گزارش ماه مهر ، علف تلاش یک قوم برای ادامه زندگی(1925)، اثری مستند و صامت است که به روند کوچ ایل بختیاری می پردازد. این فیلم به عنوان یکی از اولین اسناد تصویری و مستند در گونه "قوم شناسی" شناخته شده و به ثبت جهانی رسیده است.
فیلم مستند" علف" در واقع به شرح سفر طولانی مریان سی.کوپر، ارنست ب.شودساک و خانم مارگیت هریسون می پردازد که از آنگورا( نام قدیمی آنکارا/ ترکیه در تلفظ غربیان!) حرکت کرده و پس از رسیدن به سرزمین های محل سکونت ایل بختیاری بزرگ( منطقه چهارمحال در استان بختیاری در بخش شرقی استان خوزستان) سفر صعب و هر ساله ی کوچ را دنبال می کنند. فیلم در این مرحله با دنبال کردن "حیدر خان" ( ایلخان بختیاری) به شرح تصویری کوچ و نمایش مراحل مختلف آن پرداخته و نشان می دهد که چگونه وی و افراد قبیله اش( حدود 000/50 نفر همراه با گله ی بیشمار از گوسفند، بز و سایر حیوانات اهلی و بارکش...) مسیر دور و دراز و صعب زمینی و کوهستانی  و گذر از رود پهناور و پرخروش و خطرناک کارون را پشت سر می گذارند و با عبور از بلندی های زردکوه- که در واقع بلندترین قله های پربرف سلسله جبال البرز را تشکیل می دهند- به مکان های ییلاقی و علفزار های پربرکت می رسند. سازندگان "علف" اولین افراد خارجی بودند که مسیر اینسفر را به همراه افراد ایل بختیاری- به طور کامل- طی کرده و فیلمی بغایت زیبا و ماندگار از آن تهیه نمودند.
فیلم مستند "علف" با تاکید بر سختی زندگی و معیشت ایل نشینان و کوچندگان به نمایش شجاعت، جسارت، انگیزه و خلاقیت قوم بختیاری، اشاراتی دقیق، مستند و بسیار گویا بر این موضوعات دارد و نشان می دهد که با توجه به شرایط سخت و سنگین و مشکلاتی که در راه سفر کوچ و عبور ایلات وجود دارد، چگونه در طول قرون کتمادی این مردمان موفق به خلق، ابداع و ساخت ابزار یا شیوه هایی جهت ادامه راه زندگی خود شده اند.
فیلم مستند "علف" در سال 1997 به دلیل برخورداری از مفاهیم و نشانه های دقیق، عالی و ملموس" فرهنگی، تاریخی و زیباشناختی" جهت ثبت و نگهداری در مجموعه فیلم های معتبر و ماندگار کتابخانه کنگره آمریکا انتخاب گردید.
در سال 2009، بهمن مقصودلو کتابی پژوهشی را به نام"علف، داستان های ناگفته" تالیف و منتشر کرد که اطلاعات تاریخی و مرجعی مهمی را در ارتباط با چگونگی ساخت این اثر مهم در اختیارمان می گذارد.
فیلم شناخت :

نام فیلم: علف . Grass.
کارگردان:مریان سی.کوپر- ارنست ب.شودساک.
تهیه کنندگان: مریان سی.کوپر- ارنست ب.شودساک.
بر اساس تحقیق و نوشتاری از: ریچارد کارور و تری رامسی.
با شرکت: مریان سی.کوپر- ارنست ب.شودساک- مارگریت هریسون- حیدر خان.
پخش جهانی: کمپانی پارامونت.
اولین نمایش جهانی: 20 مارس 1925.طول زمان فیلم: 71 دقیقه
تولید: کشور آمریکا.
زبان فیلم: صامت با میان نویس به زبان انگلیسی.