موسسه ماه مهر

۳۰ دى ۱۳۹۸
files_events_5155831[854aa2cf9e18e11c84460a6aff5ab462].jpg

اهدای خورشید تابان با امضاى امپراطور ژاپن به پرى‌یوش گنجى


اهدای خورشید تابان با امضاى امپراطور ژاپن به پرى‌یوش گنجى

files_events_4852301[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نشان ویژه کشور ژاپن به پرى یوش گنجى، بانوى نقاش ایرانى اهدا شد.
افتخارى دیگر به کلکسیون فاخر جامعه هنرى ایران علاوه شد؛ پرى یوش گنجى در آیین باشکوه نشان ویژه کشور ژاپن را که به امضاى امپراطور و نامه اى از نخست وزیر ژاپن مزین بود را دریافت کرد.
در این مراسم که در سفارت ژاپن و با حضور نمایندگان این کشور در ایران و جمعى از هنرمندان و چهره هاى فرهنگى کشورمان برگزار شد، نشانِ افتخارِ خورشیدِ تابان، انوار زرین همراه با روبانِ گردنی تقدیم پرى یوش گنجى شد که توانسته دو فرهنگ غنى ژاپنى و ایرانى را در آثار خلاقانه اش در هم آمیخته و ماندکار کند.
 گنجی "سومیئ" را به ایرانیان معرفی کرد.

پرى یوش گنجى نقاش صاحب سبک ایران در آیین اهداى نشان ویژه کشور ژاپن به خود، با تقدیر از سفیر، دولت و امپراطور ژاپن گفت: بیست سال پیش در چنین روزهایی من یکی از مهمترین تجربیات زندگی ام را می گذراندم؛ برای تحقیق درباره تاثیر نقوش ساسانی برپارچه های کیمونو و اوبی از طریق جاده ابریشم روانه کیوتو شدم؛ شش ماه از نیمه پنجاه سالگی ام را تنها در شهر زیبای کیوتو گذراندم و در این مدت احساس می کردم هر روزم با فردای آن تفاوت دارد ،عمق نگاه تاریخی ژاپن برایم تداعی گر نگاه به عمق تاریخ ایرانی بود.
او افزود: درکنار تحقیق بر روی پروژه ،یکی از مهمترین اتفاقات این سفر،پیدا کردن استاد بی نظیر نقاشی سومینه (نقاشی آب مرکب) بود؛ از روز شروع کلاس استاد تشکچه ای کنار خودشان گذاشتند و من بدون اینکه بگویم نقاش هستم دو زانو نشستم و در میان سایرین که رو به روی ما نشسته بودند شروع به یادگیری کردم . نقاشی سومیه اعجاب انگیز است با ساییدن مرکب شروع می شود و این صدای ممتد حرکت دست را به درون هدایت می کند . مرکب حاضر است،کاغذ سفید منتظر رو به رویت نشسته ،دل حرکت می کند لحظه بعد نقاشی تمام می شود.
گنجى در پایان گفت: بعد از شش ماه روز خداحافظی رسید آن روز استاد سومیه استثناء از طریق یک مترجم به من گفتند خانم گنجی من فکر می کنم شما در زندگی قبلی ژاپنی بودید چون هر چیزی که به شما گفتم فهمیدید بدون اینکه ژاپنی بلد باشید. و من گفتم : استاد من هم به این فکر بودم که شما در گذشته تان ایرانی بودید چون هر چه شما گفتید من درک کردم. اکنون بعد از بیست سال بیش از پیش حس عمیق این فرهنگ با من همراه است .

این نشان در حضور چهره هاى شاخص فرهنگى مانند محمود دولت آبادى، پرى صابرى، نصرت الله مسلمیان، امید روحانى، حمید سورى، حمید کشمیرشکن، مژگان والى پور، الهه جواهرى، محمود رضا بهمن پور، پویا آریان پور ... اهدا شد.

گزارش کامل را می توانید در اینجا مطالعه کنید.