موسسه ماه مهر

۰۸ بهمن ۱۳۹۸
files_artist_Dehghanpour[00d33eb14336a57f4856a9764b6e81c8].jpg

دهقانپور یحیی

یحیى دهقانپور در سال 1319 به دنیا آمد.

دهقانپور دانش آموخته رشته ادبیات از دانشگاه تهران است که از کودکى به عکاسى علاقه داشت.

او از کودکی با جمع کردن عیدى هاى پنج ریالى و ده ریالى، اولین دوربین کداک خود را خرید. با همان دوربین ۳ حلقه عکاسى کرد و براى چاپ به لابراتوار برد.

گرچه او پس از اتمام رشته ادبیات دانشگاه تهران براى تحصیل در رشته زبانشناسى به انگلستان رفت اما در آنجا سر از یک تکنیکال کالج در آورد و علاقه اصلى زندگى خود، عکاسى را پى گرفت.

علاقه اى که بعد ها بدل به حرفه اصلى زندگى اش شد.

دهقانپور پس از آن به آمریکا رفت و در انستیتوى هنر سانفرانسیسکو آموزه هایش را پى گرفت و با عکاسان مشهور آن زمان، که تاثیرى شگرف بر او گذاشتند،آشنا شد.

یحیى دهقانپور پس از انقلاب به ایران بازگشت. عکس هاى محله قدیم شاهپور و عودلاجان را مى توان از مجموعه کارهاى مستند آن زمان او برشمرد.

مدتى بعد کار تدریس عکاسى در مدرسه عالى تلویزیون و سینما، دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران، مجتمع دانشگاهى هنر و ... را شروع کرد.

در این دوره دانش روزآمد و آشنایى او با جریان هاى معاصر و مدرن عکاسى در غرب باعث شد شاگردانى تربیت کند که امروز در زمره برجسته ترین هاى عکاسى ایران هستند.

او در زندگى هنرى خود تنها به شعر بسنده نکرد و تجربه هایى در سینماى مستند و بازیگرى از خود نشان داد که مورد توجه قرار گرفت.

فیلم مستند "خانه سیاه است" او جایزه جشنواره هاى اوبرهاوزن آلمان در سال ۱۳۴۲ و پزاروى ایتالیا در سال ۱۳۴۵ را از آن خود کرد.

یحیی دهقانپور معلم بسیاری از معلمان و مدرسان امروز عکاسی دانشگاه ها بوده است.

بخش عمده ای از عکاسی خلاق این 20 ساله تحت حمایت و هدایت و انگیزه دهی او حرکت کرده و پیش رفته است.

در طول سالها، دهقانپور و کلاس های نقد عکس و اسلایدهایش، واسطهٔ فیض میان عکاسی روز دنیا و هنرجویان مشتاق بوده است.