موسسه ماه مهر

۰۱ بهمن ۱۳۹۸

گزیده آثار "احمد عالی"

files_bookShop_ketabe-ali[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
مشخصات : نویسنده: شهریارتوکلی / تورج حمیدیان / ابراهیم حقیقی
مترجم : سهراب مهدوی، تهران اونیو
عکاس : احمد عالی
تعداد صفحات : 256 صفحه مصوررنگی
قطع : رحلی
تیراژ : 1600 نسخه
نوبت چاپ : اول / 1389
انتشارات : نظر
قیمت:420.00

کتاب احمد عالی مسیری دو ساله را طی کرد تا به امروز رسید؛ اگرچه می بایست سالها پیش منتشر میشد تا نقش مهم او در هنر عکس ایران به خوبی شناخته شود، اما انتشار آن در این زمان موجب افتخار و خوشحالی است. ناشر در روند چاپ " کتاب عالی " تقویمی را بیان می کند که ارایه آن حاکی از دقت و نظم عالی در پیشبرد منظم این برنامه است.

"من احمد عالی (بیوک‌آقا)، فرزند سکینه (گلین‌آقا) و مصطفی، متولد 1314 به شماره‌ی شناسنامه‌ی 22 تبریز و بازنشسته‌ی عکاسی هستم

این شماره‌ی 22 چند سالی است، هر روز حداقل یکبار از طرق مختلف «دیداری و شنیداری» چیزی را یادآوری می‌کند که هنوز برایم نامعلوم است

اعتراف می کنم در سه نوبت متوالی عاشق شدم. در چهارده سالگی عاشق نقاشی، در بیست و پنج سالگی عاشق عکاسی و نوبت سوم عاشق مینا نوری در چهل و دو سالگی، که مکمل دو نوبت قبلی عاشقیم شد"

برگرفته از مقدمه پدید آورندة کتاب احمد عالی موثرترین عکاس معاصر ایرانی است که تأثیر او صرفاً در حوزةعکاسی محدود نشده است می‌توان او را آغازگر راه عکاسی هنری در ایران معرفی کرد.

تلاشی که در این دوران با حضور ده‌ها عکاس هنرمند و هنرمندانی که از عکس به عنوان عنصری هنری بهره‌ می‌گیرند توسعه و وسعت یافته است اما در دوران او کسی با این مقوله آشنا نبود

وقتی به مجموعه آثار احمد عالی نگاه می کنیم و توانایی و بینش پیشروتر از زمان او را می بینیم و تأثیر شگرفش را بر جریان عکس ایران در گروه وسیعی از عکاسان معاصر مشاهده می کنیم، حسرت می خوریم چرا تا این زمان از او کتابی منتشر نشده است.

اگرچه این کتاب حق مطلب را درباره ی او ادا نخواهد کرد اما می توان با مرور گزیده ی آثار او بخش مهمی از تاریخ عکس معاصر ایران را که احمد عالی در آن دارای نقش کلیدی است ارزیابی مجدد کرد .